M.Fatih ERDOĞAN

M.Fatih ERDOĞAN

Bir Yıldız Daha Kaydı

Köşe yazımı en geç Salı günü sabahın erken saatlerinde gazeteye göndermem gerekiyor. Çünkü gazete Salı günü öğle saatlerinde baskıya giriyor.

Yapmamız gereken her işi son dakikaya bırakmanın alışkanlığıyla Pazartesi günü gece saatlerinde bilgisayarımın başına oturarak köşe yazımı yazmaya başladım. Bu hafta köşemin tamamını; Eserlerini kaleme alırken hayatı, hayatın acılarını çok derinden hissettiğini ve anladığını belirten, hikâyelerini duyarak, acıyarak ve severek yazdığını söyleyen, sanatta yerli malzeme kullanarak mahallilikten milliliğe geçileceğine ve hayatta her şeyin başının sevgiden geçtiğine inanan, topluluk karşısına çıkmaktan ve politikadan hoşlanmayan, kendi kozası içinde kendi ipeğini dokumaya çalışarak bir hayat yaşayan ve 17 Eylül 1996 günü son kitabı ‘Baharı Görmeyen Çocuklar’ baskıda iken Kahramanmaraş’ta hayata gözlerini kapayan merhum Hikaye Ustası Şevket Bulut’a ayırmıştım, ama olmadı. Bu haftaki yazımda bu güzel insanın bu usta hikâyecimizin çok kısa bir biyografisini okuyucularımla paylaşarak diğer konuya geçeceğim.

Şevket Bulut, 1936 yılında Kilis'te doğdu. İlköğrenimini Kilis'te yaptı. Adana Yapı Enstitüsü'nü bitirdi. 1959 yılında Erzurum Tekniker Okulu'ndan mezun oldu. Kahramanmaraş Ba­yındırlık Müdürlüğü’nde inşaat teknikeri olarak çalıştı. 

Sanat hayatına şiirle başladı. Bu şiirler uzun yıllar mahalli gazete ve dergilerde yayınlandı. Daha sonra hika­yeye yöneldi. Hikayeleri Hareket ve Hisar dergilerinde yayınlandı. 1986'da devlet hizmetinden emekli oldu. 1996 yılında vefat etti. Mekanı Cennet olsun…

Bir Başka Güzel İnsan

Pazartesi günü ikindi vakti minarelerden salalar okunmaya başlandı. ‘Hayırdır inşallah’ diyerek dinlediğim salanın sonunda, ‘yaklaşık beş yıldan beri İlimizde Müftülük görevini layıkıyla, bihakkın yürüten İl Müftümüz Sayın Muhammet Gevher’in’ vefat ettiği söylendi. Önce inanamadım, yanlış anlamış olma umuduyla hemen Müftü Yardımcımız Sayın Bayazıt Kanat Bey’i aradım. Ne yazık ki duyduklarım doğruydu. İl Müftümüz Muhammet Gevher Bey geçirdiği bir kalp krizinin ardından hakka yürümüştü…

Siz değerli okurlarımla paylaşmaya çalıştığım kısa biyografisinden de anlaşılacağı gibi ömrünü çok küçük yaşlardan beri Kur’an ve Allah yolunda hizmet ederek geçiren İl Müftümüz Muhammet Gevher’e Cenab-ı Hak’tan af ve mağfiret dileyelim. Yakınları için Yüce Mevla’dan sabırlar ihsan etmesi için dualar edelim.

İl Müftümüz Muhammet Gevher    

1953 yılında Düzce İli Gümüşova İlçesine bağlı Dededüzü köyünde doğdu. Köyünde İlkokul olmadığından dolayı; babası Merhum Hamdi Gevher’den Kur’an-ı Kerim öğrendi. Daha sonra Hendek Yeşiller Kur’an Kursunda hafızlığını tamamladı. Müteakiben İstanbul Beyazıt Camii Kur’an Kursuna girdi. Talimini Merhum Hafız Abdurrahman Gürses Hoca efendinin gözetiminde tamamladı ve dershanesinde kalarak hizmetinde bulundu. Bu arada Fatih İlköğretim Müdürlüğü’nde açılan sınava girerek İlköğretim diplomasını aldı. Aynı yıl Düzce İmam-Hatip Lisesine kaydını yaptırdı ve 1974 yılında mezun oldu. 1974 yılında girmiş olduğu İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünden 1980 yılında mezun oldu. Bu tarihten itibaren:

•1971- 1974 yılları arasında Düzce ili Gümüşova Sapak Camii İmam-Hatipliği.
•1974- 1981 yılları arasında İstanbul Sultanahmet Firuzağa Camii İmam-Hatipliği.
•1981-1983 yılları arasında Hendek Merkez Yeni Camii İmam- Hatipliği.
•1983 Antalya Gündoğmuş İlçe Müftülüğü.
•1983-1991 Antalya Hacı Mehmet Gebizli Eğitim Merkezi Eğitim Merkezi Öğretmenliği.
•1992-1996 Antalya Müftü Yardımcılığı.
•1996-2007 Alanya Müftülüğü.
•2007-2011 Gebze İlçe Müftülüğü görevlerinde bulundu.
•2011 yılı haziran ayından beri Kahramanmaraş İl Müftülüğü görevini yürüten Muhammet Gevher evli ve biri merhum 6 çocuk babası idi.

Yaşamlarını Ümmet’i Muhammed’e hayırlı hizmetlerle geçiren bu iki değerli/güzel insan için ‘El Fatiha.’ Mekânları Cennet olsun… Âmin

Önceki ve Sonraki Yazılar