KAAN Uçtu

İsim Babası MHP Lideri Devlet Bahçeli olan KAAN 13 Dakika hava da kaldı ve sonra sorunsuz şekilde hava alanına geri döndü..

KAAN görseli veya hayalı resmi yapıldığında bir vatan haini : “ Tayyip yine uçuruyor “ diyerek sosyal medya da dalga geçtiği günü hatırlıyorum..

Bugün DEM ‘lenenler , TBMM da KAAN pistten teker kesmesi sevincine gölge düşürmek için Kürt- Türk – Kürtçe meselesi tartışması çıkarmaya çalışmaları kimin sesi olduğunu açık gösterdi..

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin İHA-SİHA, Uçak yapmasını istemeyen NATO üyesi ülkeler ve ABD Türkiye düşmanı olarak görevini yapıyor, içerdeki sesleri ise TBMM den çıkıyor.. yazık uyan milletim uyan kime oy verdiğine iyi bak !..

Hangardan Piste çıkan Milli Muharip Uçağı, tekeri üzerinde yürümesi izleyenleri bizleri hepimizi ağlattı.. Nuri Demirağ yaptığı yolcu uçakları KAAN gibi piste çıkarken, geceden vidaları sökülen kanatları düştüğü gün aklıma geldi..

Sayın Cumhurbaşkanı Recepl Tayyip Erdoğan sesleniyorum: Sayın Cumhurbaşkanım Kayseri de yere gömülen savaş uçaklarını lütfen çıkarın ve her birini bir şehrin orta yerine müzeye koyalım..

Türk Havacılık Uzay Sanayi Genel Müdürü Temel Kotil KAAN'ın uçuşuna yönelik yaptığı açıklamada : "KAAN'ımız 13 dakika havada kalarak 8000 fit irtifada 230 knot hıza ulaştı" söyledi , bugünden sonra KAAN Günlük bir uçuş yapacak ve her uçuşta ayrı bir deneme yapılacak böylece tüm testler bittiğinde seri üretime girecek..

Bize F 35 vermiyorlardı ya kendilerinin olsun, Bize F 16 yedek parçasını vermemek için uzun süre bizi oyaladılar ya yarın onlar bizim kapsamımıza gelecek..

Uçuş öncesinde fırlatma koltuğu testleri, tam boy statik testi, kontrol yüzeylerinin atalet ve statik testleri, iniş takımı düşürme testleri, sistem entegrasyon laboratuvarında aviyonik sistem testleri, yakıt testleri gibi aşamaları tamamlayan KAAN, son olarak pistte yavaş ve hızlı taksi testlerini gerçekleştirdi.

Ne olur ! Ne olmaz ! Diyerek iki savaş uçağı da KAAN hava da eşlik etti.. sorunsuz bir şekilde alana inmesi ile mühendis ve işçiler sevinç göz yaşını tutamadılar..

Türkiye’nin gurur günü: Türkiye de uçak yapılması için parça üretiminden tedarikçisine, çaycısından baş mühendisine kadar emeği geçen herkese ben teşekkür ediyorum.. iyi ki varsınız diyorum..

KAAN, sabah saatlerinde Mürted Hava Meydanı'nda yeniden piste çıkarak motor çalıştırdı ve ilk kez havalandı. KAAN'ın ilk uçuşunda pilot koltuğunda test pilotu Barbaros Demirbaş oturdu.

Milli muharip uçak KAAN ile Türkiye, bu seviyede (5. Nesil) uçak üretebilen 5 ülkeden biri yaparken, Test Pilotu Barbaros Demirbaş ise tarihe geçti.

KAAN, insansız hava araçları, havadan ihbar, kontrol gibi platformlar ve tedarik edilmesi planlanan diğer unsurlarla ortak çalışabilecek.

Yeni nesil silahlarla havadan havaya muharebe, süpersonik hızda dahili silah yuvalarından hassas vuruş gerçekleştirebilecek KAAN, yapay zeka ve nöral ağ desteğiyle artırılmış muharebe gücü sağlayacak.

KAAN programı kapsamında Yıldırım Test Tesisi, Radar Kesit Alanı Test Tesisi, Rüzgar Tüneli Tesisi gibi dünyanın sayılı büyüklükteki test merkezlerinin ülkeye kazandırılması sağlanıyor. Bu sayede test verilerinin işleme kabiliyetlerinin artırılmasının da önü açılmış olacak.

Bugün benim en mutlu günüm.
Biz uçak yaptık uçurduk, bende çocukken maket ve biraz daha büyük uçak yapıp uçuran biriyim bu sebeple bu sevinci iki defa yaşadım.. KAAN kendim yapmışım gibi sevindim.. Bu sevinci bize yaşatanlara gönülden Teşekkürler.
Savunma Sanayine Destek Veren Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan canı gönülden teşekkür ediyorum..
iyi günler

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bekir Doğan Arşivi