Dulkadiroğullarının Kırıkkale’de Sıla-İ Rahmi

Dulkadioğulları, Kırıkkale Denek Yaylasında Sıla-i rahim yaptı.

Kırıkkale Dulkadiroğlu derneğinin öncülüğünde düzenlenen, “Dulkadiroğulları 16. Sıla-i Rahim etkinlikleri” geçtiğimiz 10 Temmuz Pazar günü, Kırıkkale Gazibeyli Denek Dağı yaylasında bir şenlik havasında gerçekleşti. Kahramanmaraş Tarih Kültür ve Turizm Platformu mensupları olarak bizlerde oradaydık.

DULKADİOĞULLARI HASRET GİDERDİ

Farklı illerden gelen üç bine yakın Dulkadiroğlu Dernekleri mensupları; Kurulan çadırlarda yöresel ikramlar yaparak, mehteran gösterileriyle, aşıkların sazlı sözlü müzikleriyle,  davullar zurnalarla  eşliğinde eğlendiler. Birlik ve beraberlik mesajları vererek hasret giderdiler.

DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI

Duygusal anlarda yaşandı. Katılımcılar birbirlerini hiç tanımasalar da,  tarihten gelen akrabalık bağlarıyla, herkes birbirlerini “Amcaoğlu” olarak nitelendiriyordu. Sanki yıllardan beri görüşemeyen akrabalar burada karşılaşmışlardı. Samimi duygularla birbirlerine sarılıyorlar, kucaklaşıp helallik alıyorlardı.

KAHRAMANMARAŞ’TAN 200 KİŞİ KATILDI

Bilindiği üzere şehrimiz Dulkadiroğullarının merkezi olarak tarihte önemli bir yere sahipti. Bu sebeple Kırıkkale buluşmasında Kahramanmaraşlı katılımcılarda yer aldılar. Katılımcılar arasında Kahramanmaraş Zülkadioğlu Derneği, Kahramanmaraş Tarih Kültür ve Turizm Platformu, Elbistanlı Zülkadiroğulları, Kahramanmaraş Muharrip Gaziler derneği mensubu gazilerimiz de ordaydı.

KAHRAMANMARAŞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN  DESTEK

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tahsis ettiği araçlarla, üç otobüs ve bir minibüsle Elbistan ve Kahramanmaraş’tan giden katılımcılara destek oldu. Kırıkkale Denek yaylasındaki üç bine yakın tüm misafirlere dondurma ikramında bulundu. Büyükşehir Belediyesi Mehteran takımını da ekip halinde oradaydı. Yaptığı gösterilerle göz doldurdular.

KIRIKKALE’ DE  KAHRAMANMARAŞ RÜZGÂRI ESTİ.

Etkinliklerde Kırıkkale Dulkadiroğlu Derneği Başkanı Köksal Erkoç, Kırıkkale belediye başkanı Mehmet Saygılı, Kırıkkale Valisi M.İlker Haktankaçmaz’ın konuşmalarının yanı sıra;  Kahramanmaraşlı STK temsilcileri yaptığı heyecanlı konuşmalarla, birlik ve beraberlik mesajları verdiler, Kahramanmaraşlıların selamlarını ilettiler.

Kahramanmaraş Zülkadiroğlu Derneği ikinci başkanı Fatih Zülkadiroğlu, Kahramanmaraş Tarih Kültür ve Turizm Platformu başkanı Ahmet Kolutek, Kahramanmaraş Büyükşehir belediyesini temsilen Muhtarlık ve STK daire başkanı Adnan Alagöz  yaptıkları konuşmalarla gönüllere seslendiler. Çok sayıda Kahramanmaraşlı katılımcıyla, mehteran ve gazileriyle Kırıkkale Denek yaylasında Kahramanmaraş rüzgarı estirdiler.

DULKADİROĞULLARI DEVLETİ

Oğuzların Bozok kolunun Bayat boyundan gelen Dulkadiroğlu Hanedanlığı şecaat ve cesaretleri ile tanınılır. Elbistan merkez olmak üzere; Maraş, Elazığ, Kayseri, Kırşehir, Yozgat, Antep, Diyarbakır, Malatya, Amik Ovası, Çukur Ovanın bir kısmı, Kozan, Kadirli, Tufanbeyli ve Kırşehir’e Kadar uzanan geniş bir bölgede, 185 yıl ( 1337 – 1522 ) hüküm sürdüler.

VAKIFLAR KURARAK ÖNEMLİ ESERLER İNŞA ETTİLER

En fazla vakıf kuran beylik devleti olarak ta bilinir. Hakimiyeti altındaki bölgelere, vakfiyeler kurarak  bir çok camii, mescid, medrese, türbe, han, hamam, köprü, zaviye, kale gibi önemli eserler inşa ettiler.

Alâüddevle Bozkurt bey zamanı (1480-1515) imar faaliyetlerinin en fazla yapıldığı dönemdir. Elbistan'da Alâüddevle Bey Camii (Cami-i atik) ve Ümmet Baba Camii, Antep'te Alâüddevle Bey Camii, Haruniye'de Haruniye Camii, Kirsehir'de birkaç cami, Maras'ta Ulu Camii tamiratı ve Bağdadiye Medresesi, Pazarören'de Zamanti kalesi medresesi ve Adıyaman’da Ulu Camii gibi eserler en önemlilerindendir.

KADERİN CİLVESİ, DEDE-TORUN SAVAŞINDA YENİLDİLER

Zamanın siyaseti gereği kaderin bir cilvesi olarak; Dulkadiroğullarının son hükümdarı Alâüddevle Bozkurt bey ile torunu Yavuz Sultan Selim Han karşı karşıya gelir. 1515 yılında Göksun civarında yapılan savaşta Dulkadirliler Osmanlı ordusuna yenilir. Doksan yaşındaki Alâüddevle Bozkurt beyin Turna dağında başı kesilerek öldürülür. Daha sonra gövdesi Maraş’a getirilerek defnedilir. Takdir-i İlâhi öyle murad olunmuştur. Alâüddevle Bozkurt bey için Hükm-i kader böyle tecelli etmiştir.

VEFA” SADECE İSTANBUL’DA BİR SEMT ADI OLARAK KALMAMALI

Öncelikle, şehrimizde Aladan semtindeki, Dulkadiroğulları devletinin son hükümdarı Alaüddevle Bozkurt Beyin içler acısı mezarının, şanına yakışır şekilde yeniden yapılmasını yetkili kurumlarımızdan bekliyoruz. Bu topraklarda hüküm sürmüş, Bizlere bir çok eser bırakmış, Dulkadiroğullarının baş şehrinde, Kahramanmaraş’ta yapılacak hayırlı hizmetlerin, etkinliklerin, bu toprağın insanlarınca ecdadına karşı bir vefa borcu olacağını düşünüyoruz.

Selam ve Sevgilerle.  

Önceki ve Sonraki Yazılar