Bir Anketle Öğrendiklerimiz!...

Bu internet sitesinde ilk defa çoklu sistem olarak bilinen bir anket yapıldı.

Ankette “kimleri vekil olarak görmek istiyorsunuz!” şeklinde bir soru yöneltilerek, ankete oy vermek isteyenlere 8 tercih sunuldu.

Yaklaşık bir ay yayında kalan bu anket için 50611 oy verildi. Bu ankette en yüksek oyu (2894) Ali Doğan aldı. Sitede en düşük oy ise (229) olarak gözükmektedir.

İlk anket olduğu için siyasi parti ortaya koymadık. Seçim barajını aşacağına inandığımız Ak Parti, CHP ve MHP’den öne çıkan isimleri yazmaya özen gösterdik.

Bunun dışında aday olmayacağını bildiğimiz ve anketimize katılanların rastgele mi yoksa bilinçli bir şekilde mi oy vereceklerini araştırmak adına da farklı isimler koyduk.

Tabii bu bilinçli oy kullanma ve rast gele, laf olsun diye ankete oy kullanma noktasında oy verenlerin niyetlerini okumamız mümkün değil. Ama ileride yapacağımız araştırmalarda elde edeceğimiz verilerin bizim için bir araştırma başlangıcı olacağından hareket ettik.

Bu amaçla listeye eklediğimiz bir isim var. Bu ismin oy yüzdesini değil de aldığı oyu (1125) incelediğimde en çok oy ile en düşük oy arasında ortalama % 30 gibi bir değerlendirme sonucu çıkıyor.

Çoklu anket sistemini partilerde yapılan çarşaf listeler gibi değerlendirmemiz gerekiyor.

İki grup arasında yapılan seçimlerde çarşaf listelerde hiçbir özelliği olmayan ve kendilerine rakip görülmeyen isimler zaman zaman en çok oyu alırlar. Sonuçlar açıklandığında bu ortaya çıkar. Ve bu sonuca da herkes sadece gülümser.

Yani yapılan anket bir beyin jimnastiğinden ibarettir. Öyle bir iddiamız falanda yoktur.

Üzülerek ifade edeyim ki; bu bir aylık süreçte e.mail ve yorum olarak farklı baskılara maruz kaldık. Hatta kimi zaman isim ve telefon gibi bilgiler yazılmadan bizlere “aba altından değnek gösterilmesene de” şahit olduk.

Bu süreçte yapılan böylesi davranışları da hoş görüyoruz. Canları sağ olsun, alıştık biz herkesim tarafından bir şekilde baskı altına alınmak istenmemize.

Önümüzdeki birkaç gün içinde siyasi parti odaklı anketler düzenlemek istiyoruz.

Seçim barajını aşacağı öne sürülen üç parti ve bu partiden muhtemelen aday olması beklenen isimleri sıralayacağız ve bu isimler ile ilgili vereceğiniz oylar ile vatandaşın eğilimlerini öğrenmeye çalışacağız.

Tekli sistem ile her ankete katılanın bir oy vereceği şekilde düzenlemek istiyoruz.

Bu düşünceler içinde yayından kaldırdığımız ankette yer alan isimler ve bütün aday olacak isimlere siyasi yaşamında başarılar dilerken, 2011 seçimlerinin milletimize şimdiden hayırlı olmasını dileriz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar