Başbakanı Beklerken

Cumhuriyet sonrasında Türk siyasi hayatında milletin teveccüh gösterdiği liderlere baktığımızda üç isim öne çıkar.

Merhum Adnan Menderes, Merhum Turgut Özal ve ülkeyi 12 yıldır idare eden ve her girdiği seçimlerde de oyunu artıran Başbakan Tayyip Erdoğan’dan bahsediyoruz.

Ülkemizde kimi dönemlerde iktidar hırsı içine giren liderlerin seçim dönemlerinde sarf ettikleri yolsuzluk iddiaları zaman zaman halktan prim görürken zaman zamanda halkın ilgisini çekmemiştir.

1989 Yerel seçimlerinde ülkede tek başına iktidar olan Merhum Turgut Özal ve ekibine yönelik dönemin siyasetçisi Süleyman Demirel’in, Yunanistan’da yaşanan Koskotas Dosyaları hikayesini hepimiz hatırlıyoruzdur. Sonra mı, iddia edilen yolsuzlukların hiç birinin doğru olmadığı gibi o dönemde Demirel’in  A takımının ülke kaynaklarını nasıl kullandıklarını da daha sonra çarşaf çarşaf tefrika halinde öğrendik.

**

Türkiye’de neredeyse ikiyüz senedir yönetim el değiştirmiştir. Bu Bürokrasi dediğimiz yapı içinde oluşturulan  sistem, halkın oyları ile iktidara gelen partileri ve liderleri istediği gibi çekip çevirmiş, sonuçta hep kaybeden taraf bu millet olmuştur.

2007 Cumhurbaşkanlığı seçimini hatırlayınız. O güne kadar merhum Özal ve Süleyman Demirel’de uygulanmayan 367 garabeti Abdullah Gül için uygulandı. O günlerde ülke erken seçim kararı ile rahatladı.

Merhum  Adnan Menderes ve Merhum Turgut Özal’ın başına gelenleri anlatacak değilim. Milletin kendinden gördüğü ve destek verdiği iktidarlar bir en fazla iki seçim kazandıktan sonra üçüncü seçimi kazanmaması için ayak oyunları başlatıyorlar.

“411 El kaosa kalktı!” haberini yapan zihniyet ile bu gün Halkın kendi Reisicumhurunu seçtirmemek için bu günlerde ortaya konan senaryoları yazanlar aynı ellerdir.

Nitekim hükümete yönelik yapılan 17 Aralık yolsuzluk operasyonları toplumda genel bir karşılık görmediği gibi mevcut iktidarın oyunu da artırmıştır.

**

Sayın Başbakan 17 Mart 2014 Pazartesi günü Kahramanmaraş’ta miting yapacak.

Mutlaka genel ve yerel konularda değerlendirme yapacaktır. Kahramanmaraş’ta benim gözlemlerime göre neredeyse % 30 civarında kafası karışan bugün Ak parti diyen yarın ise ben oyumu MHP’ye vereceğim diyen ertesi günde tekrar Ak partiye oy vereceğim diyebilen kafası karışık bir seçmen kitlesinin olduğunu görüyorum. İşte Kahramanmaraş’ta seçimin kaderi bu kafası karışık seçmenin tercihi belirleyecektir.

Başbakanın Kahramanmaraş’ta vereceği mesaj bu açıdan çok önemlidir.

Ak Parti ya 2011’de ki gibi rekor oya ulaşacak yada daha az oy ile yetinmek zorunda kalacak.

Başbakanın miting sonrası halkın nabzını tutacağız ve gözlemlerimizi yazmaya devam edeceğiz.

**

Not: Bu gün 14 Mart Tıp Bayramı. Bütün sağlık çalışanlarının bu gününü kutluyor, sağlıklı günler diliyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar