Kahramanmaraş’ın Fatih’i Koltuğa Oturdu

30 Mart Yerel seçimleri kazasız belasız bitti. Kazananlar kazandı, kaybedenler de kaybetti. Demokrasi de seçim bir yarıştır. Gerçekte de bu seçimin kazananı ya da kaybedeni olmaz. Çünkü kazanan demokrasi olmuştur.

Kahramanmaraş’ta çok kaliteli ve bir o kadarda seviyeli bir seçim dönemi yaşandı. Seçime katılan ve seviyeli seçim kampanyası yürüten bütün partileri ve adayları da yürekten kutluyorum.

Seçim sonuçlarının ilan edilmesinin hemen ardında MHP Büyükşehir adayı Tahir Akgemci hocanın seçimi kazanan Ak Parti adayı Fatih Mehmet Erkoç’a ziyareti şehrimiz siyaseti adına büyük bir kültürel güzellik ve kazanım olmuştur. Tahir hocanın bu nazik ziyareti kentimizde ki siyasi tansiyonu azaltmıştır. Face ve diğer sosyal mecralarda insanlara küfür ederek, tehdit ederek siyaset yapılmaz. Yapanlara da millet destek çıkmaz. Seçimlerde siyasi partiler seçmeni suçlayacakları yerde nerede yanlış yaptıklarını ve seçmene neden ulaşamadıklarını sorgulamalıdır.

**

Bu gün Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan Sayın Erkoç, eski Belediye Başkanı Sayın Poyraz’dan görevi devraldı. Prensibim gereği bu gün yapılan hiçbir törene katılmadım. Daha sonraki günlerde kentimizi 5 yıl süre ile hizmet edecek olan Hanefi Mahçiçek ve Necati Okay’a ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Erkoç’a hayırlı olsun dileklerinde bulunuruz.

Her üç Belediye Başkanının da sistemi oturtabilme adına yapacakları çok işleri vardır. Bu insanlar haftaları hayırlı olsun ziyaretleri ile geçirecek zamanları yoktur.

Bu insanlara şans vermeliyiz. Zaman vermeliyiz. Hemen taleplerde bulunmamalı, yayınlarımızda eleştiren değil de yön gösteren bir üslup içinde olmalıyız.

Kahramanmaraş’ın Büyükşehir olabilmesi için ilk önce ulaşım sorununu çözmek zorundadır.

Kahramanmaraş’ta özellikle kent merkezinde araç park sorunu vardır. Hiç vakit geçirmeden kent merkezine farklı bölgelere çok sayıda otoparklar yapılmalıdır.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı otopark konusunda bölgede boş arsa sahipleri ile görüşmeli ve özel otoparkların da yapılmasının önü açılmalıdır.

Bunlar hayata geçirildikten sonra caddelerdeki paralı otoparklar kaldırılmalı ve 15 dakikadan daha fazla caddeyi işgal eden araçlar çekici ile çekilerek Kahramanmaraş caddelerine disiplin getirilmelidir. Bu sağlanmadığı takdirde Kahramanmaraş’ta trafik ve ulaşım sorunu çözülmeyecektir. İnsanlar 200 metre uzakta olan otoparka araçlarını koyma kültürüne ancak zorlama ile kavuşur. Bu mecburiyet ve zorlama üç beş ay devam ettikten sonra insanlar buna alışır ve şehrimizin trafiği de kendiliğinden çözülür.

Bunun dışında caddelerde ki gidiş geliş ve diğer düzenlemeler tekrar gözden geçirilmeli kontrollü sağa dönüşler hayata geçirilmelidir. Dünyanın her yanında var olan bu kural ne yazık ki bizde uygulanmamakta ve trafik keşmekeşliği yaşanmaktadır. Bu konuda şehrimizde yüzlerce örnek gösterebiliriz.

**

Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Fatih Mehmet Erkoç’u uzun yıllardır tanırım.

Hayalleri olan, projeleri olan bir insandır. Nitekim 2011 Milletvekili seçimlerinde neden aday olmadın bu şansın vardı diye bir soru yönelttiğimde; - “ya işin esası ben Belediye Başkanlığını düşünüyorum” demişti. Allah şimdi nasip eyledi.

Yazı başlığına aldığım “Kahramanmaraş’ın Fatih’i” ibaresinden rahatsız olanlar çıkacaktır. Biz vicdanımızın sesini dinleyerek hak ve doğru bulduğumuz hizmetleri takdir edeceğiz, yanlış bulduğumuzu da edebi dairesinde eleştirerek, görevimizi yapmaya çalışacağız.

Bu duygular içinde seçimle Belediye Başkanlıklarını kazanan 11 ilçe ve Büyükşehir Belediye Başkanımıza görevlerinde başarılar diliyorum.

İnşallah kentimiz adına güzel hizmetlere imza atarlar!....

Önceki ve Sonraki Yazılar