Karadeniz- Akdeniz yolu!...

Cennet mekan Abdulhamit Hanında hayali olan Karadeniz-Akdeniz yolu bu hızla devam ederse birkaç yıla kadar tamamlanır.

Dünyayı sadece Kahramanmaraş olarak algılayan ve bu şehrin ilçelerinde ki doğal, tarihi güzelliklerden haberi olmayan insanlar bu yolun Kahramanmaraş’a faydasının ne olacağını da bilemezler. Hele hele bu yol Kahramanmaraş kent merkezinden, Trabzon caddesinden geçmiyorsa, kendileri için gereksiz bir yoldur.

Kusura bakmayınız ama, bu tip düşünen insanlar Kahramanmaraş’ın kaderini ellerinde tutuyorlardı, birkaç yıl öncesine kadar. Ama şimdi devir değişti. Yılda iki üç defa Türkiye içinde tatile çıkan, imkanı olduğunda da bütün dünyayı gezmek isteyen yeni jenerasyon, eski statükoculara aldırmadan mücadele ediyor ve şehrin gelişmesini savunuyor. Ne yazık ki bu insanların ekonomik güçleri yok. Bir de bunların parası olsa!...

Cennet mekan ulu hakanımız Abdulhamit Han’ın hayali olarak tarihi kayıtlarda yer alan ve “dere yolu” olarak isimlendirilen, Hac yolculuğunda kullanılan bu yol yavaş yavaş yapılıyor.

Kahramanmaraş- Göksun arasında yapılan duble yol; doğu ve güneydoğuyu iç Anadolu’ya bağlayacak en kestirme yol olacaktır. Karedeniz’den Akdeniz’e uzanan yol ise aynı zamanda iki denizi de en yakın mesafeden bir birine bağlayacaktır.

Bu yol aynı zamanda transit bir yol olarak belki de Türkiye’de en çok büyük araçların geçtiği yol olacaktır. Çünkü Petrol ve türevlerinin de tankerlerle Karadenizden, Ceyhana indirilmesi sağlanacaktır. Göksun, Andırın ve o civarlardaki tarihi ve turistik mekanlar birer gezi alanı olacağı gibi ticari, sosyal ve kültürel alanlarda da büyük etkileşimler olacaktır.

Kahramanmaraş- Göksun yolu 2014 yılı Temmuz ayına yetişmese bile yıl sonuna kadar tamamen biterek hizmete girer.

Bizim yıllardır mücadele ettiğimiz tarihi Kısık yolu da yakın bir zamanda inşaatına başlanılacağını tahmin ediyorum. Çünkü Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fatih Erkoç bu yol ile ilgili projelerini bile yaptırdı, ilk fırsatta ihale edilmesi için mücadele edeceğini düşünüyorum.

Yol’u bir medeniyet olarak görüyorum.

Kahramanmaraş’ı çıkmaz sokak olmaktan çıkaracak olan bu yollar bu kentteki ekonomik refahın artışına da katkı yapacaktır.

Kahramanmaraşlılar olarak, çevre yolları ve şehre bağlantı yollarını şimdiden planlayarak ilk kazmaları vurmamız gerekiyor.

10 yıl sonra çok farklı bir şehirde yaşayacağımızı umut ediyor, yollara katkı veren, emek veren bütün insanlara teşekkür ediyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum