Uyumsuz Şehir

Yatırımlara ve hizmetlere aç bir şehirdir Kahramanmaraş. Çoğu zaman eleştirinin dozunu yükseltiriz şehir adına şehrin mülkü Erkânına. Başlarız sorular yöneltmeye ya da yapılanlarını görmezden gelip biran önce yapılmasını istediğimiz projeleri hemen öne süreriz. Bunun sebebi bundan önce ki dönemlerde şehre bir artısı olmayan milletvekillerimizdir. 

Hatta Yedi uyurlar diye nitelediğimiz vekillerimize şuan ki milletvekillerimize yüklendiğimiz kadar yüklenmemişizdir. Kasım seçimlerinin üzerinden kısa bir zaman geçti. İlk iki ay hemen hemen neredeyse tüm milletvekillerimizi şehrin en ücra köşelerinde görebiliyorduk. Son bir aydır ise milletvekillerimiz sessizliğe bürünmüş durumdalar. Bunun sebebini açıkça merak ediyorum ve buradan sesleniyorum; ‘’Sayın vekillerimiz koltuğa çabuk mu ısındılar?’’

Bu uyarımızı dikkate alırlar ve insanlarla bir araya gelerek yine istişarelerde bulunurlar inşallah. Korkum o dur ki yatırımların ivme kazandığı bir zamanda vekillerimize daha fazla iş düşerken kendilerini yedi uyur milletvekillerimiz gibi şehirden uzaklaştırmaları ve yatırımların aksamasıdır.

7 milletvekilinden Bakanımız Mahir Ünal Bey’i, Nursel Reyhanlıoğlu ve Mehmet İlker Çitil vekillerimizi bu serzenişten ayrı tutmak isterim. Kolay değil uzun zamandır istediği Bakanlık bu dönemde verilince Şehrin beklentisi de yükseldi. Burada ikili ilişkilerde çok önemlidir. Belediye Başkanlıkları ve İl Başkanlığı arasında ki uyum milletvekilleri boyutunda da kuvvetli olmalıdır ki hizmet de kazandığı ivmeyi kaybetmeyelim.

Ak Parti İl Başkanı Sayın Av. Ahmet Özdemir, il yönetimine geldiği günden bu zamana yönetim kadrosu seçimi ile birlikte birçok eleştiriye maruz kaldı. Bu eleştiriler haklı ya da haksız zaman gösterecek. Dikkatinizi çekmek istediğim nokta ise kuralları olan bir İl Başkanı var artık. Kısa zamanda çok beklentisi olan bir şehir için yapacağı çalışmalar ile halkın beğenisini toplamak zorunda. Yaptığımız Televizyon programında bu şehrin sorunlarına ne kadar hâkim olduğunu ortaya koydu. Artı bir değer katacağına eminim. İl Başkanımız Ahmet Bey, hızlı trenden tutunda yeni havalimanına kadar birçok konuda açıklamalar da bulundu. Hızlı Tren hattının Kahramanmaraş dan geçmeyeceğini, hızlı tren projesine şehrin bağlantı yoluyla katılacağını söyledi.

Buradan kastetmek istediğim konu; Ulaştırma Bakanı şehrimize geldikten sonra KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük Bey bir açıklama yaparak; ‘’Bakanımızdan HIZLI TRENİDE, HAVALİMANINIDA İSTEYELİM’’ diyerek aslında yerel yönetimle ne kadar uyumsuz çalıştığını beyan etmiş olması. KMTSO ya bu şehir adına büyük görevler düşmektedir. Bunun bilincinde olan bir yönetim olmasını temenni ediyorum Kahramanmaraş adına. Havalimanına gelince Ak Parti İl Başkanı Ahmet Bey, açık yüreklilikle durumu izah etti. Antep bizimle bir havalimanı yapmayacağını açıkça yüzümüze karşı söyledi, dedi. Ve sonrasında ise şunlar döküldü yüreğinden Ahmet Bey’in; ‘’ Bu şehir kendi göbeğini kendisi kesmek zorunda, kendi havalimanımızı yapacağız ve kargo uçaklarının dahi kullanabileceği bir havalimanı olacak’’ dedi.   Doğruyu dobra dobra söylemesi ise önceki dönemlerdeki gibi bir başkanlık olmayacağını gösterdi. Bu yüzden bir artıdır Ak Parti İl Başkanı bu şehir için.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç ile yaptığımız programda ise; yerel sorunlara ve projelere değinerek birçok konuya değinemesek de birkaç başlığın akıbetini öğrenmiş olduk.

