M.Fatih ERDOĞAN

M.Fatih ERDOĞAN

Yola Devam Edenler

Genel seçimler yaklaşırken, siyaset arenası iyiden iyiye ısınmaya başladı. Siyasi partilerin aday listelerinin açıklanmasıyla birlikte her tarafta siyaset konuşulmaya başladı. Listeler kimilerince beğenildi, kimilerince hiç beğenilmedi.

“Deve dişi gibi” aday adaylarının büyük çoğunluğu listelere hiç giremedi. Bazıları listeye girdiler ama yerlerini beğenmeyerek adaylıktan geri çekildiler. İstifa edenlerin yerine listelere yeni isimler alındı.

Listelerin açıklandığı ilk gün tüm siyasi partilerde küçük bir deprem yaşandı. Açıktan açığa konuşulmasa bile kapalı kapılar ardında listeyi yapan kişi ve kurullara çok da iyi şeyler söylenmedi!

Siyasi Partilerin aday listeleri vatandaşlar tarafından daha fazla kabul görecek isimlerden oluşabilirdi. Kendilerine daha yakın, teşkilatlarda daha çok tanınan ve daha fazla sevilen kişiler listelerde yer alabilirlerdi.

Ama “Yola devam edenler” seçmen tarafından değil, genel başkanlar tarafından belirleniyor bu ülkede. Genel Başkanların kararına itiraz etmek mümkün olmadığına göre listeleri sahiplenmekten başka bir seçenek zaten kalmıyor bizlere.

Anlayacağınız “Misafir umduğunu değil bulduğunu yiyor” bu ülkede. Bizdeki seçimlerde “seçmen umduğu adaya değil bulduğu adaya” oy vermek zorunda. Listeler içimize sinse de sinmese yapabileceğimiz bir şey yok elbette.

 

Bazı siyasi partiler “aday tanıtım toplantısını” yaptı. Seçim bürosunu tuttu. Ev toplantıları, çarşı ve pazar gezmeleri başladı bile. Çarşıda, pazarda ansızın karşınıza bir siyasi partinin bir adayı çıkabilir. Elinizi sıkıp sizden oy isteyebilir.

Beğenilmeyen ve kızgınlık duyulan genel başkanların yüzünden adaylara kötü davranmak çok şık olmayacaktır. Kahramanmaraş’ımıza hizmet etmek amacıyla işini gücünü bırakarak “uzun ince bir yola” çıkan bu kardeşlerimize gereken saygıyı göstermek daha doğru diye düşünüyorum.

AKP ve MHP adaylarının vatandaşlar tarafından tanındığını, diğer siyasi partilerin adaylarının ise “oy verilmeyecek olmasına rağmen” merak edildiğini biliyorum. Bana sık sık “Milli İttifakın adayları, Merkez Partisinin adayları kimler” diye soruluyor.

Kahramanmaraş için 7 Haziran seçiminin AKP ve MHP arasında geçeceği kesin gibi. Bu partilerin alacağı oy sayıları veya çıkartacakları milletvekili sayıları hakkında tahminde bulunmak için oldukça erken. Şimdilik “%50, 50 oy oranı ve yarı yarıya vekil sayısı” diyerek ilk tahminimizi yapabiliriz! Önümüzdeki günlerde dersine kim iyi çalışırsa, vatandaşın gönlüne kim girebilirse o parti bir adım öne geçer diye düşünüyorum!

MÜBAREK GÜNLER VE AYLAR

İçinde Regaip, Miraç ve Berat kandilleri ile Kadir Gecesi'ni barındıran "üç aylar" başladı. Üç ayların müjdecisi olan Regaip Kandili 23 Nisan Perşembe günü, Miraç Kandili 15 Mayıs ve Berat Kandili 01 Haziran'da idrak edilecek.

Ramazan ayı 18 Haziran Perşembe günü başlayacak. Kuran-ı Kerim'de "bin aydan hayırlı" olduğu bildirilen Kadir Gecesi 13 Temmuz'da ihya edilecek. Ramazan Bayramı ise 17, 18 ve 19 Temmuz tarihlerinde kutlanacak.

“Bir yanda mübarek günler öbür yanda seçim çalışmaları” Bir yanda Halk’a hizmet öbür yanda Hakk’a hizmet. Her ikisini yaparken aldanmamak ve aldatmamak için azami özen gösterilmeli. Yalandan, riyadan, haramdan ve hileden uzak durulmalı. Bilinçli ve uyanık olunmalı. Kanmamalı, kandırılmaya müsait olunmamalı.

Cenab-ı Hak  üç ayları hakkı ile idrak etmemizi nasip etsin. Allah, yar ve yardımcımız olsun…   

Önceki ve Sonraki Yazılar