Amir Ateş’e Saygı Gecesi Ve “Katip Han” Temennisi

Türk müziğinin üstadlarından bestekâr Amir ATEŞ onuruna düzenlenen “Amir ATEŞ’e Saygı Gecesi”nde Kahramanmaraş Musıkî Derneği N. F. Kısakürek Kültür Merkezinde 28 Şubat’ta icra ettiği muhteşem bir konser ile Türk Musıkîsi sevenlerini Amir ATEŞ’le buluşturdu.

Kahramanmaraş Musıkî Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şef Bahaeddin BİLGİNER’in yönetiminde gerçekleşen konserin başlangıcında bestekâr Amir ATEŞ müzikseverlere takdim edildiğinde davetlilerin yoğun ilgi ve sevgisi ile karşılaştı.

AMİR ATEŞ’İN KAHRAMANMARAŞ İÇİN BESTELEDİĞİ ŞARKISI

Konserde baştan sona Amir Ateş’in, bestelerini yaptığı şarkı ve ilahiler icra edildi. İlk şarkı hepimizin çok yakından bildiği Arif Nihat ASYA’nın şehrimize hitaben yazdığı bir şiiri Amir Ateş hocamızın bestesi ile melodisine kavuştu. O artık bir Sultaniyegah Şarkı oldu.

Maraş Türkiye’min temel taşıdır

Maraş Türkiye’min kalem kaşıdır

Maraş tarihleri inşa ettiren

Kaoca Sinan’ların mimar başıdır

Amir Ateş hocamız Kahramanmaraş musıki derneğinin davetini kırmayarak şehrimize ilk defa geldi. Çok güzel duygularla ayrıldı. İki ay önce bu besteyi şehrimize bir iltifat ve bir hediye olarak bestelediğini belirtti.Bu şarkı ile Arif Nihat ASYA ve Amir ATEŞ’i Kahramanmaraş’ta buluşmuş oldu.

Kahramanmaraş musıki derneği korosu ise bu yeni şarkımızı Amir Ateş’e saygı gecesinin ilk şarkısı olarak çok güzel okudular. Teşekkürler Amir Ateş. Teşekkürler Musıki derneği.

MİSAFİR SANATÇILAR RENK KATTILAR

Geceye misafir sanatçı olarak katılan TRT saz sanatçısı kemanî Aydın VAROL ve solist sanatçı Füsun BATUM ve konserin sunumunu yapan Sanat yönetmeni Recep ERGÜL ayrıca geceye renk ve fark kattılar.

“Bir kızıl goncaya benzer dudağın”, “Ben seni unutmak için sevmedim”, “Eylül akşamları”, “Seni ben unutmak istemedim ki” gibi büyük üstadın yaygın olarak bilinen şarkıları, izleyenlerin katılımıyla hep birlikte okundu.

Solo şarkılarda misafir solist Füsun BATUM, Derya KAZANCI, Mehmet BAĞCI, Mehmet KARAKIŞ, Dr. Turgay AKSU, ve Turan Cihat AKBEN’i hem üstad Amir ATEŞ, hem de salondaki misafirler beğeni ile dinledi.

Konserde Musıki Derneği üyeleri sazende ve hanende olarak yer aldı;

Sazendeler; Turan Cihad Abken, Turgay Aksu (Ud )-Hasan Basri Özdoğan, Sekan Koskoca (Kanun)- Beyhan Yeter (Klasik kemençe)-Ali Erkan Sönmez ( Piyano)- Ali Avgın, Ayşe Taşkıran, Cevdet Üstün, Zahid Yurdagül, Ahmet Altıntaş (Ney) – Abdulkadir Tekerek, Zeynep Küçükkemiksiz ( Ritm) ayrıca misafir TRT sanatçısı kemanî Aydın VAROL yer aldılar

Hanendeler ise; Asuman Durna, Cem Erdoğrul, Derya Kazancı, Eren Bağcı, F.Ruhan NAlbantoğlu, Halis Kulyu, Kevser Dayıoğlu, Mehmet bağcı, Mehmet Karakış, Mert Karademir, Metin Danyıldızı, Muharrem Emin Yaşar, Nurşize Tatar, Rukiye Tiyekli, Serpil Ayşe Özdemir, Sevda Or Abken, Sevtap Tümtürk, Veli Tatar ve Yalçın Gezertaşar.

AMİR ATEŞ “ CANIM İSTANBUL”U OKUDU 

Konserin son bölümünde sahneye çıkan Amir ATEŞ, Kahramanmaraşlı şair Necip Fazıl KISAKÜREK’in “Canım İstanbul” adlı şiiri için yaptığı besteyi bizzat kendisi seslendirdi ve yakın zamanda yapmış olduğu “Özlüyorum, beni ona götürün” adlı yeni bestesini ilk defa okuyarak büyük bir sürpriz yaptı.

Konserin bitiminde başta Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa POYRAZ olmak üzere gecenin önemli misafirleri büyük bestekâra çiçekler ve çeşitli hediyeler takdim ettiler. Mutluluğunu defalarca dile getiren usta yine davetlilerin yoğun ilgisi ile salondan ayrıldı.

Daha sonra Amir Ateş ve misafirler MADO EVİ tesislerinde Atilla Kanbur tarafından ağırlandı. Belediyemizce Kent konseyi başkanı Zeynep Arıkan’ın Çamlıca tesislerinde tüm ekibe yemek ikramında bulunarak misafirperverlik gösterdiler. Bu arada İstanbul Çamlıca sevdalısı Amir Ateş hoca “ Burası bizim Çamlıca’dan daha güzelmiş “ diyerek iltifatta bulundular... 

KATİP HANDA “ MUSIKİ MEŞKLERİ “

Konser sonrasında Amir Ateş ve Musıki derneği üyeleri geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan “Katip Han”ı da ziyaret ettiler. Belediyemiz kültürel hizmetlerde her zaman gayretli çalışmaları ile fark edilen Kent Konseyi başkanımız Sayın Zeynep Arıkan hanımefendi  tarafından Katip Han hocamıza tanıtıldı.

Katip hanı çok beğenen Amir Ateş emeği geçenlere teşekkür etti. Ayrıca hocanın burada güzel bir temennisi de oldu. “Bu güzel mekan da çok güzel musıki meşkleri yapılabilir. Musıki kültürümüz ve turizm açısından çok ta güzel olur.  “demesi üzerine, Kent konseyi başkanımız Sayın Zeynep Arıkan hanemefendi “ Neden olmasın “ diyerek musıki severleri sevindirecek bir karşılık verdi.  

Bunun üzerine Kahramanmaraş Musıki derneği yetkilileri Amir Ateş hocanın bu temennisini seve seve yerine getirebileceklerini  ifade ettiler. Yetkililer uygun görüp burada uygun bir odayı tahsis edebilirlerse. Şehrimizin musıki severlerinin de iştirak edebileceği, meşk yapabilecekleri,  musıki sohbetlerinin yapıldığı çok güzel kültürel bir mekan olabileceğini ve bu hususta görev alabileceklerini belirttiler.

Ümidimiz odur ki Katip hanı mezbelelikten kurtarıp ayağa kaldıran belediyemiz yeni dönemde, yeni seçilecek başkanlarımızla, Katip Han’ı ruhuna uygun kültürel hizmetlere ev sahibi yapabilecekleri güzel bir mekan olacağına yürekten inanmaktayız.

Bu vesile ile tekrar şehrimize misafir olarak gelen başta Amir Ateş hocamıza ve misafirlere Özellikle Kahramanmaraş Musıki derneği’ne güzel bir gece yaşattıkları için teşekkür ediyoruz.

Selam ve sevgilerle.

Önceki ve Sonraki Yazılar