Kollektif akıl ve Mahir Ünal

Mahir Ünal, Kahramanmaraşlı, Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili, TBMM Grup Başkanvekili, akademisyen, bulunduğu konuma performansı ve başarısı sayesinde gelmiş bir isim.

Kahramanmaraş’ta siyaset ile az bucuk ilgilenen Ak partili olsun, olmasın dostlarla yaptığımız sohbetlerde, Mahir Ünal, Kahramanmaraş için bir şanstır diyenlerin sayısı hiçte az değil.

Sayın Ünal en son yaptığı yazılı açıklamasında önemli bir konuya parmak basıyor. Diyor ki; Kahramanmaraş, Adana, Mersin, Hatay ve Gaziantep ile birlikte büyümelidir. Yani bu şehrin hızlı büyüyebilmesi için komşu kentlerle kolektif bir çalışma içine girilmeli, birlikte ortak politikalar ve projeler oluşturmak zorundayız demek istiyor.

Bu görüş ve önerinin altına imzamı atıyorum.

Ancak Kahramanmaraş henüz ilçeleri ile sorununu bile çözmekten aciz konumdadır. İşin ehli olmayan adeta her şeyin bizim başımızda öğrenilmeye çalışıldığı şu dönemde şehrimiz adına da atılacak önemli adımların olduğunu düşünüyorum.

Malumunuz Elbistan ilçemizde yapılacak olan Organize Sanayi bölgesi ve yer seçimi ile ilgili Afşin ve Göksun ilçelerinin talepleri var.

Sadece Elbistan odaklı yapılacak olan bir OSB belki yerelde Elbistan ilçemize ekonomik katkı sağlayabilir. Ancak Afşin ve Göksun ilçemizin ekonomik büyümesine fazla tesiri olmaz.

Ama her üç ilçeye yakın bir yere yapılması Elbistan ilçemizi liderliğe getireceği gibi diğer ilçelerimize de ekonomik hareketlilik getirecektir.

Bunun yanı sıra Kuzey ilçelerimizde ki ulaşımı daha da kolaylaştırmak adına banliyo tren hattının kurularak ilçeler arasında daha ucuz bir ulaşım projesinin hayata geçirilmesi bu ekonomik verimliliği daha da artıracağını düşünüyorum.

Kahramanmaraş için siyasi manada bir şans olduğunu düşündüğüm Sayın Ünal’ın AA’ya düşen açıklamalarına aşağıda yer verirken, açıklamalar, şehrin gelişimi, sorunlara pozitif yaklaşım açısından büyük önem veriyorum..İşte açıklaması:

Ünal, yaptığı yazılı açıklamada, Kahramanmaraş'ın ilçelerini bir ve bütün olarak düşündüklerini ve ilçelerin birlikte büyüyeceğini ve Kahramanmaraş ile birlikte gelişeceklerini belirtti.

      Güçlü siyaset karşısında Kahramanmaraş'ın çözülemeyecek sorunu olmadığını, bugün bu politikayı uyguladıklarını ifade eden Ünal, şunları kaydetti:

      ''Bu politikayı başarıyla uygulamanın bir sırrı var. O da, milletvekillerinin birlikte hareket etmesidir. Parçalı değil, birlik ruhu ile sorunları çözüyoruz. Bu birliktelik gücümüze güç katıyor. Güçlü siyasetin karşısında, Kahramanmaraş'ın çözülemeyecek bir tek sorunu bile yoktur. Kahramanmaraş'ta sayın bakanlarımızın da katıldığı ortak akıl toplantıları düzenledik. Enerji, Ulaştırma, Sağlık, Kalkınma, Çevre ve Şehircilik bakanları ilimize geldi.

      Kahramanmaraş'ı yeniden hayal etmek adlı toplantılara tüm ilçelerden ilgili temsilciler katıldı. İlçe temsilcileri, bakan ve bürokratlara, şehirlerindeki sorunları direkt aktardılar. Bu toplantılardan çıkan sonuçları düzenledik. Geçmişte neler yapılmış, neler eksik kalmış, memleketin öncelikli hizmet talepleri nelerdir- Bunlar tespit edildi. Allah'ın izniyle bu sorunların üstesinden geleceğiz. En önemli avantajımız birliktelik ruhudur.''

     Kahramanmaraş'ın dört bir yanı bölünmüş yola kavuşacak''

     Ünal, yapılan planlamayla Kahramanmaraş'ın dört bir tarafının bölünmüş yola kavuşacağını, Elbistan-Göksun arası duble yol inşaatının 2014'te tamamlanacağını ifade etti.

      Karadeniz-Akdeniz duble yolunun Göksun ve Kahramanmaraş'tan geçmesinin önemli olduğunu, Kahramanmaraş'ın önemli bir geçiş noktasında yer alacağı için kalkınma hızını artıracağını ifade eden Ünal, şu bilgileri verdi:

      ''Kahramanmaraş-Tekir arasında devam eden duble yol çalışmaları tamamlanmak üzere. Göksun'a yapılacak olan 2.8 kilometre uzunluğundaki tünel ile yolun devamı bitirilmiş olacak ve ulaşım rahatlayacak. Göksun tünel inşaatının ise 2014 sonlarına doğru tamamlanmasını bekliyoruz. Andırın-Göksun yolu, 2014 yılında tamamlanacak.

      2023 yılına kadar, Karayolları bütçesinden ilimiz genelindeki tüm yol inşaatları için 1 milyar 850 milyon TL harcama yapılacak. 2012 yılında yapılacak olan bölünmüş yol çalışmalarının tutarı tahminen 240 milyon TL'dir. Türkoğlu ilçemizdeki asfalt sorunu çözüldü. Yeni kurulan Türkoğlu Organize Sanayi Bölgesi'nde 2012 yılında fabrikaların bacaları tütecek. Lojistik köy çalışmasını yakından takip ediyoruz.''

      Ünal, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'ne bağlı Elbistan Teknoloji Fakültesi kurulma kararının Resmi Gazete'de yayımlandığını, fakülte bünyesinde Enerji ve Güç, Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri, Harita ve Kadastro bölümleri bulunacağını ifade etti.

      Bölümlerde okuyan öğrencilerin termik santrallerde staj yaparak tecrübe kazanacağını dile getiren Ünal, açıklamasını şöyle sürdürdü:

      ''Afşin ile Elbistan'a gelecek olan doğal gaz yatırım programına alındı. Planlama çalışmaları hız kazandı. Bir an önce doğal gazın gelmesi yönünde gayretlerimiz devam ediyor. Elbistan'ımıza güçlendirilmiş bölge hastanesi yapılıyor, hastanesinin yatak kapasitesi 250'den 300'e çıkartıldı. Proje çalışmaları tamamlanmak üzere. İnşallah yakında temelini atacağız. Nurhak İlçemizin en büyük sorunu, bir banka şubesinin olmamasıydı. Yaptığımız görüşmeler sonucu, Nurhak ilçemiz arzu ettiği hizmete kavuştu.

      Afşin ilçemize büyük bir rekreasyon alanı kazandırıyoruz. Tarım Bakanımızla görüştük, çok şükür çözüme kavuştu. Pazarcık Sireşanlı pompaj sulama inşaatına, 2013 yılından itibaren ivme kazandırılacak. Çağlayancerit'te bulunan Merk Göleti Sulaması inşaatı 2011 yılında ihale edildi. Zorkun Göleti'nin inşaat çalışmaları ise hızla devam ediyor. Şifalı sularıyla ünlü Ekinözü ilçemizin turizm kapsamına alınması yönünde çalışmalarımız devam ediyor. Bu bölge turizm kapsamına alındığı zaman, gelişim yeteneklerini ortaya çıkartacak ve hızla kalkınacaktır.''

     Sulanabilir arazi artacak

     Ünal, Kahramanmaraş'taki sulanabilir tarım arazisinin 1.7 milyon dönüm olduğunu, bugün bu arazilerin 1.3 milyon dönümünün suya kavuşmadığını, DSİ 20. Bölge Müdürlüğü'nün bu konuda çalıştığını vurguladı.

      Baraj projelerine hız verdiklerini, 2020 yılına kadar baraj ve sulama kanal inşaatlarını tamamlayarak, kademeli olarak hizmete sunacaklarını, 1.3 milyon dönüm arazinin suya kavuşmasının Kahramanmaraş ekonomisine 300 milyon TL fazladan para girmesi anlamına geldiğini dile getiren Ünal, açıklamasını şöyle tamamladı:

      ''Afşin ilçemize yapılması planlanan Karakuz Barajı'nın projelendirme sürecini yakından takip ediyoruz. Sonuç olarak, bizler memleketimiz için güç birliği oluşturduk. Bu gücün verdiği enerjiyi hizmetlere kullanıyoruz. Kahramanmaraş'ı bir ve bütün olarak kalkındırmak için kararlıyız. Kahramanmaraş da Adana, Mersin, Hatay ve Gaziantep ile birlikte büyümelidir.''

Sayın Ünal’ın açıklamasında görüldüğü gibi Kahramanmaraş bir bütün olarak ele alınmakta ve şehrin bütün soranları masada tartışılmakta ve çözüm önerileri, yapılanlar, yapılacak olanlar bir bir anlatılmaktadır. Ben buna  şeffaf ve sorumlu siyaset diyorum.

Bizler içimizden çıkan siyasilere sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyor, Mahir Ünal’a başarılar diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.