Sayın Erkoç, şehrin biraz daha sabırlısı olmasını ve her şeyin bir anda yapılmasının mümkün olmadığını beyan ederken, şehrin her yanının şuanda inşaat halinde olduğunu da paylaştı.

Hafif raylı sistemin ön çalışmalarının yapılmaya başladığını ayrıca seçim vaadinde bulunduğu projelerinde planlı bir şekilde ilerlediğini söyledi. Dondurma Festivalinin de dondurma sezonunun başlangıcıyla yapılacağını dile getirdi.

Uyumsuz şehir diyorum ve ekliyorum; ‘’Kralcılık oynamayı bırakın ve şehre artı değer olmak için istişareye açık olun’’

Mülkü Amirler de üzerine düşen görevi yapmalı, STK’larda üzerine düşen görevi yapmalı. Kimse davet beklemesin, kimse kimseye de üstünlük tasarlamasın. Kaygınız ve sevdanız bu şehir değilse göstermelik hareketlerle koltukları işgal etmeyin. Tarım İl Müdürlüğünü, Gençlik Spor İl Müdürlüğünü, Sağlık Müdürlüğünü kendinize örnek alın ve sizlerde şehir projeleri üreterek Kahramanmaraş’ın gelişmesine katkı sağlayın.

Bu şehrin bu zamana kadar elinden tutan yol gösteren kimsesi olmamış, kendi içinde kendi yağında kavrulması istenmiş. Artık durum değişti, şehir istiyor ve halkın isteklerine cevap veremeyen yönetimler bu şehre zarar vermeye devam ediyor.

Birde Fuat Avniler türedi şehirde. Kimisi iş istemiş, kimisi evlenememiş… vs. Bu tür insanlara rağbet göstermek ve kişiliksiz eleştiri yapmak da bu şehre zarar vermektir.   

Şehrin bir Ağabeyi var; ‘’Mahir Ünal’’

Yol gösteren, şehre hak ettiği yatırımların gelmesi için koşturan Bakanımıza destek olacak yönetimlere ihtiyaç var. Projelerle gelin diyen Bakanımıza bu şehir destek olmalı. Olmalı ki bu zaman kadar büyükşehir olamayışıyla birlikte kaybettiği yatırımları daha hızlı bir şekilde alsın.

Germenica antik kent için yapılan çalışmalar bu zamana kadar neden yapılmadı?

Kara yollarına ait çalışma alanlarında neden işler yavaş ilerliyor?

Esnaf ve Sanatkârlar Odası Kahramanmaraş da ne işe yarıyor?

KMTS O’NUN bu şehre hangi alanlarda yatırımları var?

Kahramanmaraş da Müze yetersiz olduğu için sergilemeyen ürünlerin akıbeti nedir?

Milli Eğitim Müdürlüğü ile Okul Müdürlükleri arasında aşılmaz sorunlar mı var?

Kahramanmaraş Kalesinin çevre düzenlenmesi ne zaman yapılacak? Hiç olmasa bir çevre temizliği yapılarak dağınık görüntü ortadan kaldırılamaz mı?

KSÜ de yeni fakülteler açılacak mı?

Sorular arttırılabilir. Siz değerli okuyucularımız da sormak istediklerinizi yorum olarak sorabilirsiniz. Ve hatta sormalısınız ki bildiğinizi paylaşarak insanları görevlerini yapmaya davet edelim.

Halka hizmet HAKKA hizmet düsturunu da unutmayalım…

Muhabbetle Kalın…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.