Ulaşım vurdumduymazları

Şehrimizin iki ana girişindeki yol yapım çalışmaları sürüyor. Bu yüzden ulaşımda ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Sadece girişlerde değil; gidin Göksun istikametine doğru, yapım çalışmalarından dolayı yolların sık aralıklarla geçici servis yollarından verildiğini görürsünüz.

“Ee, ne var bunda biliyoruz zaten?..” diyorsunuz?

Haklısınız.

Bütün bunlara benim de “îtirazım” yok hali hazırda. Hattâ “memleketimin yolları yapılıyor” diye seviniyorum ufaktan, bütün vilâyetletlerden en sona bizim yolların kaldığını bile bile!

Ne yapayım, başka çarem varmı?

Çaresi olupta zamanında “püsüğü torbaya koyanlar” utansın.

***

Konuyu fazla dağıtma niyetinde değilim. Benim îtirazım, özellikle merkezden başlayıp Gaziantep ve Kayseri istikametlerine doğru giden yolların koskoca yaz mevsimi dururken kışın ortasında yapımına başlanmasına.

Biliyorsunuz, sözünü ettiğim yollarda yapılan çalışmalarıdan dolayı, bir çok kaza meydana geldi, geliyor ve anlaşılan o ki gelmeye de devam edecek. Bunların içinde “maddî hasarlı”sı da var, “yaralanmalı”sı da, “ölümlü”sü de…

Daha geçen hafta geliş-gidişin tek şeritten verildiği o yollardan birinde dört kişinin canına mâl olan bir kaza meydana geldi. Hemen bir gün sonra, Kayseri istikametinde birkaç yüz metre ilerde, üniversite kavşağında feci bir kaza daha meydana geldi. Bu seferki şükür ölümlü değildi ama maddî hasar büyüktü. (O yüzden mi bilmiyorum basında da yer almadı?)

Ve kayıtlara geçmeyen onlarca kaza…

Havaların mevsim normâllerinden “iyi” gitmesine rağmen yollar ağır aksak ilerliyor. Ya birde yağışlar mevsim normallerinde olsaydı!?

Düşünmek bile istemiyorum.

Tek şeritten “kelle koltukta” git gel koca kış boyu!

Bir de o yollarda direksiyon başına geçmiş “sürücü müsveddeleri”nin cirit attığını ekleyin.

***

Sahi neden bizim işimiz hep tersine?

Neden herkes “Mersin’e” giderken biz “tersine” gideriz!

Yolların yazın yapılması dururken neden kışın başlandı.

Seçimlerin yaklaşmasının etkisi olabilir mi meselâ!!?

Yoksa, (hâşa hâşa) bu kış havaların “iyi” gideceğini melekler söyledi mi, bizim yetkililere?

***

Hadi bir “terslik” yaptınız yapmaya; bâri yollara konulan işaretleri “adam gibi” düzenleyin.  İkaz ve uyarı levhaları son derece yetersiz. Allah için bir tane ışıklı uyarı levhası göremezsiniz.  İşaret koymuyorsunuz, en azından gündüzleri birer adam dikin “kritik” noktalara.

Gerçi biz boşa çenemizi yoruyoruz. Önce kazalar olmalı, insanlar ölmeli, yaralanmalı; maddî hasarlar oluşmalı ki aklımız başımıza gelsin.

“Kuruyası huyumuz” bu, maalesef.

 

Orman Dolmuşları

Orman Bölge Müdürlüğü’nden batıya doğru giderken, Ağcalı Çevre Yolu’nu geçince devam eden bir yol var. Nam-ı diğer Av.Mehmet Ali Kısakırek Caddesi. O tek şeritli(!) cadde daha ilerden Kayseri Yolu’na bağlanıyor. Geçtiğimiz haftalarda belediye o caddenin ana yola bağlanan yaklaşık 200-300 metrelik tek şeridini(!) asvaltladı.

Malum, üniversitenin Avşar Kampüsü o tarafta olduğu için caddenin trafiği baya yoğun. Dolmuşlar, halk otobüsleri, fabrika servisleri ve köy arabaları derken…

***

Orman dolmuşları da tam o kavşağa taşındı.

Tamam taşınsın. Ammaa, yolun yeni asvaltlanan şeridini “babalarının tapulu malı gibi” kullanmaları da ne oluyor?

Durağın önüne perk edilen dolmuşların hepisinin kıçları yolun içinde. Bir de “teşekkür pankartı” kondurmuşlar durağın üstüne. Ohh iyi valla. Nasıl olsa kimse bir şey de demiyor.

Trafik polisiymiş, zabıtaymış zaten yok.

Olmaz beyler olmaz. Yakışmıyor…

O yol herkesin yolu, “Orman Dolmuşları’na özel” yapılmadı. Ayrıca “kul hakkı”na girdiğini sanırım söylemeye gerek yok.

 

Şehir içinde…

Bahçelievler Caddesi tek şeritli olduktan sonra sağa dönmek zorunda kalan araçlar Şelale Park’ın arkasından inerek üniversite caddesinden ilerleyip belediyenin arkasından Hükümet Caddesi’ne çıkıyorlar.

“Çıkıyorlar” diyorum ama aslında çıkamıyorlar. Özellikle akşam saatlerinde uzayan araç kuyruğu neredeyse Bahçelievler’e  yetişecek!

Yahu sayın yetkililer hiç olmazsa trafiğin yoğun olduğu saatlerde o kontrolsüz kavşağa bir polis dikinde oradan gelenlerde geçsin “azıcık”...

***

Bir akşam üzeri Gazi Ortaokul’unun önünden geçiyorum. Yolun üç şeridini park eden araçlar kapatmış, trafik akışı sadece bir şeritten ileryebiliyor iyi mi.

Çocuğunu okuldan almak isteyen velîler;  gelen durmuş yolun ortasına.

Oradan şehrin yarısının yolu geçiyor, umurlarında değil.

***

Ne diyelim, herkes kurallara riayet etse, hakkına razı olsa, yetkili organlarda kurallara uymamakta ısrar edenlere gereken yaptırımları uygulasa, “Bütün bunlar ancak Türkiye’de; hatta Kahramanmaraş’ta olur”  dedirten absürdlükler yaşanmaz herhalde.

Saygıyla kalın.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar