KALKINMA AJANSI VE VİZYON POLİTİKASI

Bugün bir otelde Kahramanmaraş’ında kapsamı içinde yer alan Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansının toplantısına katıldım.

Malum bu Ajansın merkezi Hatay. Bir yıl oldu faaliyete geçeli. Birinci yıl Yönetim Kurulu Başkanlığını Hatay valisi yaptı. Şimdi Başkanlık bize geçti. Yani bizim Valimiz Sayın Niyazi Tanılır bir yıl bu ajansın Başkanlığını yapacak.

Ajans bir süre önce Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye İllerinde bu iller ile ilgili bir çalışma başlatmış, toplantılar tertip etmiş. Bu toplantıları rakamları ile Genel Sekreter Erdoğan Serdengeçti katılımcılara detaylı bir şekilde anlattı.

Ajansın ilk toplantısına katıldım. Daha önceki toplantılara sürekli davet edilmemize rağmen kısmet bu güneymiş.

Resmi Kurum müdürleri ve bazı STK Başkanlarının katıldığı toplantının verimli geçtiğini düşünüyorum.

Ben meseleye Kahramanmaraş açısından baktığımda;

BİZİM sorunumuzun VİZYON, TANITIM, ÜRETİM, PAZARLAMA olduğunu düşünüyorum.

Sayın Genel Sekreterin ifadesi ile Ajansın misyonu; “Tanıtım, ticaret, Turizm, Teknoloji ve Tarım” olarak bu üç il için bir strateji oluşturulmuş ve 2023 yılına kadar bu üç kenti cazibe merkezleri haline getirmeyi planlamışlar. Bu planlamayı da bir ad koymuşlar “5 T

Valimiz Sayın Tanılır’ın Kahramanmaraş’a atandığı günden bu yana yaptığı çalışmalara baktığımızda, söz konusu yukarıda 5 T olarak ifade edilen konular ile ilgili olduğunu gönül rahatlığı ile ifade edebiliriz.

Kalkınma Ajansının ikinci yılında Yönetim Kurulu Başkanlığına bizim Valimizin geçmesi bizim kentimiz için bir şans olmuştur.

Çünkü ajans kuruluş çalışmasını tamamlamış ve proje destekli, uygulama yapma fırsatını henüz yeni elde etmiştir.

Şu ana kadar Kahramanmaraş İl Genelinde 36 projenin kabul edilmesi ve bu projelerin birer başlangıç projeleri olduğunu hesaba katarsak, kentin geleceği adına Valimiz Sayın Tanılır’ın Başkan olduğu bu süreyi iyi değerlendirmemiz gerektiği düşüncesindeyim.

Bilindiği gibi Kalkınma Ajansı Proje ortaya koyan Belediyelere maddi ve manevi katkı yapmaktadır. Ajanstan aynı katkıyı Dernekler, vakıflar ve diğer Sivil Toplum Örgütleri de almaktadır.

Kabul edilen projeler de Kahramanmaraş Ticaret Borsasının İSO 9001 belgesi almak için bir çalışma başlattığıydı.

Yani STK’lar, Kamu Kurum ve Kuruluşları Ajansın misyonuna ve faaliyetlerine uygun proje hazırladıkları zaman bundan faydalanma imkanına sahip olacaklar.

Kahramanmaraş’ta birde benim eserim bulunsun diye düşünen bütün bürokratlara ve STK Başkanlarına çağrı yapmak istiyorum.

İşte size fırsat.

Proje hazırlayınız ve kentimize katkı yapınız.

Son cümle olarak, Valimiz Sayın Tanılır’ın Kalkınma Ajansı Yönetim kurulu Başkanı olarak görev yapacağı bu bir yılı iyi değerlendirelim. Bunun için hepimiz bir çaba ve uğraş işine girelim. Kentimiz için hayırlı olsun!...

BİLİR AİLESİNİN ACISINI PAYLAŞIYORUM

Gençlik yıllarımın dost arkadaşı sevgili Ahmet Bilir, DSİ eski Bölge Müdür Yardımcısı Lütfi Bilir ve İnşaatçı Hamdi Bilir kardeşler babalarını kaybetmesinin acısını yüreğinde yaşıyorlar.

Dostlarıma en kalbi duygularımla baş sağlığı dilerken, merhuma Allah’tan rağmet diliyorum. Allah’ım acınızı hafifletsin, başınız sağ olsun!...

Önceki ve Sonraki Yazılar