Bir veto hikâyesi ve…

Malum başta Elbistan-Afşin A Termik santrali olmak üzere 13 bacasında filtre olmayan santral için TBMM’de 2.5 yıl daha çalıştırma izni çıkmıştı.

Sonra mı?

Cumhurbaşkanımız VETO etti.

İyi etti.

**

Afşin Elbistan A Termik Santraline filtre takılması konusunda en büyük çabayı CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç ve Elbistan’da ki tanıdığımız o şehrin insanları yaşayanları olan bazı dernekler yaptı.

MHP Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan’ın da hakkını teslim etmem gerek. Sağlık ve çevre konusunda onlarca açıklamaları var, basın toplantıları var.

Bu iki vekili yazarken Ak Partili vekillerinde hakkını yememek gerek. Onlar da çaba içinde oldular. Dost sohbetlerinde bunları dinledik, biliyoruz.

**

Mesele üzüm yemek ise sonuç güzel olmuştur. Mesele bağcı dövmek ise buna Cumhurbaşkanı fırsat vermemiştir.

Bize düşen ise, meseleye ciddiyetle yaklaşmak, ucuz politik ifadelerden kaçınarak bunun sonucunu takip etmek ve sonuç odaklı pozitif açıklamalara destek vermektir.

**

sefer-aycan.jpeg

Geçtiğimiz Cumartesi günü, değerli kardeşim Koray Korkmaz bizleri Sayın Aycan ile bir araya getirdi.

Eski vekilimiz Dr. Cafer Tatlıbal, Bünyamin Günal, Serdar Erdoğanyılmaz, Atanur Korkmaz, Mehmet Yüzbaşıoğlu, Mahmut Beyaz olmak üzere bir araya geldik.

Sefer Aycan bey oylamadan bir gün önce Termik Santrallerine filtre konusu ile ilgili basın açıklaması yaparak bu izine karşı olduğumu ifade ettim. Ancak partimin iktidara desteği söz konusuydu ve TBMM’de oy verdim diyerek meseleyi açıkladı.

Sayın Tatlıbal, Sayın Erdoğanyılmaz ve bütün katılımcılar şehrin geleceği ve turizm, çevre, tanıtım gibi konularda görüşlerini açıkladılar.

Birçok konuda bilgilendik.

Konu Kahramanmaraş ise herkes elini taşın altına koymalıdır…

**

SAMİ KERVANCIOĞLU VE KERVAN AİLESİ

Kervan ailesi ile çok uzun yıllara varan bir tanışıklığım ve dostluğum vardır. Genel itibari ile çalışkan ve dürüst bir ailedir. Ekmeklerinin derdinde olduğu kadar gücü nispetinde de her zaman hayır ve hasenat işleriyle de ilgili olmuştur.

kervan-1.jpg

Bugün Koçabaş Konağında basın mensupları ile bir araya gelen Sami Kervancıoğlu ile Mustafa Pekel’i dinlerken bir film şeridi gibi eski günlerden bugünlere bir yolculuk yaptım.

Allah var, Kervan ailesi gönüllü olarak Turizm elçiliğini fazlasıyla yapıyorlar.

Ak Parti Genel Merkezinde Kahramanmaraş yemeklerinin tanıtımı ve sonrasında yaşananları duyunca çok duygulandım, kentim adına mutlu oldum.

Demek ki emek, zaman ve çaba, hırs bir başarı hikâyesi yazmanızda büyük önem arz ediyor.

kervan2-001.jpg

Her zaman ifade ederim. Sayın Mahir Ünal bu güzel kent için iftihar kaynağımız olduğu kadar da bir şanstır. Bu şansı iyi kullanırsak hizmetleri daha hızlı ve çabuk alırız. Marifet, iltifat, eleştiri belli sınırlar içinde yapıldığında bir anlam ifade eder. Aşırı ve mübalağa derecesine yükselttiğimizde ise sonuç felaket olur.

**

Eleştirmek yeri ve zaman olarak tam kıvamında yapıldığında bir yanlışın önüne geçme imkânı elde edersiniz. Ama yapılan her şeye de faydasına bakmadan eleştiri yâda yalakalık derecesinde iltifat ederseniz sorun çözmek yerine daha da derinleştirirsiniz.

Yüce dinimiz de emretmiştir, makul olunması için. Orta da aşırıya kaçmadan, ifrat, iftira olmadan övmek ve eleştirmek özellikle siyaset ve kamu bürokrasisinde üretme heyecanın artmasına sebep olur. Bize de düşen budur.

Bu gün Kocabaş Konağının Kahramanmaraş’ın yemek kültürünü tanıtacak şekilde düzenleniyor olmasından kim mutsuz olur ki? Buna hangi Kahramanmaraşlı sevinmez?

Biz yapılan güzellikleri takdir etmeye devam edelim…

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar