Edebiyatçılarla Maç Keyfi

Pazar günü Bandırma maçındaydık. Kahramanmaraş Sporun 2 -0 yendiği maçı, edebiyatçı, araştırmacı yazar Mustafa OKUMUŞ ve Şair, yazar, sinemacı, Mustafa ÖNYURT beyle birlikte izledik.

Güzellikler paylaşıldıkça artar, üzüntüler paylaşıldıkça azalır düsturunca, Mustafa Önyurt bey bizlere yıllar sonra12 Şubat stadyumunda güzel bir maç keyfi yaşamamıza vesile oldu.

Çok kıymetli hocam Mustafa Okumuş ve Şehrimizin güzel insanlarından iş adamı Ali CİLVE beylerlerde Mustafa Önyurt’un maç misafirleriydi. 

Mustafa Okumuş hocam, ilk defa böyle bir maça gelmişti. Maç sonuna kadarda heyecandan yerinde duramadı. Özellikle kalecimizin kurtarışları Mustafa Okumuş hocamdan tam not aldı. 

Edebiyatçıların maç tahlilleride farklı oluyor. Taraftarın coşkusu karşısında hakemlerimizin kararlarında etkilendiğini belirterek “ Toplumsal yargı her zaman güçlüden yanadır” diyerek, Mustafa Okumuş hocamız, bir nevi sosyolojik bir tahlille taraftar coşkusunun maça yansıyacağını söylüyordu.

Nitekim de öyle oldu. Kahramanmaraş Spor maçı 2-0 kazandı. Bandırma takımı güçlü bir takımdı. Rakip takım on kişi kalmalarına rağmen takımımız farkı artırmada zorlandı. Taraftar coşkusu ve desteği ile kazanan takım Kahramanmaraş oldu.

Maça belediye başkanımız Mustafa Poyraz ve İl emniyet Müdürümüz Metin Aşık’ta izlemeye gelmişlerdi. Sık sık taraftarların “ başkan poyraz el salla “ diye tezahürat tutmaları ve Poyrazın ayağa kalkıp seyirciye el sallaması güzel ve seyirci ile barışık görüntülerdi.

Taraftarlar maçın son dakikasına kadar coşkularını devam ettirdiler. Amigolar çok başarılıydı. Kahramanmaraş Sporun amatörlükten birinci lige çıktığı yıllardaki, ilk amigolarından Rahmetli Amigo Ejder ağabeyimizi bu arada rahmetle anmak isteriz. Rahmetli bu taraftarı coşturmak için neler yaptı, neler.  

Kahramanmaraş Sporun memleket aşkı ile yanan, ateşli seyircisinin oluşmuş olduğunu görmek gerçekten çok önemlidir.

Ayrıca bu memleketin kültür adamlarının, edebiyatçılarının, şairlerinin ve yazarlarının maça gelmelerini de önemsiyoruz.

Bilhassa Mustafa Önyurt beyin Kahramanmaraş Spor için yazmış olduğu şiirini de çok önemsiyoruz. Bandırma maçından önce stat hoperlörlerinden bu şiir klibinin Mustafa Önyurt beyin kendi sesinden taraftarlarla buluşması ayrı bir heyecan kattı.

Maçın teknik tahlilleri bu işin uzmanlarınca mutlaka yapılacaktır. Ancak bizler maçtaki güzellikleri gözlemlemeye çalıştık. Haddimiz olmayarak dışardan topa girmeye çalıştık.

Gördük ki tüm güzellikler birlik ve beraberlikten geçiyor. Şehrimizin yetiştirdiği, edebiyatçı, şair yazar, kültür adamı Mustafa Önyurt bey bu şehrin takımı ile, taraftarı ile bir olmuş. Bu birliktelikten bu güzel şiir ortaya çıkmış. Gönlüne ve kalemine sağlık diyoruz. Kahramanmaraş Spor’ada şampiyonluk yolunda nice böyle zaferler kazanmasını temenni ediyoruz.

 

KAHRAMANMARAŞ SPOR

 

Kekik kokulu yaylalarda

Bir türkü gezer, semalarda

Taraftarıyla, takımıyla

 Zafere doğru sahalarda

 

Hava da Memleket kokusu

Tükenmeyen sonsuz duygusu

Birkaç amigo'da dillenir

Futbolun onurlu coşkusu

 

Taşkın değildir sevgisi

Kalbinde saklıdır sevdası

Maraşlı sevdi mi iyi sever

Maçlarda başkadır vefası

 

Hepsi bu yola baş koymuşlar

Kırmızı beyaz renk olmuşlar

Hakemler Maçı başlatınca

Edeler gole doymamışlar

 

Ahır dağında rüzgârlaşıp

Stadyumda fırtına olur

Gönüllerde destanlaşıp

Ufuklarda efsane olur

 

Bütün tribünler hep dolsun

Liglerde yolun açık olsun

Şampiyonluğa yakışırsın

Sen Kahramanmaraş sporsun

 

Önceki ve Sonraki Yazılar