Jülide DEMİRTAŞ

Jülide DEMİRTAŞ

Yalan Dünya

Dünya ne kadar küçük demişizde, dünya yalan dünya dememiş miyiz ?

Kahretmemiş miyiz, isteklerimizi , ihtiyaçlarımızı karşılamadığı zaman?...Şiirlere, şarkılara, türkülere  şikayet etmemiş miyiz dünyayı ?Birçok iyi ya da kötü  başımıza gelenleri de dünyadan bilmemiş miyiz ?Yaradana şikayet etmişiz bazen, bazen dizlerimizi dövmüşüz, bazen saçlarımızı yolmuşuz, bazen de haykırmışız göklere…

Aslında dünyanın yalan olduğu doğru, çünkü yolunu tamamlayanlardan öğrendiğimize göre hiç yaşamamış gibi gidiliyormuş…Yani herşey gün geliyor yalan oluyor…Anılar bazen yakalıyor sizi ve sık boğaz ediveriyor.gelmeyen bir çocukluk, gelmeyen bir gençlik zamanları alıp başını gidiyor…

Hep sen mi ağladın,

Hep sen mi yandın ?

Bende gülemedim yalan dünyada,

Dizeleriyle başlayan türkü dünyaya edilen bir kahır değil midir ?içinden geçenleri dizelere döküp türkü yapmamış mıdır ?

Herkes mutlu olmak ister ve herkes huzurlu olmak ister.Ama bununda her güzel şeyde olduğu gibi bir bitimi vardır.Mutluluk biter ve başınıza gelen mutsuzlukla başbaşa kalırsınız ve gün gelir onlarda misafir gibi gelir ve giderler.Önemli olan sıkıntıya sabretmek, mutluluğa ise hazmetmek yaraşır.

Hiçbir şey daimi değildir,ne içinde bulunduğunuz durum, ne geleceğiniz ne de duygularınız.değişim gösterecek ve değişim olacak elbette.Ve siz bazen kahretmekle ya da ağzınız kulaklarınızda durum değerlendirmesi yapacaksınız.

İnsanlar murat diler ya , ya muradı olmuştur ya da olamamıştır bakış açısı değişir, hayattan şikayetçi olur.Yaptıklarını bazıları ölçer ve biçer bazıları kendi hatalarını da hayata yükler, ne derece doğruysa.

Kimi insanlar sızlanmayı alışkanlık haline getirir ve tevekkülden haberi olmaz.Oysa sen elinden geldiği kadar yapmamışsan işini sonucun iyi olması adına hak talep etmeyeceksin.

Lakin elinizden geleni yapmışsanız yeni bir sonuç elde edemiyorsanız artık yapacakta  pek bir şey yok demektir.Artık tevekkül etmeye hazırsınız demektir.ne demişler ;

Nasibin var ise gelir gaipten,

Nasibin yok ise ne gelir elden.

Nasipse nasibiniz sizi arar ve bulur.Muradınız olur kim bilir…olmazsa da kendinizi  kötü sonuca hazırlamalısınız ki , şaşırmayasınız.siz siz olun asileşmeyin  ! Asileşmeyin ki sizi yaradan ‘a asi olmayın.

Sıkıntı yaşamadan ve muradınızın gerçek olacak günleri sizleri kucaklaması dileği ile,

Selam ve sevgiler…

Önceki ve Sonraki Yazılar