Kahramanmaraş’ta Ulaşım Sorunu Çözülür Mü?

15 Ağustos 2011 günü saat 14.35 gibi Yenişehir otoparkından çıktım. Otoparkın girişinden itibaren tek sıra park. Yolun sağında ise inşaat var. Güç bela bir iki ileri geri hamleden sonra Şekerbank’ın yanından Trabzon caddesine çıkmak istiyorum.

Tabii her tarafa rast gele park yapılmış. Tek araç ancak gidebiliyor. Karşıdan gelenler var. Sağ, sol, ileri- geri güç bela Trabzon caddesine ulaştık.

Ulaştık ulaşmasına ama, Trabzon caddesi adeta bir düzensizlikler caddesi. Hiçbir yönetici sanırım her gün aynı sorun yaşandığı için dikkat etmiyor, yani alışmış, yani kanıksamış.

Bu arada Bağkur sokağından da Trabzon caddesine girişler olunca, birkaç dakika sonra dedezade sokaktanda Trabzon caddesine çıkış olunca var gör o anki manzarayı.

Lafın kısası Yeni Hükümet caddesine ancak 15.05 gibi ulaşabildim. Yani 30 dakikada Yenişehir otoparkından Yeni Hükümet caddesine varabildim.

Can sıkıntısından olsa gerek, Belediye Başkan yardımcısı sevgili kardeşim Özcan Konukları aradım, toplantıdaymış, ancak bir on dk sonra falan aradı. Bende ancak Belediye önüne gelebilmiştim. Yine aynı sorunu Azerbaycan bulvarında da yaşadım.

Hani iftar saatine yakın bir saat olsa ve bu yılda bir ay ramazan ayında ve sadece iftar saatinde yaşanıyor olsa eyvallah diyeceğim. Öpüp başıma koyacağım.

Sevgili Özcan kardeş’e biraz sitem ettim, sabırla dinledi. Öncelikle teşekkür ediyorum. Tabiri caizse bizim öfkemizi aldı.

Neredeyse 15 yıldır Trabzon caddesi ile ilgili çözüm önerilerimizi yazar çizeriz. Gün olur Trafiğe kapatılmasını öneririz.

Ancak son yıllarda Kahramanmaraş’ta yaşanmaz şehirler arasına giriyor. Bunalıyoruz. Bu kafa yapısı ile biz öncelikle BÜYÜKŞEHİR OLMAYI HAK ETMİYORUZ.

Büyükşehir olmak demek, büyük düşünmek demektir.

Burada Kahramanmaraş  Belediye Başkanı Sayın Mustafa Poyraz’a, Valimiz Sayın Şükrü Kocatepe’ye, siyasetçilere, Trabzon caddesinde işyeri bulunan esnaflara ve bütün Kahramanmaraşlılara sesleniyorum;

TRABZON CADDESİNDE ULAŞIM YERİN ALTINA İNMELİDİR..

Ulu camiden, Sanayi girişindeki yer altı kavşağına kadar ulaşım yerine altına alınmalıdır. Cadde üzerine yeşil alan, küçük işyerleri, yaşam alanları ve yer yerde çok katlı otoparklar yapılarak bu sorun çözülmelidir.

Bu belediye kaynaklarıyla yapılacak iş değildir. Genel bütçeden, Özel İdare bütçesinden, fonlardan v.s paralar bulunarak bu yapılmalıdır.

Bu hayata geçirilmediği sürece, kahramanmaraş’ta ulaşım sorunu çözülemez. Ayrıca Trabzon caddesine çıkış yönleri gözden geçirilmelidir. Yenişehir otoparkının her iki sokağa bakan girişi vardır. Bunlardan biri giriş birisi de çıkış olarak düzenlenebilinir. Dedezade sokakta yapılan şimdiki uygulamanın tam tersi yapılmalıdır.

Deniliyorki, Trabzon caddesinin yükü hafifledi. Bana göre tam tersi oldu. Trafik Kıprıs meydanı ile Şelale park arasında sıkışıyor.

Burası ile ilgili mevcut uygulamalar gözden geçirilmelidir. Gerekirse şimdikin tam tersi olmalıdır. Valilik kavşağına üst geçit gerekiyor.

Trabzon caddesinden Yeni hükümet bulvarına seyir edecek araçlar için sağa kontrollü dönüş yolu verilmelidir. Burası bile trafiği kilitlemeye yetiyor. O bölgede kaldırım geniş, Bank asyaya kadar olan bölümde ki kaldırım küçültüldüğünde bu sorun çözülecektir.

Kusara bakmayın, bir şehirde ulaşım sorunu çözülememiş ise o şehirde çözülen bir sorun yoktur. Bütün sorunların başında ulaşım geliyor…

Trabzon caddesi ile ilgili yukarıda ifade etmeye çalıştığım radikal karar bu şehrin ulaşım sorununu çözecektir….

Belediye Başkanımız mustafa Poyraz’dan bu radikal adımı atmasını ve 2014 yılına kadar bunu çözmesini istiyoruz…..

Önceki ve Sonraki Yazılar