BÜYÜK RESMİ OKUYABİLMEK

Kahramanmaraş’ın büyüdüğünü ve her geçen her alanda da sıçrama yapacak bütün imkanları elinde bulundurduğunu söylesek sanırım kimse bunu reddedemez.

Hani bir söz var ya; un, şeker var amma helva yapacak usta yok diye.

Kahramanmaraş’ta ağabeylik yapacak, STK, Siyasi Partiler, toplum önderleri, medya gibi kentin geleceğine katkı yapacak insanları, grupları bir araya getirecek, bir arada tutacak, toplumu yeni ufuklara yol aldıracak beyin fırtınası estirecek bir henüz bulunamadı.

Zaman zaman Kahramanmaraş’ın tarihine baktığımda dikkatimi çeken özelliklerde yok değil hani.

Bilindiği gibi Dülkadirli Devleti Osmanlı İmparatorluğuna son katılan Devlettir. Bu şehrin havasından mıdır nedir, özgürlüğüne çok düşkün, ben duygusu en ileri seviyedir.

İnsanlar bir şeyleri bir başkasına naklederken mutlaka bunun içine kendinden bir şeyleri de ilave etmeyi severler. Ben buna yalan demiyor, ekabirlik diyorum.

Ne yazık ki toplumsal meselelerde bile ben diyen, biz lafını ağzına bile almayan coğrafi koşulların adeta bir yalancı cennet haline getirdiği bu güzel kent ilerleme adına sıçrama yapamıyor, zincirlerini kıramıyor.

Din adamları, alimler, siyasetçiler, toplum önderleri, hatırı sayılan insanlar, toplumun genelinde var olan bu bencilliği ekarte edecek, ben değil biz, hepimiz duygusunu pekiştirecek öğüt ve eylemleri hayata geçirememişler.

Ya bu güzel insanlar sürekli bu öğütleri vermişler ama insanlar bu öğütlere itibar etmemişler ya da onlarda bu bencillik duygularından arınamamışlardır.

Son yıllarda bu şehre emeği ve katkısı olan Ankara’da da bu şehrin hakkını en iyi savunacak ve bizleri temsil edecek bir çok isimler bu şehirde vardır.

Bu isimleri şimdi alt alta yazacak olsam, bir çok insan bu isimlere dudak bükecek ve hata aramaya başlayacaklardır.

Belki de bu alışkanlığımız Kahramanmaraş’ta bir ağabey çıkmasını engellemektedir.

Belki de bu bencillik bizim tarihi genlerimizde vardır.

Bu bencilliği bertaraf etmeden Kahramanmaraş’ta şimdiye kadar var olan sakat zihniyetin ve statükonun değişmesi de çok zor olacaktır.

Bu değişim de sağlanamaz ise Büyük resim her zaman flu ve siyah olmaya mahkumdur.

Yaklaşan Genel seçimler öncesinde bize hizmet edecek, bizim efendimiz olmaya talipli olmayan isimleri bulmalı ve onları siyasete teşvik etmeliyiz!...

Başkada bir çaremiz şimdilik yok gözüküyor.

Siz ne diyorsunuz sevgili okurlar….

Önceki ve Sonraki Yazılar