Çabasan ve tarımsal yatırımları

Kahramanmaraş’ta ürün çeşitliliği noktasında tekstil başta olmak üzere farklı ürün ve teknikleri noktasında Çabasan Tekstil A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Balcıoğlu farklı değerlendirme yaparım.

Geçmişte birbiri ardına İplik fabrikalarının kurulduğu dönemde örme’yi ilk defa Kahramanmaraş’a getiren ve kuran birisidir. Daha sonra ise Boyama konusunda da şimdiki Çabasan’ı kurarak farklı olduğunu göstermiştir.

Yaklaşık iki yıl önceydi, bir sohbetimizde dedi ki; “Soğuk hava fabrikası kuracağım bunun dışında ise Çin’de bir makine gördüm, sunta değil ama suntadan daha dayanıklı ürünler yapıyor. Bununda çalışmasını yapıp işletmeye açacağım demişti.

Türkoğlu Organize Sanayi Bölgesi içine Soğuk Hava Fabrikasını kurdu. Açılışını hep birlikte yaptık. Orada bir makine gösterdi. Ürünler büyüklüklerine göre kutulara yerleştiriliyor.

İşte o günlerde meyve suyu işine de gireceğini ama ortaya çıkan ürünlerin yöresel ve tamamen organik olacağını ve bu ürünleri büyük oranda ihracat ve Kahramanmaraş’ı tanıtım odaklı hayata geçireceğini ifade etmişti.

Ramazan başlamadan bir gün önce Piazza Avm’de Nar Eşkisi tanıtımı yapıldı. Bir anda orada olan vatandaşlar tadına baktılar. Kimileri ise hemen satın almak istediler, nerelerde satışa sunulduğunu sordular. Çünkü tamamen organik olarak üretilmişti. İçinde katkı maddeleri yoktu.  Sanırım 5 ya da 6 bardak içtik. Soğuk olarak içtiğimizde ferahlık verdi.

Gelecek yıl içinde tamamen üretime başlayacaklar. Farklı şişelerde satışa sunulan bu güzel ürün içinde “eshki” İngilizce de de “ekşi” anlamına gelen bir isim bulmuşlar.

İhracat hedefli yapılan bir üretilen üründe isimden daha çok “madein Turkey” ifadesi benim için daha önemli bir anlam kazanır.

Sayın Şahin Balcıoğlu tarımsal organizasyon ve yatırımlar için oğlu Aykut Balcıoğlu’na yetki vermiş. İsim babası da Aykut. Aykut’un hedefleri var. Babasından alacağı bayrağı daha yükseklere taşıyacağına inanıyorum. Sadece para kazanmak amaçlı düşünmeyen, çiftçinin elinde kalmasını önleyecek, bölgede meyveciliğin gelişmesine de katkı sağlayacak olan bu yatırımlar aynı zamanda Kahramanmaraş’ın tanıtımına da katkı sağlayacaklardır.

Tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

**

CAMİİ CEMAATİNE SICAK HAVA İŞKENCESİ!...

Cami, cemaat, din gibi konularda mümkün olduğunca sessiz kalır, bu gibi konularda ahkam kesecek, konuşacak olanlarının iş ehli olmasına da dikkat ederim.

Ancak şu mübarek Ramazan ayında camilerde cemaata yapılan bu çin işkencesine de; “yeter artık!” deme hakkını da kendimde görüyor, işin sulandırılmadan çözülmesini istiyorum.

Cuma günlerinde her hafta bütün camilerde “para toplanır” Her vatandaş gücü nispetinde de yardım eder. Allah yardımlarını kabul eylesin.

Değerli Müftü konuşuyor Taş Mescidden bahsetti, orada namaz kılınmasının doğru olmadığından bahsetti, bir öğrenci yurdu için para toplanılacağını söyledi.

Amenna hepsine peki ama; biz cemaat olarak 40 C’de camide pişmeye mecbur muyuz?

Ya sevgili müftü; bu işi camilere bıraksan, camii imamı cemaate elektrik parası nedeniyle klimaların kullanılmadığını ancak cemaatin yardım etmesi halinde klimaların çalıştırılacağını söylese, cemaat seve seve maddi destek verir.

Sevgili müftü oturduğun o bina için biz vatandaşlar her hafta Allah rızası için para verdik. Helali hoş olsun.

Ancak sen binanın altını “bir bankaya verdin” ayrıca Abdulhamithan camisinin etrafı adeta çarşı oldu. Otopark olması gereken yeri bile kiraya verdiniz.

Ya bu paralar nereye gidiyor?

Ya camilerde vatandaşlardan para toplamayınız. Yada toplanan paraların nerelere harcandığını da vatandaşa izah ediniz, internet sitenizde harcamaları şeffah bir şekilde gösteriniz.

40C sıcak da camide namaz kılmak için toplanan vatandaş, karşıda klimayı görüyor. Ama klima çalışmıyor.

Ey müftü; makamındaki klimayı söktür. Bizde camide klima istemeyelim. Sana gelince her şey mübah. Vatandaşa gelince tu kaka.

Bu şehirde camii cemaatına yapılanlar tek kelimeyle “ayıptır”

Bu konuda Valimiz Şükrü Kocatepe’ye de çağrı yapıyorum. Şu mübarek Ramazan ayında cemaata yapılan bu zulüme siz nasıl seyirci kalabiliyorsunuz? Devletin başı, milletin babası olarak buna bir çözüm bulmalısınız. Birkaç iş adamı bu ayda bütün camilerin elektrik faturasını sadaka yerine verse ne olacak ki? Bir kampanya açılsın ben 500 Tl ile bu kampanyaya ilk harcı koymaya hazırım.

Selam ve dua ile!...

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar