Esnaf Birliği ve Ahmet Kuybu

4 Mayıs 2014 Pazar günü Sabancı Kültür Merkezinde Kahramanmaraş Esnaf Odaları Birlik Başkanlığı için esnaflar yeni başkanını seçmek üzere sandığa gidecekler.

1980 yılından bu yana Kahramanmaraş’ta gazetecilik yapan biri olarak Sivil Toplum Kuruluşları bağlamında en başarılı gördüğüm Ticaret ve Sanayi Odasının efsanevi başkanı Mehmet Balduk’tan sonra Ahmet Kuybu’yu görürüm. Çünkü bu iki isim dışında bu görevlere seçilen isimler ya belli yerlere hizmet etmişler ya da belli yerlerin adamı olmuşlardır. Temsil ettikleri kurumlara hizmet yerine başka alanlara yatırım yapan ve hizmet eden isimleri de bu gün hepimiz unutmuş durumdayız.

Meseleyi açacak olursak; Kahramanmaraş’ta 12 Eylül sonrasında en çok hizmet eden Belediye Başkanı kim diye 50 yaş ve üzerindeki insanlara bir soru yöneltsek büyük çoğunluğun Hacı Ali Özal adını söyleyeceklerini biliyoruz. Yine bunu milletvekili noktasında soracak olursak da büyük çoğunluğun Ali Doğan diyeceklerini de biliyoruz. Bu her iki insanda bir taraf ya da guruba değil de bütün Kahramanmaraşlıya hizmet kaygısı içinde oldular. Geçen 12 yıl zarfında Kılavuzlu Mesire alanına AŞIK MAHSUNİ ŞERİF adını verelim diye yazıp çizdiğimizde bunun genel kabul görmemesindeki sebebi ben çağdışı bir anlayış olarak gördüm. Ve böyle de görmeye devam ediyorum. Bizlerin ısrarı üzerine Yörükselim Mahallesindeki küçük bir parka adını verdiler.

**

Esas konumuza dönecek olursak, “küçük hesaplar içinde olmayanlar büyük makamlara gelebilirler!” ne güzel bir söz değil mi?

Kahramanmaraş’ta Ahmet Kuybu’nun esnafa ve kentin tanıtıma yaptığı katkıları yazacak değilim. Ancak Türkiye’nin neresinde olursa olsun bir şoför esnafının başının sıkıştığında aradığı ve yardım gördüğü bir isim olarak bilirim. Esnafın her kurumda sorunun çözülmesi için bürokrasi ile iyi ilişkiler kurması, esnafın maddi ve manevi bütün sorunlarıyla ilgilenmesi doğal olarak genel bir kabul noktasında karşımıza çıkmıştır.

4 Mayıs 2014 Pazar günü esnaf seçimlere tek aday olarak giren Ahmet Kuybu’ya yeniden yetki vermek için sandık başına gidecek.

Kuybu bu gün basın toplantısı yaptı. Şunu bunu yapacağım diye bir söz vermedi. Çünkü yaptıkları ortadaydı.

Bizde Sayın Kuybu’ya yeni dönemde de başarılar diliyor, aynı hızla gelecek yıllarda da hizmet bekliyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.