11. Gap Oscar Ödülleri

Onbir yıl önce kurulan GAP Gazeteciler Birliği kurulduğu ilk yıldan itibaren GAP Oscar Ödül töreni düzenlemektedir.

İlk yıllarda bölgesel nitelikte yapılan bu etkinlik, ulusal ve daha sonra da uluslararası bir kimlik kazandı.

Son yıllarda bu coğrafyanın tanıtılmasında büyük katkı yaptığına inandığımız bu ödül töreni her yıl bizim de heyecanımızı artırmaktadır. Çünkü bölgemize gelen siyasetçiler, sanayiciler, sanatçılar ve meslektaşlarımız bölgeyi tanıdıkça bölgenin gelişmesine de büyük katkılar sunmaktadır.

Kahramanmaraşlı bir gazeteci olarak, Kahramanmaraş’ın büyümesi noktasında Adıyaman, Malatya, Gaziantep, Şanlıurfa ve Kayseri gibi komşu kentlerle her alanda iletişim içinde olmak kentimiz adına dinamizm katacaktır.

İşte bu inanç ve azim içinde, özellikle de; Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya illeri kollektif bir çalışma içine girmeli, ortak turizm ve tanıtım yatırımları yapmalıdırlar. Çünkü her iki komşu kentin Akdenize ve İç Anadolu’ya açılan kapısı durumunda olan bu iki kent ile kuracağımız kollektif organizasyonlar her üç kentinde birlikte büyümesine katkı yapacaktır.

Bizler bu bölgede gazetecilik yapan insanlar olarak, sadece kent milliyetçiliği içinde “dar adımlar atarsak” kente, kentin gelişmesine büyük katkılar sunamayız. İnsanların ufuklarını geliştiremeyiz. Oysa birinci hedef komşu kentler, bölge, ülke ve uluslarası şeklinde bir tanıtım ve organizasyona gidersek birkaç yıl içinde Kahramanmaraş’ın hangi bölge içinde yer aldığını da millete daha iyi anlatma imkanına kavuşuruz.

Kahramanmaraş’ın sanayisi Adıyaman ve Malatya gibi komşu kentlerden daha gelişmiştir.

Kahramanmaraşlı ürettiğini önce komşularına, sonra bölgeye ve sonrada ülkeye satabilir. Bu atılım yapıldıktan sonra da evrensel, uluslararası değerlendirmeler yapılabilir.

Meseleye bu açıdan baktığımızda GAP Oscar ödüllerinin önemi daha da anlaşılacaktır.

**

GAP Oscar ödülleri yarın saat 14.00’de Adıyaman’da yapılacaktır. Cemiyet merkezimiz orası olduğu için önceliği o kente veriyoruz. Belki de gelecek yıl bu ödül törenini Kahramanmaraş’ta yapabiliriz. Bunun için otel, konferans salonu, gezi proğramı gibi yapmamız gereken bazı sorumluluklar vardır. Gelecek yıl sanırım bu şartlar daha da olgunlaşacaktır.

Bu yıl ki ödül törenine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Derviş Eroğlu başta olmak üzere ülke dışından konuklarımız ve Büyükelçilerimiz olacaktır.

Sanatçı, fikir adamı, şair ve yazarlarımız olduğu kadar bölgeye yatırım yapan sanayicilerimiz de unutulmamaktadır.

Geçtiğimiz yıl  Türkiye’nin en büyük Kağıt fabrikasını Kahramanmaraş’a kuran Kipaş Holdig Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Öksüz bu ödülü almıştı.

Bu yıl ise çözüm süreci ve bunun getirdiği barış ortamı nedeniyle Dıyarbakır’a yatırım yapan İskur Grup Yönetim Kurulu Başkanı  Abdulkadir Kurtul’a ödül verilmesi o bölgelerde çalışan meslektaşlarımızın önerisi ile kararlaştırıldı.

Kahramanmaraş’ın gelişmesinde, büyümesinde, bölgesel refahın artmasında büyük katkıları olan iki büyük şirketimizin bu ödülleri alıyor olması beni de ziyadesiyle mutlu etmiştir. Her iki değerli iş adamlarımızın bu coğrafyaya artarak devam eden yatırımları kardeşlik hukukunun da pekişmesine büyük katkı yapacaktır.

Bu ülke için bir çivi çakan sanayicilerimize teşekkür ediyoruz.

**

Ve bu güzel organizasyonumuza bölge insanlarını davet ediyoruz…

Önceki ve Sonraki Yazılar