Ak Parti Temayülü!...

9 Kasım 2013 Cumartesi günü Ak Parti Kahramanmaraş Teşkilatı ilçeler ve Büyükşehir aday adayları için eğilimlerini resmileştirdi. Yani oy verdi.

Kahramanmaraş il genelinde 11 ilçe ve 1 Büyükşehir olmak üzere 12 seçim bölgesi için toplamda 95 aday adayı 1000 kadar partili tarafından oy verilmesi sağlandı. Temayül yoklamasının belirleyiciliği ile ilgili parti yetkililerinin açıklamalarını görüyoruz. “Etkisi az!” diyorlar. Ama Genel Merkez isim belirlerken belirleyeceği isimlerinde teşkilatta bilinirliğini de görmek istiyor. Bundan doğal da bir şey olamaz.

Temayül sonuçları tek başına belirleyici bir özellik de taşımadığı için hangi ismin ne kadar oy aldığını da üç beş üst düzey yetkilinin dışında kimse bilmeyecek.

Temayül sonrasında karşılaştığımız bütün aday adayları neredeyse birinci ya da ikinci sırada çıkacaklarını iddia ettiler. Oysa ilçe başkanlarının birçoğu ile gün öncesinde yaptığım telefon görüşmelerimde teşkilatının eğiliminin ne olduğunu şöyle böyle biz biliyoruz. Bize bu konuda sadece dinlemek düşüyor. Aday belirlendiğinde, buna son nokta konulduğunda bakarsınız teşkilat eğilimin hangi isimler üzerinde yoğunlaştığını da bir yazı malzemesi olarak ortaya dökeriz.

**

Temayül bir şölen havasında geçti. Aday adayları yan yana oturdular, sohbet ettiler, konuştular.. Orada o salonda aday adayları ciddi manada delege avına falanda çıkmadılar. Hoş bir ortamda medenice bir seçim oldu. Belki belirleyici olsaydı, farklı manzaralarda görebilirdik.

Teşkilat başkanı Ekrem Erdem konuşmasında önemli bir hususa değindi. Belki de gürültüden kimse ne demek istediğini de tam anlamadı.

Genel olarak, “bir kişinin aday olacağını meselenin aday olmak değil adam olmak ve gemiyi terk etmemek olduğunu” vurgulamaya çalıştı.

Bence bu çok çok önemli bir husus idi.. Yarın sonuçlar bu yönde mi ortaya çıkacak bunu da göreceğiz…

**

BİR YİĞİT ADAM HAMZA AKBAŞ

Mekanı cennet olsun. Dün o Ulucami’deki kalabalığı görünce, Elbistan’dan gelen insanları görünce çok duygulandım. Demek ki Hamza Akbaş düzgün ve doğru yerde durmuştu. Elbistanlı bu kendine hizmet edeni unutmamıştı. Vefasını göstermişti.

1984 yılında Belediye Başkanı olduğunda tanımıştım. O günden bu yana da dostluğumuz devam etmişti. Kahramanmaraş’ın içme suyu projesini üstlenmiş, zarar etmiş ama bu hizmetin tamamlanmasını sağlamıştı. Bırakmadı. Bir çok sorunla karşılaştı. Zaman zaman dertleşirdik.

Tanıdığım ilk günden bu yana adam gibi adam bildiğim, dostlarını unutmayan, halını hatırın soran yiğit bir insandı.

Babam vefat ettiğinde de aynı duygular içinde sarsılmıştım. Ne diyeyim. İyi adamdı. Yiğit adamdı. Adam gibi adamdı.

Nur içinde yat, Allah’ım mekanını cennet eylesin. Başta ailesi olmak üzere dostları ve bütün Elbistanlıların başı sağolsun…

Allah rahmet eylesin!... mekanı cennet olsun….

**

Kent Konseyi ve Zeynep Arıkan

Cumartesi akşamı Kent Konseyinin düzenlediği bir konferansı takip etmek imkanı buldum.

Prof. Dr. Eser Karakaş’ı keyifle dinledim.

Demokrasi ve insan haklarını, anayasayı öne çıkaran konuşma yaptı. Vatandaşlar yazılı ve sözlü sorular yönelttiler.

Kent Konseyi Başkanı Zeynep Arıkan açılış konuşması yaptı, bir çok konuya vurgular yaptı, dikkatle dinledim.

Kent Konsey’inin Kahramanmaraş’a artı değer kattığını düşünenlerdenim.

Değerli Başkanı tebrik ediyorum.

Kendi dünya görüşlerinden olmayan insanları bu şehre davet ederek, onların fikir ve düşüncelerini öğrenmemiz ve kafamızda bir çok konuda soru işaretlerinin oluşmasını sağlıyor. Ve bu bizi tek düzelikten kurtarıyor.

Tebrikler!...

Farklı görüş ve düşüncelerin şehrimizde takip edilmesi, eleştirilmesi, bize sosyal ve kültürel manada zenginleşmemize de katkı yapacaktır.

Emeği geçenleri Başkan Arıkan’ın şahsında kutluyorum….

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.