CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç: “Hükümet McKinsey’e Hangi Para Birimiyle Ödeme Yapacak”

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç: “Hükümet McKinsey’e Hangi Para Birimiyle Ödeme Yapacak”
Hükümet tarafından hemen her alandaki para alış-verişlerinde Türk Lirasının kullanılması talebi küçük büyük tüm girişimci, sanayici ve bireyleri baskılarken, Cumhuriyet Halk Partisi...

Hükümet tarafından hemen her alandaki para alış-verişlerinde Türk Lirasının kullanılması talebi küçük büyük tüm girişimci, sanayici ve bireyleri baskılarken, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç’tan, ekonomiden sorumlu bakan Berat Albayrak’a kritik bir soru geldi. Öztunç, Albayrak’a, IMF benzeri bir şirket olan McKinsey ile yapılan anlaşmanın gereği olarak ‘hangi para birimi ile ödeme yapılacaktır?’ sorusunu yöneltti.

İki hafta önce açıklanan Yeni Ekonomik Program kapsamında maliyetleri düşürmek ve gelirleri artırmak için kurulması planlanan Kamu Maliyesi Dönüşüm ve Değişim Ofisi’nin çalışmaları için ekonominin dümeninin ABD’li şirket McKinsey’e devredilmesi gündeme bomba gibi düştü.

Hükümet ile Amerikalı şirket arasındaki anlaşma, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından Perşembe günü New York’ta açıklanırken, anlaşmanın detayları geçen süreç içerisinde tam bir muamma olarak kaldı. McKinsey bugüne kadar faaliyet yürüttüğü ülkelere sağladığı fonların karşılığı olarak ekonomi yönetimine talip olmasıyla bilinirken, şirket bu yönüyle Osmanlı’nın son dönemlerinde dış borçlar karşılığında kurulan ve imparatorluğu çöküşe kadar götüren Düyun-ı Umumiye’yi hatırlatıyor.

Hükümet tarafından ABD ile ekonomik savaşın yürütüldüğünün ilan edildiği bugünlerde yine bir ABD’li bir şirkete ekonominin teslim edilmesi üzerine harekete geçen CHP’nin çalışkan ismi Ali Öztunç, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yazılı olarak cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği önergede, taraflar arasındaki anlaşmanın detaylarını sordu.

Ali Öztunç’un önergesinde şu ifadeler geçiyor;

“MCKİNSEY’E GİDİLMESİ IMF ALGISINDAN”

“İktidarın ekonomi yönetimini teslim ettiği, IMF ile eşdeğer bir şirket olanMcKinsey ile yapılan anlaşmanın kapsamı, içeriği, şartları ve ödenecek miktar bilinmemektedir.Türkiye’nin IMF yerine McKinsey’egitmesi Türkiye’deki IMF algısından kaynaklanmaktadır. İktidarın, IMF ile anlaşmanın sokaktaki vatandaşa anlatılamayacağı çekincesiyle aynı işlevi gören McKinseyile anlaştığı aşikârdır.“

“BUYURUN SİZ GELİN YÖNETİN DEMEK…”

“McKinsey ile yapılan bu anlaşma, Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde bazı sektörlerin gelirlerine el konularak dış borçların ödenmesi için kurulan Düyun-ı Umumiye'ye benzetilmektedir. McKinsey ile çalışmak demek, bu anlaşmanın anlamı “ben ekonomimi yönetemiyorum buyurun gelin siz yönetin” demekten başka bir anlama gelmemektedir.“

“HANGİ PARA BİRİMİYLE ÖDEME YAPILACAK”

Önergesinin sonunda anlaşmanın detaylarının kamuoyuyla paylaşılmasını talep eden Öztunç, “ABD’li McKinsey şirketi ile yapılan bu anlaşmanın süresi, kapsamı ve ödenecek ücretin miktarınedir? Bu şirkete hangi para birimiile ödeme yapılacaktır?” sorularına cevap istedi.

CHP KAHRAMANMARAŞ MİLLETVEKİLİ ALİ ÖZTUNÇ'UN HAZİNE VE MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK'A YÖNELTTİĞİ SORU ÖNERGESİ

Aşağıdaki sorularımın Hazine Ve Maliye Bakanı Sayın Berat ALBAYRAK tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Saygılarımla.

İktidarın ekonomimi yönetimini teslim ettiği, IMF ile eşdeğer bir şirket olanMcKinsey ile yapılan anlaşmanın kapsamı, içeriği, şartları ve ödenecek miktar bilinmemektedir.Türkiye’nin IMF yerine McKinsey’egitmesi Türkiye’deki IMF algısından kaynaklanmaktadır. İktidarın, IMF ile anlaşmanın sokaktaki vatandaşa anlatılamayacağı çekincesiyle aynı işlevi gören McKinseyile anlaştığı aşikârdır.McKinsey ile yapılan bu anlaşma, Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde bazı sektörlerin gelirlerine el konularak dış borçların ödenmesi için kurulan Düyun-ı Umumiye'ye benzetilmektedir. McKinsey ile çalışmak demek, Bu anlaşmanın anlamı “ben ekonomimi yönetemiyorum buyurun gelin siz yönetin” demekten başka bir anlama gelmemektedir.

Buna istinaden;

ABD’li McKinsey şirketi ile yapılan bu anlaşmanın süresi, kapsamı ve ödenecek ücretin miktarınedir? Bu şirketehangi para birimiile ödeme yapılacaktır?

İlgili Haberler