Büyükşehir Ve Serdar Erdoğanyılmaz

Kahramanmaraş’ta bencillik hastalığına yakalanmamış, onca bilgi birikimi ve donanımına göre kibirli olmayan, çocukla çocuk, yaşlı ile yaşlı, gençlerin görüşlerine ayrı bir değer ve önem vermesiyle tanıdığım Serdar Erdoğanyılmaz Ak Parti’den sürpriz bir şekilde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı oldu.

7 Kasım 2013 günü kentte görev yapan gazeteci arkadaşlarımızla Serdar Erdoğanyılmaz’ın sohbet toplantısına katıldık. Orada düşüncelerini ifade ederken “ben değil biz!” diyen ülkelerin, kentlerin kalkınmalarını daha hızlı başardığını ifade etti. Bu şehirde toplumsal anlamda toplu refah arzu ediliyorsa ve siyasiler bunu istiyorlarsa benlik duygularını bir tarafa bırakmalı biz diyebilme samimiyetini göstermelidir diye düşüncelerini açıklıyordu.

**

Bu şehre ömrünü veren bir gazeteci olarak, bu şehri kalkındıracak hamleleri atmak istiyorsak, enaniyet duygularından kurtulmamız gerekiyor. Ben ile başlayan söz ve davranış biçimi terk etmeli onun yerine biz diyebilen cümleleri günlük yaşamımızda hayata geçirmesini bir yaşam biçimi olarak kabul etmeliyiz.

Bana göre Kahramanmaraş’ın esas sorunu budur.

**

Asfalt, yol, kaldırım, hava limanı ya da bir başka hizmet yapılabilinir. Yirmi yıl önce hava alanımız mı vardı? Bu gün var ve günlük uçuş yapılıyor. Mesele ne istediğimiz değil, neyi nasıl istememiz gerektiğidir.

Bu şehirde yaşayan bireyler olarak, kentte bütün milletin muzdarip olduğu sorunları bir tarafa bırakıp kendi caddemize hizmet talep ediyorsak, bu iyi bir yaklaşım biçimi olmuyor.

Önceliği kendimiz için değil toplumsal fayda noktasında talep etmeli ve mahalleler arasındaki hizmet kalite standartını aynı anda yükseltebilelim.

Serdar Erdoğanyılmaz’ın tamda anlatmak istediği bu olsa gerektir.

**

Bir gazeteci arkadaşım; - sizce bu kentin en büyük sorunu nedir? Diye sorması üzerine şu şekilde cevap veriyordu Erdoğanyılmaz;

“Kahramanmaraş’ın birinci öncelikli sorunu ulaşımdır. Eğer bunu başardığınızda bunun türevleri kendiliğinden gelecektir. Kahramanmaraş- Kayseri yolu 2015 yılında tamamlanıyor. O tarihten önce Doğu ve Güneydoğu’dan Ankara istikametine gidicek araçlar bu kentten geçecektir. Bunun için 4 geliş 4 gidiş olmak üzere bir yol tasarlanmalı ve geçiş rahatlığı sağlanmalıdır.

Bu sağlandığında Kuzey Çevre yolundan güney istikametine ara bağlantı yolları yapılmalıdır.

Bir kentin ulaşım sorunu çözüldüğünde o kentte merkez dışında mobil kentler oluşur. Bizim için en uygun mobil kentler barajın öte yakasıdır. Ve Kapıçam’dan Şerefoğlu ve Önsen’den geçecek bir köprü ile karşı tarafa ulaşacak yeni güney çevre yolu o bölgenin ekonomik değerini artıracağı gibi yeni yerleşim birimlerinin hızlı kuruluşuna da katkı yapacaktır. Yol yok ise oralarda gelişme hızlı olmaz. Bizim önceliğimiz kent içi ulaşımı da bir disipline etmek, yeni bulvarlar açarak rahatlatmak olacaktır” diyordu.

**

Kahramanmaraşlı bir gazeteci olarak mevcut Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’ın hizmetini inkar etmemiz mümkün değildir. Yeniden aday olacak en şanslı isim olarak görüyorum.

Ancak en büyük sıkıntısının da süre olduğunu tahmin ediyorum. Sayın Başbakan’ın yeter artık dinlen! Diyebileceğini de göz ardı etmiyor 2015 Milletvekili için işaret verebileceğini de düşünüyorum.

İşte Başkan Poyraz sonrasına baktığımda Serdar Erdoğanyılmaz için işte aradığımız aday diyebiliyorum.

**

Malum Cumartesi günü Ak Parti teşkilat temayül yoklaması var. Temayülde aday adayı olmamalarına rağmen Ak Parti İl Başkanı Fatih Erkoç ile Milletvekilimiz Nevzat Pakdil’in yoğun çaba içine girdiğinin de bize sinyalleri geliyor.

Temayüle katılan bütün aday adayı arkadaşlara başarılar diliyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar