Yedikuyular…

Kahramanmaraş turizmine tam anlamıyla bir türlü kazandırıl(a)mayan Germenica Antik Kenti, Başkonuş ve Yavşan Yaylaları, Uludaz Uğur Böcekleri, Andırın Kaleleri, Eshab-ı Kehf, Ilıca, Süleymanlı, Savruk ve Ekinözü gibi değerlerden sadece bir tanesi şehir merkezine sadece birkaç kilometre mesafedeki Yedikuyular…

Tam anlamıyla doğa harikası bir yer.

Kış turizmine kazandırmak için Büyükşehir Belediyesi’nin bir takım çalışmaları olduğunu biliyoruz. Ancak somut olarak icraata ne zaman geçilir, herkes gibi ben de bilmiyorum. Temennimiz en kısa zamanda tabi…

***

En son kar yağışının üzerinden on gün geçmesine rağmen, şehir merkezini de aynı zamanda Bertiz’e “kısa yoldan” bağlayan Yedikuyular yolu açılmamış, geçen Pazar günü “Yedikuyular” niyetiyle yola revan olan vatandaşlar daha “aşağılarla” yetinmek zorunda kalmışlardı. Tabi sosyal medyadan “sorumlular”a tepki de gecikmemişti. Diğer taraftan yolun açılmaması, yetkili çevreler tarafından “açılsa dahi don tehlikesi olacağı için açılmadığı kullanamayacağı” yönündeydi. Ki, çok da mantıksız değil!!

Cuma günü akşam yine sosyal medyadan Yedikuyular yolunun Büyükşehir tarafından açıldığını öğrendik. Bu haber, haftasonu için plan yapanlara “ilaç” gibi gelmiştir.

***

Bu güzel yere her yıl en az bir kez giderim.

Bu Pazar da “Dilkent Tur” organizesinde Dostluk Grubu Derneği ile birlikte, iki minibüs sabah saat “on” gibi Yedikuyular’ın yolunu tuttuk. Erken olduğu için yol sakindi. Belli noktalarda Büyükşehir’in iş makinelerine rastladık. Yukarı çıktıkça “işin ciddiyeti” daha iyi anlaşılıyordu. Zira kar kalınlığı zirvede iki metreyi buluyordu.

Neyse…

Şükür kazasız belasız çıktık.

***

Yol sadece buraya kadar açılmış. Kılağlı Mahallesi’ne bağlanmamış yani. Burada da araçların parkı için bir alan düzenlenmiş, girişe ise mobil tuvaletler konmuş.

Alan kalabalık. Şehir dışından insanlar gelmeiş. Vatandaş eline ne geçirdiyse geleneksel yöntemlerle eğlenmeye çalışıyor.

Herkes kendince bir tazgâh açmış. Kimisi çay satıyor, kimisi sucuk ekmek, kimisi de plastikten leğene benzer, ama yayvan kayma malzemesi satıyor. “Nedir bu?” diye sorduk. “Şehir dışından getirtiyoruz abi” dediler.

Sektör oluşmuş yani…

***

“Yol neden geç açıldı?”, “Niye Bertiz’e bağlanmadı?” bunların geçerli ve mantıklı gerekçeleri olabilir. Ama madem insanlar pazar günleri buraya akın ediyor. Bir ambulans bulundurun be kardeşim!

Bakın vatandaşlar kaymaya çalışıyor, dağa tırmanıyor, hopluyor zıplıyor. Her an yaralanmak an meselesi yani.

***

Dönüş yolundaki olağanüstü yoğunluğu  ve karşımızdan gelen ambulansları da eklersek “Yedikuyular” konusunu tamamlamış oluyoruz.

Fakat orada herkesin konuştuğu, ama benim inanmak istemediğim bir dedikodu moralimi bozdu doğrusu. Hani Cumartesi günü orada özel bir okulun “karnavalı” vardı ya. Güya yol, “sırf o özel okulun programı için açılası”ymış!!

Daha neler?...

Bizim insanımızın hayal gücü de Hollywood senaristlerine taş çıkartır maşallah!

Ne yani, öyle olmasa yol açılmayacak mıydı? Bir hafta önceki müthiş tepkiden sonra hiç sanmam!!

Çok saçma!

Hoşçakalın…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.