Bu Başarı Alkışlanmaz Mı?

Kahramanmaraşlı sanayici Kahramanmaraş’ta yatırım yapmak istiyor. Amma yatırım yapacak arsa yok.

Arsa olmayınca da doğal olarak başka kentlere gidiyor. Özellikle Organize Sanayi Bölgelerinde yatırım teşviki var. Siz olsanız ne yapardınız?

Yatırımınızı teşvikli alana mı yoksa da pahalıya alınan arsa ve yatırım teşviğinin cazip olmadığı kendi kentine mi? Kusura bakmayınız. Kimse kendi şehri olsa bile bir takım fırsatlar yok ise yatırım yapmaz. Ve yatırım yapmasını da beklemez.

**

Kahramanmaraş’ın marka ismi sanayici Abdulkadir Kurtul ile bir sohbetimizde, Dıyarbakır’a yapılan yatırım hikayesini dinlemiştim. Sayın Kurtul diyordu ki; “Dıyarbakır ve o bölgeyi tanırım. Çok eskiden gelen dostluklarımız var, dostlarımız var. Çözüm süreci ile gelişen güzel bir iklim oluştu. Hem bölgeye katkı hem de Organize Sanayi Bölgelerine yapılan yatırım teşviki bize bir fırsat sundu. Kaldı ki Kahramanmaraş’a yatırım yapacak olsak, öncelikle personel sorunu var. Arsa fiyatları pahalıdır. Ancak Organize Sanayide yeriniz var ve personel sorununu çözeceğinize inanıyorsanız yatırım yapabilirsiniz:”

Evet… Kahramanmaraş’ta 1. Organize Sanayi Bölgesi ya da diğer adıyla Kavlaklı OSB’nin serencamına baktığımızda, 1976 yılında karar alınır. Ancak yatırım yapıldığı tarih ise 2002 ve sonrasıdır.

Kahramanmaraş için yeni bir Organize Sanayi Bölgesine ihtiyaç vardı. Sonunda Kapıçam Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için çalışma başlatıldı. Kısa sürede sonuç alındı. Eğer ihtisas OSB olmasaydı. Kurulması da mümkün değildi. Bir süre sonra Karma OSB adını alacaktır.

62 Fabrika arsası ve 11 de Sosyal tesis olmak üzere toplamda 73 parsel 500 Hektar alan üzerine kuruluyor.

Kısa bir zaman dilimi içinde bunu başaran, bu başarı hikayesini yazan bütün yetkililere teşekkür etmek istiyorum.

Her kurulan yeni bir tesis yeni bir üretim ve istihdam alanı demektir. Bu gün Kahramanmaraş huzurlu bir kent ise bunda sanayicilerin büyük rolü vardır. Bu şehre bir çivi çakan insana teşekkür ediyorum.

Bu süreçte Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Karaküçük’ün hakkını teslim etmemiz gerekiyor. Uğraştı, didindi, mücadele etti. Sonunda da başarıyı yakaladı.

18 Ocak 2016 tarihinde arsa için müracaatlar başladı. Bu yazıyı kaleme aldığım saatlerde Ticaret ve Sanayi Odasında Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi tanıtım toplantısı yapılıyordu. Aşırı derecede grip olduğum için gidemedim.

Ve iki günde arsa için ön talepte bulunan müteşebbis sayısı 55 olmuştu. Yani birkaç gün içinde 62 sayısı aşılacaktır. Bu bölgede OSB sahasının genişletilmesi imkanı da vardır. Arsa için bulunan 500 hektarlık alanın yarısı hazine yarısı da vatandaşların malıdır. Kamulaştırma yapılacaktır. Eğer bu hızla devam ederse en geç iki yıla kadar fabrika binaları yükselmeye başlayacaktır.

Mevcut Kavlaklı OSB’de 8 bin civarında işçi çalışmaktadır. Aileleri ve dolaylı faydalanan insanları da saydığımızda bu sayı en az 25 bine çıkmaktadır.

Kapıçam OSB’de ise tahminen 10 bin insana istihdam imkanı olacağı ifade ediliyor. Diğer faydalanan tahmini nüfusa bakacak olursak bu sayı 30-35 bin rakamlarına ulaşacaktır.

Bunun ülkeye ve kente ekonomik dönüşümü de belki çok ciddi bir kaynak olacaktır.

Kahramanmaraş’ın 2023 hedeflerine iş dünyası açısından baktığımızda 5 milyar dolarlık ihracat hedefi vardır. Bu hedefe ulaşmada da büyük rolü olacaktır.

Şimdi bu şehre yeni yatırımların gelmesi için emek veren, yatırım imkânına kavuşturan bu güzel insanlar alkışı hak etmiyor mu?

Ben kendi adıma yürekten alkışlıyor ve kutluyorum.

Yolunuz açık olsun!... 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum