13 Eylül 1995 ve Vali Sayın Yıldırım

 

13 Eylül 1995 yılında evlilik yaptım. Nikah şahidim dönemin Valisi Sayın Aslan Yıldırım idi.

1994-1996 yılları arasında Kahramanmaraş Valiliği yapan ve çoğu zamanda Baba Vali dediğim, ancak halk arasında ise deli Vali olarak bilinen Sayın Aslan Yıldırım bizim için, benim için çok özel birisidir.

1980 yılından bu yana bu şehirde görev yapan onlarca Vali gelip geçmiştir.

Bir iki vali hariç hepsi ile iyi ilişkiler kurarak dostluğumuz hala devam etmektedir.

Tabi nikah şahidim olan açık sözlü, lafını esirgemeyen, eğip bükmeyen, yetkilerini her daim vatandaş lehine kullanan, ceberrut olmayan, halka tepeden bakmayan, beşeri ilişkileri önemseyen biri olarak tanıdığım saygı duyduğum bu güzel insan Kahramanmaraş’ta. Kahramanmaraş ile bağları var.

Doğal olarak eski gazeteci dostları ile bir araya geldi. Sohbet ettik, eski günlerden konuştuk. O eski hatıraları tazelemek adına da iki farklı fotoğraf koyarak adeta yaşlandığımızın belgesini yayınlıyoruz.

O günlerden bu günlere neredeyse 20 yıl geçti. 20 yıl önceki Vali Aslan Yıldırım ve ben….

Zaman su gibi akıp geçiyor.

Farkına bile varmıyoruz geçen yılların, yaşlandığımızın. Şimdi lisede okuyan çocuğum var.

O gün bizi en mutlu günümüzde yalnız bırakmayan değerli Valimize hürmet ve saygılarımızı ifade ederken, Allah uzun ve sağlıklı ömürler versin diyorum.

"Maraş Otu" ve kaygılarımız

Kahramanmaraş'ta nereden geldiği belli olmayan ancak "insan beynini uyuşturan" halk arasında maraş otu olarak bilinen bir nevi uyuşturucu olarak görebileceğimiz bu illetten kurtulmanın yolu var mı?

Etrafımızda tanıdığımız yüzlerce insanın alkol, sigara gibi zararlılardan kurtulmak için maraş otunu denediği ancak diğer zararlı maddelerden kurtulurken bu illetten de kurtulamadığı sürekli söylenir.

Kahramanmaraş Emniyet müdürlüğünün insanlarımızı maraş otu bağımlılığından kurtarabilmek için açtığı kampanya ve bu konuda yaptığı çalışmalar takdire şayandır.

Geçmişte bizlerde bazı alışkanlıklarımızdan kurtulabilmek için bu illete başladık ama şimdi bunu nasıl bırakırız onu bilmiyoruz?

Türkiye’de sigarayı bırakabilmek için Sağlık Bakanlığı çeşitli tedavi yöntemleri uyguluyor ve bununla ilgili Sağlık kurumlarında özel alanlar oluşturuyor.

Kahramanmaraş Valisi Sayın Şükrü Kocatepe’nin zaman zaman bu konuda girişimlerini duyuyoruz.

Maraş otunun kullanımının önlenmesi yasaklarla mümkün değildir.

Yasaklayarak bunu çözemeyiz.

Bunu çözebilmek ve gençlerimizi, bunu kullanan insanlarımızı bundan kurtarabilmek için farklı yöntemler uygulanmalı, hatta mümkünse tedavi yöntemine başvurulmalıdır.

Bu girişimleri takdirle karşılıyor, destek verilerek bu illetten bu şehrin kurtarılması gerektiğini düşünüyorum.

Bu konuda girişim başlatan, insanları bilgilendiren ve emek veren bütün ilgilileri yürekten kutluyorum…

İnşallah bu sorun çözülür!....

Önceki ve Sonraki Yazılar