Fatih Erkoç istifa edecek mi?

Ak Part’de en uzun soluklu belli makamda siyaset yapan kim diye bir soruya muhatap olsam, şüphesiz Fatih Erkoç adını söylerim.

Yıllarca Merkez ilçe ve İl Başkanlığı yaptı. İktidar Partisinde sorumlu makamlarda oturmak ve bunun hakkını vermek çok zor olsa gerek.

Yaptığı siyaset ve söylemlerine ve bu söylemlerin yerel değil hep ulusal olduğunu sürekli dile getirdim. Kişilik olarak hiçbir itirazımın olmadığı Fatih Erkoç’un siyaset tarzını hiç sevemedim.

Daha genç bir mühendis iken tanıştığım ve o günden bu yana beşeri ilişkilerde sorun yaşamadığım İl Başkanı Fatih Erkoç, Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığı için istifa etmeye hazırlandığı yönünde bilgiler alıyoruz.

Dün saat 17.00 gibi Ak Parti’ye Anavatan Partisinde yürekli siyasetine onlarca defa şahit olduğum ve zaman zaman yol arkadaşlığı yaptığımız kadim dost Mehmet Sabancı beyin 12 Şubat Belediye Başkan aday adaylığı başvurusu için gittik.

Tören sonrasında ise İl Başkanı Fatih Erkoç beyi ziyaret ettim. Afşin, Andırın, Göksun, Çağlayancerit Belediye Başkanları ve partililer vardı odasında, oda kalabalık ve Erkoç masasının hemen yanına bir sandalye getirterek bizi misafir eyledi.

Dedim ya; beşeri ilişkilerimizin her zaman iyi olduğu Sevgili Erkoç’a istifa etmeyi düşünüyor musun diye bir soru yönelttim.

Erkoç ise; “İl Başkanları toplantısına gideceğini çalışmaların çok iyi olduğunu ve bu toplantı sonrasında kararını vereceğini ve verdiği bu kararı da kamuoyu ile paylaşacağını” ifade etti.

Dün Sevgili Fatih Erkoç ile uzun süredir siyasi birliktelik içinde olan eski merkez ilçe Başkanı Necati Okay ile biraz sohbet ettik. Sevgili Okay, Dulkadiroğlu ilçesine Belediye Başkan aday adayı. Şu ana kadar resmi başvurusunu yapmadı.

Sevgili Okay’a Fatih Erkoç’un istifa edip etmeyeceğini sorduğumda “kesin istifa eder!” dedi.

Ama akşam saatlerinde Sevgili Erkoç ile yaptığım kısa görüşmede, bendeki oluşan kanaat ise; Erkoç’un istifaya yanaşmayacağı yönündedir. Çünkü 2011 milletvekili seçimlerinde de Sevgili Fatih Erkoç bu şekilde uzatmaları oynamış ve sonunda da istifa etmekten vaz geçmişti. Bu süreçte de aynı şeyin yaşandığını gözlemleyebiliyorum. Çünkü siyaset risk alma sanatıdır. Risk alamayan siyasetçiler mevcut bulunduğu koltuklardan daha üst koltuklara sıçrama şansını hiç elde edemezler…

Üzülerek ifade edeyim ki; bu şanssız siyasetçilerden bir tanesi de Fatih Erkoç’tur. Erkoç’un ekibinde yer alan isimler yine “baba bizi bırakma!” diyecekler ve Erkoç’da son dakika da istifa etmekten vaz geçecektir.

Ben bu fotoğrafı böyle okuyorum!...

**

DULKADİROĞLU NE DURUMDA

Eski Merkez İlçe Başkanı Necati Okay’ın Dulkadiroğlu’na aday çıkması ile bu bölgeye ilk başlarda aday adayı çıkmak istemedi kimse.

Buna gerekçe olarak da, Okay’ın yanında olan kimi partililerin “Milletvekilleri ve Teşkilat olarak Necati Okay isminde karar alındı” sözünün sağda solda dile getirilmesiydi.

Bu tip sözler, Necati Okay’a artı değil eksi olarak kendine döndü. Nitekim adaylık başvurusu yaptığında da bunun doğru olup olmadığı milletvekillerine sorulacak ve vekillerin verdikleri cevaplar ise kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Necati Okay’ın kamuoyu ile bir türlü iletişim kuramaması bu süreçte kendisi için olumsuz bir hava esmesinin başlıca sebeplerinden biri olarak karşısına çıkacaktır.

İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Özsoy’da Dulkadiroğlu için aylardır çalışma yapan bir isim olarak çıkıyor karşımıza.

Bu iki ismin dışında Dulkadiroğlu ilçesine aday adayı olmak isteyen isimler bir iki gün öncesine kadar yok gibiydi.

Ancak bu gün itibariyle İl Genel Meclis üyesi ve bir süre önce İl Başkanlığı seçimlerinde Fatih Erkoç’un karşısına aday olarak çıkan Ahmet Arıkan bir çalışma içine girdi. Ayrıca Kahramanmaraş kamuoyunun yakından tanıdığı İş adamı Muzaffer Çaylı’da aday adaylığı başvurusunu yapacak.

Bunun dışında Kimse Yokmu Derneği Başkanı İş adamı Mustafa Timurbanka, Mustafa Gürdal, Karacasu eski belediye Başkanı Süleyman Topçuoğlu gibi isimlerde sahne önünde durmaktadırlar. Yani Dulkadiroğlu ilçesinde 1 Kasım gününden sonra çok yazacağımız konular ortaya çıkacaktır…

**

CHP’nin Büyükşehir adayı kim?

Ana muhalefet olan CHP’de yerel seçimler için hazırlıklar yapıyor. Bir çok ilçede delegeler oy verdi ve adaylarını belirlideler.

CHP Kahramanmaraş’ta Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanabilir mi? Ben bu soruya hayır cevabını veririm.

Ancak Milletvekili Durdu Özbolat’ın gelecek süreçte Kahramanmaraş siyasetine nokta koyduğunu hesaba katarsak, Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olan ve tutarlı bir seçim kampanyası yürüten ismin 2015 Genel Seçimlerinde Kahramanmaraş milletvekili olarak TBMM’ye gitmesi de imkansız değildir.

Bana gelen bilgilere göre, Kahramanmaraş’ın yakından tanıdığı bir kalp cerrahının CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacağıdır. Bu ne kadar doğrudur bilmiyorum. İsmi bende olan bu değerli cerrahımız gelecek dönemde mutlaka milletvekili olabilecek kapasitede bir insandır. Bize başarılar dilemek düşer…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.