BİR SEÇİM NOSTALJİSİ

Her tarafımız cıvıl cıvıl parti bayrakları ile dolu, cadde ve sokaklarımızda parti marşları ve şarkıları ile inliyor. Televizyonlarda parti liderleri “ bib “ siz olarak atıp tutuyorlar. Allah nazardan saklasın bu güzelliklerle seçim haftasına giriyoruz Günümüzdeki seçimlerin güzelliklerini görüyoruz da, acaba geçmiş dönemlerde bu güzellikler yaşanmışmıydı ?

 

 Bu nedenle arşivimde bulunan, Rahmetli Üstad Necip Fazıl Kısakürekin 1946 yılında yayınladığı BÜYÜK DOĞU mecmualarına göz atmak istedim. 1946 seçimlerine ülkemiz nasıl girmişti? Üstad bu seçimleri nasıl yazmıştı ?
 
Evet, ülkemiz 21 Temmuz 1946 da seçimlere girecek. Fakat üstad 7 Haziran 1946 da, seçim sonuçlarını  bir buçuk ay öncesinden OLAN VE OLACAK OLAN BUDUR diyerek açıklamış.
 
Büyük Doğu mecmuası kapağında, telgraf ve telefon direklerinin resmini koyarak allo Allo Türkiyede seçim var diyerek ilan ediyor.
 
Bir buçuk ay sonrasını,  seçimlere katılım oranını ve seçim sonuçlarını şöyle açıklıyor.
 ;
SEÇİME GİRMEYENLER; YÜZDE 80
 
GİRENLERDEN C.H.P. YE OY VERENLER; ?????
 
SEÇİMİ KAZANAN ; C. H. P.
 
 Evet, seçimler yapılıyor. Bilindiği üzere 1946 seçimleri ülkemizin en şaibeli seçimlerinden biri oluyor. AÇIK OY GİZLİ TASNİF sistemi ile yapılan bu seçimlerde;  CHP 396 , DP 65, Bağımsızlar 7 milletvekili çıkarıyor. Bu sonuçlara göre Milli Şefimiz İsmet İNÖNÜ iktidarını bir müddet daha devam ettirmeyi başarıyor.
 
Şimdi ülkemizin yaşadığı bu ibret dönemlerini tanıdıkça halimize şükrediyoruz. Cadde ve sokaklarımızda yüksek volümlü seslerle particilerin bağırmalarına, televizyolarda liderlerin birbirlerine atıp tutmalarına,  pankartlarla çevremizi kirletmelerine kızmıyoruz. Şikayetçi olmuyoruz. Güle güle bağırıp çağırsınlar, Bayraklarınızı assınlar,  birbirleri ile sataşsınlar. Yeterki 1946 ları yaşatmasınlar. Seçim sonuçlarını önceden açıklatmasınlar.
 
Seçimlere katılan adaylara başarılar dileyerek ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar