Hemşehrimiz Necmettin Akben Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Oldu

Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Koro Müdürü iken,  hemşehrimiz, ses sanatçısı  Necmettin AKBEN geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığında; Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcılığına atandı.

Necmettin Abken, Cumhurbaşkanımızın imzalarıyla 19,05,2016 tarihli yayınlanan Resmi gazeteyle, yeni görevine atanması  bizleri çok sevindirmiştir. Kahramanmaraşlılar olarak kendilerine başarılar diliyoruz.

GÖNÜLDEN NAĞMELER TOPLULUĞUNU YÖNETTİ

Necmettin Abken, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki Gönülden Nağmeler topluluğunun yöneticisi olarak, yurt içinde ve yurt dışında, bir çok konser icra ederek musıkimizin ülkemizde yaşamasına ve dünyada tanıtılmasına katkı sağlamıştır.

Bir çok defa, Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Müdürü olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçılarıyla, solist olarak, doğduğu topraklara, şehrimize gelerek unutulmayan konserler vermiş. Kahramanmaraş Musıki Derneği çalışmalarına katılarak, birlikte konser icra etmiştir.

CUMHUR BAŞKANLIĞI KÜLLİYESİNİN MÜZİK YÖNETMENİ

Necmettin Akben, aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Külliye’sinin Müzik Sanat yönetmenliğini de yapmaktadır. Televizyonlardan izlediğimiz Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılan, etkinliklerde, resepsiyonlarda, Klasik Türk Müziğimizin icrasında, eserlerin seçimini, Necmettin Akben yapmıştır.

Geçen yılki, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla, Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde verdiği resepsiyonda icra edilen müzikle ilgili olarak; Sayın Fatih Çekirge Hürriyet gazetesindeki köşesinde “16 Yıldızlı Forsu Tarihiyle Buluşturmak” adlı yazısında, Necmettin Abken için şunları yazmıştı:

“Tarihiyle buluşan Cumhuriyet’i anlatan bu dekora fonda bir müzik eşlik ediyordu. Derin, sessiz, sade ama musiki tarihimizden damıtılmış bir ahenk içinde…                           

Merak ettim…

Acaba bu müzikleri kim seçmişti?

-Neyzen Veli Dede’den Hamamizade İsmail dede Efendi’ye …

-Kemani Serkis Efendi’nin nihavent ”Kimseye Etmem Şikayet” bestesi… Refik Talay Bey…

-Münir Nurettin Selçuk’tan tek kadın bestekâr Kevser Hanım’a kadar bu musiki lezzeti…

Salonda Ancak dikkat ettiğinizde duyabileceğiniz bir ses tadındaydı eserler…

Sanki bu dekorun, bir film sahnesindeki fon müziğiydi…

Sanat Yönetmeni Necmettin Akben’le sohbet ettik… Özellikle klasik seçiyorlarmış. Piyasa şarkıları değil…

Çalınacak bestelerin listesi Cumhurbaşkanı’na sunuluyormuş.”

İŞİ EHLİNE VERMEK

Her alanda, işin ehline verilmesi, hem dinimiz, hem de sosyal hayatımızın gelişimi açısından çok  önemlidir. Necmettin Akben yaptığı işin en iyisini yapmaya çalışması, bu işin ehli olarak belli görevlere getirilmesi, elbette bizi gururlandırır ve sevindirir.

Necmettin Akben, Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcılığı görevinde; Ülkemizdeki bütün koroların, senfoni orkestraların, çeşitli sanat kurumlarını yöneten bir makamdır. Yeni Türkiye’mizde, taşlar yerine oturuyor; koltuklar, gerçek sahiplerine teslim ediliyor. 

Bu vesileyle hemşehrimiz, gönül insanı,  Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcı Necmettin Akben’e yeni görevinde başarılar diler, şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ederiz.

Selam ve sevgilerle.

Önceki ve Sonraki Yazılar