EnerjiSA ve SS Projeleri

Enerji SA bilindiği gibi  ERE Group’un sahip olduğu KANDİL Enerji projelerinin tamamını satın alarak o bölgede inşaatlara başlamıştı.

29 Eylül 2009 tarihinde Enerji SA’nın Sosyal Sorumluluk Projeleri kapsamında Okul tadilatlarını üstlenen müteahhit Metin Kaya ile o bölgeye bir seyahat gerçekleştirdik.

Malum şehre dönüşümüz sonrasında ise babamı kaybettim. Taziye v.s nedeniyle bu konuya ancak bu gün yer verebildim.

Kahramanmaraş kent merkezine 85 km mesafede olan Ilıca Kasabasından sonra Beşen Köyü İlköğretim okuluna vardığımızda Okulun adeta yeniden yapıldığına tanık oldum. Köy okulların da Tuvalet çok önemlidir. Okul dışına yapılan tuvalet çok dikkatimi çekti. Umarım bütün köy okullarında hijyenik tuvaletler yaptırılır. Çocuklar okulda gördüğü tuvalet temizliğini evlerinde ebeveyinlerine de aşılarlar ve bu bir yaşam biçimi haline gelir.

Sonra Kertmen köyü. Bu köyde iki ayrı manzara çıktı ortaya. Tadilat yapılan okul, yeni yaptırılandan daha iyi gözüküyordu. Tabii orada Tuvalet tadilatı yaptırılmamış. İzbe bir şekilde duruyor.

Sevgili Metin Kaya’ya bu durumu sorduğumda, Milli Eğitim Müdürlüğünde yetkililer gerek olmadığını söylediler diyor.

El insaf yahu?

Tabii bu köy okullarında okuyan çocuklar sizin çocuklarınız değil.

İnşallah bu köşe yazımı Valimiz Sayın Tanılır okur. Okur ve gereğini yaptırır.

Biliyorum ki Sayın Vali’de bu konuda bizim gibi titizdir.

Vesselam oradan Sarıgüzel köyüne ve Ceyhan Irmağını takip etmeye başladık.

Hidroelektrik Santralının gövdesinin yapılacağı bir yer tespit edilmiş, ve o arada çalışma yapan mühendislerle ayaküstü sohbetten sonra gideceğimiz yer, Yeni Köy ve Kabaktepe köyleri.

Ben bu bölgeyi çok iyi bilirim. Yaşım 50’ye merdiven dayadı. Kökenim bu bölgeden. Ama ben bölgeyi 21 yaşında görme imkanım oldu. Ve o tarihten bu yana da gidip gelirim.

Metin Kaya bey bölgeyi ve bu bölgede yapılacak olan Sosyal Sorumluluk projelerinin sadece okul tadilatlarıyla sınırlı olmadığını, sualar altında kalan yerleşim birimlerini yeniden inşa edeceklerini, kurulacak yeni yaşam alanlarında her şeyin düşünüldüğünü de bize anlattı.

O Bölgeye kurulacak olan barajlar sadece enerji üretmeyecek, o bölgenin tanıtımına ve sosyal yaşamına büyük katkı yapacak.

O Bölge insanı işe alınıyor, o bölgede yaşayanların yaşam kalitesinin artması için bir dizi proje planlanıyor.

Buna tanık oluyoruz. İnsanlar dua ediyorlar. İyi bir yevmiye ile iş ve aş veriliyor.

O Bölgenin geleceği iyi olacak. Bu geziyi bize yaptıran Metin Kaya ve diğer yol arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Kuzgun dramı

Kahramanmaraş’a 100 km ötede. 100 km uzak bir mesafe değil aslında. Ama dünyadan bi haber yaşayan insanlar için 1 km bile çok uzun bir yol.

Kahramanmaraş’ta siyasi erk hemen yanı başında meydana gelen doğalh afetten bi haber. Orada yaşayan insanların çektikleri ızdırap, zorluklar hiç umurunda değil. Olsaydı eğer bu güne kadar çoktan giderlerdi.

Andırın Kaymakamı ve İl Genel Meclis Başkanı gelmiş bu güne kadar.

İGM Başkanı da bizden sonra gitmiş oralara.

Vatandaş devlete kırgın değil. Ancak kızgın olduğunu da söylemem gerekiyor.

Hep dua ederek konuşuyorlar. Devletin kendilerine sahip çıkacaklarına inanıyorlar.

Aslında Andırın Kuzgun köyünün toplu taşınması için açılacak bir ihale ve yapılacak evler.

Öyle bu işi bilen insanlar var ki; 20 günde evi bitirip teslim ediyorlar.

Kış gelmeden bu iş yetişir.

Devlet İhale açarsa yılbaşından önce vatandaşlar yeni evlerine otururlar.

Yeni iskan yeri için tespit yapılmış. Yer belli olduğuna göre hemen ihaleye açılmalı ve bu sorun çözülmelidir.

O bölgede fotoğraf çekerken gördüğüm manzara pek iyi değil. İklim değişiyor ve yağmurlar fazla yağıyor. Üç beş gün yağacak olan bir yağmur o bölgede yeni felaketlere yol açabilir.

Bizden ilgililere hatırlatması!.....

Ve Türkiye Partisi

Türkiye Partisi Kahramanmaraş İl Teşkilatı kuruldu. Kurucu İl Başkanı İsmail Şeref Alkış bu gün basın toplantısı yaparak yönetim kurulunu medya ile buluşturdu.

Trabzon caddesinde Efedo adı altında faaliyet gösteren pastanenin bodrum katında yapılan basın toplantısında mekan dar olduğu için ve çok uzakta oturduğumuz için soru soramadık.

Alkış kardeşimiz dersine iyi çalışmıştı. Ses tonu iyi ve kendinden emin bir görüntü ortaya koydu. Genç bir yönetim var. Ve yönetim kurulunda yer alan isimler ise belli alanlarda iş yapan, faaliyet gösteren isimler.

Çalışan başarır.

Çalışan kazanır.

Ve İsmail Alkış’a başarılar!...

Önceki ve Sonraki Yazılar