Bahçeli, Malazgirt Zaferi'nin 950'nci, Büyük Taarruz'un 99'uncu yıl dönümünü kutladı

Bahçeli, Malazgirt Zaferi'nin 950'nci, Büyük Taarruz'un 99'uncu yıl dönümünü kutladı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 950 yıl önce vatan yapılan kutlu toprakların, 99 yıl önce fetih anlayışıyla mündemiç taarruz hamlesiyle Bizans tortularından ayıklandığını, milli devletin temellerinin kazıldığını belirtti.

Bahçeli, Malazgirt Zaferi'nin 950'inci ve Büyük Taarruz'un 99'uncu yıl dönümü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

MALAZGİRT MEYDAN MUHAREBESİ'NİN SONUCUNDA KAZANILAN MUHTEŞEM ZAFERİN TÜRK MİLLETİNİN ANADOLU COĞRAFYASINDAKİ HAKİMİYET BERATI, HÜKÜMRANLIK BEDELİ OLDUĞUNA İŞARET EDEN BAHÇELİ, ŞÖYLE DEVAM ETTİ:

"Sadece Anadolu'nun değil tarihin ve talihin de yörüngesini değiştiren Malazgirt Zaferi, üzerinden 950 yıl geçmesine rağmen tesirleri ve tezahür ettirdiği neticeleri itibariyle hala sıcaklığını korumaktadır. 26 Ağustos 1071 Cuma günü Malazgirt Ovası'nda yalnızca iki ordu karşı karşıya gelmemiş, en az bunun kadar ehemmiyet ihtiva eden medeniyetler, kültürler, inançlar, hedefler de karşılıklı olarak hizalanmıştır.

Bizans, karanlığın, köhneliğin, çürümenin ve yozlaşmanın sembolü iken; Selçuklu Devleti'nin kudretinde tecessüm eden Türk milleti adaletin, merhametin, cesaretin, hakkaniyetli bir yönetim sisteminin simgesi olarak sivrilmiştir. 950 yıl evvel Malazgirt kapılarına dayanan, asırlar boyunca özlemini çektiği vatan topraklarını fütuhat ruhu, gaza onuru, kahramanlık şuuruyla araya araya en sonunda bulan aziz ceddimiz destansı ve devasa bir muvaffakiyetle tarihe mühür vurmuştur."

"TÜRK MİLLETİ FETİH KÜLTÜRÜYLE YOĞRULMUŞ BİR MİLLETTİR"

Malazgirt Zaferi'nin sadece askeri bir başarıdan ziyade muazzam bir gönül seferberliğinin marifeti, vatan davasını var oluş meselesi gören serdengeçti bir atılganlığın stratejik muzafferliği olduğunu vurgulayan Bahçeli, Türk milletinin fetihlerle yolunu açtığını, engin bir ferasetle engelleri aştığını, gönüller kazanarak Anadolu coğrafyasını yurt edindiğini anlattı.

Malazgirt'te atılan sağlam ve sarsılmaz adımların Viyana'ya kadar giden ilerleyiş ve yükseliş dinamiklerini TETİKLEDİĞİNİ AKTARAN BAHÇELİ, BUNUNLA BİRLİKTE CİHANI KAVRAYAN BİR VİZYON GENİŞLİĞİNİ TEMİN ETTİĞİNİ BELİRTTİ.

DEVLET BAHÇELİ, AÇIKLAMASINDA ŞU İFADELERE YER VERDİ:

"Geçmişimizin hiçbir döneminde işgal veya istilaya rastlanmamış, böylesi bir sapma ve yanlışa heves edildiği de pek görülmemiştir. Çünkü Türk milleti fetih kültürüyle yoğrulmuş bir millettir. Halkın ve haklının rızası olmadan Hakk'ın rızasına layık olunamayacağına inanan beşeri bir cevherin, sıradan ve siparişle kurulan yağmacı topluluklarla benzeyen veya örtüşen hiçbir yanı yoktur.

Malazgirt Zaferi büyük bir millet şuurunun eseridir. Malazgirt Zaferi 'ölürsem şehit kalırsam gazi' diyen bir inanmışlığın mükafat esenliğidir. Elleri öpülesi ceddimiz Sultan Alparslan'ın 26 Ağustos 1071'de üzerine giydiği beyaz elbiseyi kefeni görmesi; şehadeti de şecaati de saadet kabul edişi bunun bir işaret ve ispatıdır."

"VATAN BİR KEZ BULUNMUŞ, ASLA KAYBEDİLMEYECEKTİR"

Bahçeli, Malazgirt Zaferi’nden tam 851 yıl sonra, 26 Ağustos 1922'de başlayan Büyük Taarruz'un vatanı kurtaran bir meydan okuma, Sultan Alparslan'ın ve kahraman askerlerinin emanetini muhafazaya yeminli bir iradenin tecellisi olduğunu belirtti.

"950 YIL ÖNCE VATAN YAPILAN KUTLU TOPRAKLARIMIZ, 99 YIL ÖNCE FETİH ANLAYIŞIYLA MÜNDEMİÇ TAARRUZ HAMLESİYLE BİZANS TORTULARINDAN AYIKLANMIŞ, MİLLİ DEVLETİN TEMELLERİ KAZILMIŞTIR." İFADESİNİ KULLANAN BAHÇELİ, ŞUNLARI KAYDETTİ:

"Hem Sultan Alparslan'a hem de Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e milletimizin rahmet niyazlarıyla birlikte şükran duyguları hiçbir zaman eksilmeyecektir. Vatan kuran, vatan kurtaran muhterem büyüklerimize vefa borcumuzu emanetlerini, yani namus timsali gördüğümüz Türk vatanını koruyarak bir nebze de olsa ödemek mümkündür.

Bizans artıkları faal olsa da zalimlerin husumet kalemiyle yazılan zulüm fermanı coğrafyaları karışıklığa sevk edip kana bulasa da Türk milleti mukavemet ve mücadelesiyle hiçbir namert eli vatanına değdirmeyecektir. Vatan mukadderatımız olduğu gibi aynı zamanda mukaddesat hazinemizdir.

Hala aktif olan Bizans komplolarına karşı dikkat ve uyanık olmak en başta gelen sorumluluğumuzdur. Malazgirt'in, Büyük Taarruz'un, Dumlupınar'ın rövanşını almak, tarihi hesaplaşmaları tekraren görmek için fırsat kollayan husumet ve hıyanet cephesine karşı asla taviz verilmeyecektir.

Vatan bir kez bulunmuş, asla kaybedilmeyecektir. Bunun aksini düşünenler karşılarında yüz yıllar içinde Malazgirt'ten Kocatepe'ye uzanan kökleşmiş ve çelikleşmiş kahramanlık surunu bulacaklardır. Ne terör saldırıları ne düzensiz göç akınları ne de küresel ve bölgesel menfur senaryolar Türk milletinin istikbalini karartamayacak, var oluş azmini kıramayacaktır. İrademiz Sultan Alparslan'ın iradesidir. İlhamımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün istiklal davasıdır."

Devlet Bahçeli, bu irade ve bu dava yaşadıkça hiçbir oyunun, hiçbir tezgahın, hiçbir tuzağın Türk milletini durdurmaya kafi gelemeyeceğine vurgu yaparak, "Malazgirt Zaferi'ni derin manasına ve zamanları aşan güçlü mesajına uygun şekilde kutlanmasına her yıl önayak olan, bu hususta samimiyetle öncülük yapan Sayın Cumhurbaşkanımıza özellikle teşekkür ediyorum. Anadolu'nun kapılarını kardeşliğe, sevgiye, hürmete, birliğe ve dirliğe açan büyük zaferimizin 950'nci yıl dönümünde aziz ceddimiz Sultan Alparslan'ı, Büyük Taarruz'un 99'uncu yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, fedakarlıklarıyla zirveleşen kahraman neferlerimizi, muhterem şehitlerimizi rahmetle, saygıyla ve minnetle anıyorum." ifadelerini kullandı.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Malazgirt, hayranlık duyulan bir mazinin ihtişam yadigarı, yüksek hedeflerle billurlaşan milli bir geleceğin iftihar muştusudur. Niyazım odur ki, Allah bizi vatanımızdan ayırmasın, onun bunun eline baktırmasın, muhannete muhtaç ettirmesin." değerlendirmesini yaptı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.