Aşure Kazanları Kaynarken

Siyasetin iyice kızıştığı bu günlerde, her köşe başında siyaset kazanları bütün hızı ile fokur fokur kaynamaya devam ediyor.

Ancak son günlerde şehrimizin her sokağında ve meydanında farklı kazanların da kaynatılıp karıştırıldığını görüyoruz.

Bu kazanlar insanı yakmıyor. Fakat kaynadıkça insanın içini ısıtıyor. Ruhlarımızı yumuşatıyor. Farklılıklar o kazana girdiğinde birleşip, bir olup, tatlanıyorlar. Farklılıklar ortadan kalktıkça bize bir olanı hatırlatıyorlar. Her şeyden bir şeyi yapan, bir şeyden her şeyi yapan’ a,  bir olana bizi yakınlaştırıyorlar.

Aşure kazanlarımız. Ne güzel bir geleneğimiz.

İslami inanca göre Muharrem ayının onuncu günü, Hz.Nuh'un büyük tufan'dan sonra karaya ayak bastığında elinde kalan son malzemelerle bu tatlıyı yaptığı bilinir. Temel olarak su, buğday, nohut, pekmez, şeker,  kuru fasulye, pirinç kullanılarak yapılır.  Hiç bir hayvansal ürün içermemesi itibariyle lezzetli özel bir çorbadır.

Aşure, kültürel tarihimizde yer alan, toplumun her kesimince kabullenilen güzel geleneklerimizden sadece birisi. 

Bu nedenle bu geleneğimizi yaşatmak isteyen Kahramanmaraş’lılar, özellikle Muharrem ayının onuncu günü evlerinde aşure çorbaları pişirirler. Komşularına ikramda bulunurlar.

Geçtiğimiz Cuma günü, camilerimizin çoğunda namaz çıkışında aşure kazanları kaynatıldı cemaate aşureler dağıtıldı. Çarşıda esnaflarımız dükkanlarının önünde aşureler pişirdiler, halka ikram ettiler.

Şehrimizde bu güzel geleneğimizi sivil toplum kuruluşlarımızda sahiplendiler.

SMMM ODASININ AŞURESİ

Her yıl Aşure pişirimini gelenek haline getiren,  Kahramanmaraş Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası da yaptığı Aşure ile bu geleneği bu senede devam ettirdi.

                                                                                                                                                Geçtiğimiz Cuma günü SMMM Oda binası önünde yaptığı iki büyük kazan aşure ile dört yıldan beri devam ettirilen “dördüncü Aşure günü”  etkinliklerini yaptılar.

SMMM Odası başkan Arif ŞEN ve ikinci başkan Abdullah KALIN’ın meslektaşları ile birlikte ev sahipliği yaparak davet ettiği misafirlerine, meslektaşlarına ve halkımıza lezzetli aşure çorbalarını ikram ettiler.

Özellikle Oda ikinci başkanı Abdullah KALIN’ın aşure kazanının başında kürek çekmesi, koşuşturmaları, gösterdiği gayret ve çabalar ile, her zaman olduğu gibi bu etkinlikte de misafirlerinden tam not aldı.

Gösterdiği şahsi gayretleri ve çabaları ile gerçekleştirilen başarılı organizasyonlardan dolayı  SMMM odası ikinci başkanı Abdullah KALIN’a da bu vesile ile teşekkür ederiz.

Davetli olarak; Vergi dairesi başkanlığı, küçük ve orta ölçekli grup başkanlığı, vergi dairesi müdürleri, şefleri ve maliye mensupları. SGK, İşkur il Müdürlüğü ve mensupları.

İl emniyet müdürü, şube müdürleri ile Serbest muhasebeci Mali müşavirler ve çok sayıda çevre esnafı ve halk iştirak ettiler.

Ayrıca vergi dairesi eski başkanımız Sayın Bülent KOÇAK’ta SMMM Odasının 4. aşure günü etkinliklerine katıldılar. Kendileri Adana da görev yapmalarına rağmen  SMMM Odasının neredeyse tüm etkinliklerine icabet  etmekteler.

Bu da gösteriyor ki, bir bürakratımız şehrimizden ayrılsa da, başka yerlerde görev yapsalar da bu şehrin insanı kendisini sevmişse, sevgiler karşılıksız kalmıyor.  Unutulmuyorlar.

“BİZ BİR AİLEYİZ “ MUHARREM İFTARI

Muharrem ayındayız, bu ayda oruçlu olmanın da fazileti çok büyüktür.

Kerbela hüznünü unutmak istemeyen, Ehli beyt sevdalılarımızda Muharrem ayında tuttukları oruçlar ile bu feyizden nasiplendiler.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Sayın Kemal KARAKÜÇÜK’ün öncülüğünde geçtiğimiz yıllarda başlatılan Muharrem İftarı bu senede devam etti.

Sayın Valimiz Şükrü KOCATEPE’nin öncülüğü ile Arsan Center tesislerin de, 10 muharremde “ Biz bir aileyiz “ adı ile geniş katılımlı İftar proğramı tertiplendi. Alevi ve Sünni Ehli beyt dostları burada iftarlarını açtılar. Kerbela hüznünü yeniden birlikte hatırladılar.

İnşallah bu güzel geleneklerimiz amacına uygun olarak yaşamaya devam eder.

Yapılan Aşurelerin, tutulan oruçların hak katında kabulü dileklerimizle, Muharrem ayının tüm İslam alemine hayırlar getirmesini temenni ederiz.

Selam ve sevgilerle.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum