Göz Otu’nu Bilir Misiniz?

Kahramanmaraş her ne kadar şair ve edebiyatın başkenti falan diye yazılıp çizilse de, 7 güzel adam güzellemesiyle suni bir gündem ve konuşmak için malzeme çıkmış olsa bile, reel de değişen bir şey yok. Aynen “eski tas eski hamam.” Gelen gideni aratmış, insanlar eski siyasetçilere özlem duyar hale gelmiştir.

Bizler şehrin gelişmesi için uzun yıllardır yazıp çiziyoruz. Son yıllarda en basitinden Andırın Yol ayrımını bile çözemeyen, bununla ilgili yazdıklarımızı dikkate bile almayan bir bürokraside siyaset de dumura uğramış ise, bize siyaset yazmak, önerileri yazmak karşılık bulamamış ise bundan sonra, kuşları, çiçekleri, dağları ve doğada yetişen insanın hizmetine sunulmuş çiçekleri ve bunların faydalarını yazarsam belki hasta olan insanlara faydamız olacaktır.

İşte bu konuda ilk yazım:

**

 

Göz otunun faydaları; İnsanın sağlığına hizmet eden şifalı bitkilerden bir diğeri de göz otudur. Bilimsel adı Euphrasia officinalis olan bitkinin anavatanı Türkiye ve Kafkaslardır. Türkler tarafından 1000 yıldır kullanılmaktadır. Bitkinin kökleri hariç tamamı kullanılmaktadır.

Yarı parazit olan bitki, koyu yeşil renkli yapraklara sahip olup yapraklar birbirlerine çapraz dizilmişlerdir. Yarı parazit olduğu için tek başına yetiştirilmesi mümkün değildir. Bitkinin bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

KULLANIMI NASILDIR?

Göz otu, çayı yapılarak içilebildiği gibi tentürü yapılarak da kullanılabilmektedir. Çayı şu şekilde yapılmaktadır. Göz otundan 2 kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-400ml kaynar su ilave edilerek 5-10dk demlenir. Demlendikten sonra çay hazırdır. Eğer göz için gerekli ise göz banyosu yapılır ve temiz bir pamukla göz üzerine kompresi yapılır.

Göz otu ve bütün şifalı bitkilerin hasatı ile ilgili önemli bir not aktarmak istiyorum. Bütün şifalı bitkilerde kullanılan kısım yaprak ve çiçekse, güneşte değil gölgede kurutulur. Kullanılacak kısım kök ise güneşte kurutulur. Ayrıca bitki 5 günde kurudu ise, 2 gün daha kurumada bırakmak sakıncalıdır. Çünkü içeriğindeki bazı uçucu yağları kaybettiğinden kalitesi düşer. Şifalı bitkiler kuruduktan sonra hemen paketlenmelidir. Şifalı bitkilerin açıkta satılması, kalitesini ve etkisini oldukça azaltır.

FAYDALARI NELERDİR?

Göz Otunun faydalarına geçmeden önce Peygamberimizin göz otu ile ilgili bir sözünü nakletmek yerinde olacaktır. “Sivilcenin üzerine göz otu koy ve “büyüğü küçülten, küçüğü büyülten Allah’ım, benim derdimi küçült” diye dua et” buyurmuşlardır. Buradaki sivilceden maksat sivilceyi olgunlaştırma ve içindekileri çıkarma özelliğine sahip olduğudur. Yani iltihabı yok etme özelliğinden bahsedilmektedir.

Göz damarları hastalıklarına, göz damarı iltihaplanmalarına,

Göz kapağı iltihaplanmalarına, göz mukozası iltihabının akmasına,

Gözün yaralanması ile meydana gelen rahatsızlıklara,

Öksürük ve nezleye, boğaz ağrılarına ve sinüzite,

Işıktan çekinmeye, göz yanmasına, göz yorgunluklarına,

Nefes darlığına ve hıçkırığa, Mide ve bağırsak gazlarına,

Doğumu kolaylaştırmaya,

Deri ve mide rahatsızlıklarına karşı,

Gözün saydam tabakasının iltihaplanmasına karşı şifa verici olarak kullanılmaktadır. (kaynak: çeşitli internet siteleri)

**

METİN DOĞAN VE EKİBİNE BAŞARILAR

Bu şehirde yaşayan biri olarak bir liste yap deseydi Ak Parti bana, bir iki kişi hariç bende bu listeyi yapardım.

Yeni oluşan il yönetim listesine bir seçmen olarak, bir bu şehirde yaşayan biri olarak tam not veriyorum.

Seçim öncesinde İl Başkanı Metin Doğan’a kenti kucaklayan bir liste yapmalısınız. Bu çok önemli demiştik.

Önerilerimiz de karşılık bulmuş. Sayın Doğan’a ve ekibine başarılar diliyorum

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.