Türkçenin çiçekleri ve "Türkçeye Saygı

 

Özel Öz Derya Koleji bir kaç yıl sonra evrensel bir dil olacağına inandığım ve şu anda da 350 milyon ve üç kıtada konuşulan bir dil olan güzel Türkçemiz için bir etkinlik düzenlediler.

"10. Türkçe Dil Olimpiyatlarının" düzenlendiği ve 5 Haziran'da da Kahramanmaraş ayağının gerçekleşeceği bu organizasyon öncesinde bu kolejimizde okuyan çocuklarımızın Türkçeye Saygı adı altında gerçekleştirdikleri bu organizasyonlar benim için büyük önem taşıdı.

Son dönemde Türkçede bulunmayan ne idiğü belli olmayan isimleri çocuklarımıza verdiğimiz şu günlerde belki bu etkinliklerden ilham alanlar ve çocuklarına adam gibi isimler koyacak olan bir kaç kişi çıkar.

Ne dersiniz?

Kahramanmaraş sokaklarında gezerken, anlamsız, bize yabancı sadece özentiden kaynaklanan yabancı isimleri görünce kızarım, ne oluyor diye kendi kendime sorar, milli bir şahlanış günü özlemi içine girerim.

Bunlar yasaklama ile olacak şeyler değil.

Bunlar eğitimle ve sevgi ile olacak işler.

Yoksa zorlama ile bir şeyler başarılsaydı, Avrupa da faşizmin, Rusya'da da Kominizmin hakim olması gerekirdi.

Bugün Avrupa ortalarından Yemen'e, Çin içlerine kadar nerede bir Türk var ise lehçeleri farklı olsa bile Türkçe konuşmaktadırlar.

Böylesi heyecanlı ve umut taşıdığım şu günlerde Özel Öz Derya Koleji öğrencileri ve değerli öğretmenleri beni ziyaret ederek, nacizane yazılarımda Türkçemizi doğru kullanmaya çalıyor olmamdan dolayı bir belge takdim ettiler.

Hemen o belgeyi çerçevelettirerek ofisime astırdım.

Benim için veriliş amacı çok önemliydi.

Beni onurlandıran bu öğrenci ve öğretmenlere en kalbi duygularımla teşekkür ederken, bu organizasyonun büyütülmesini çok isterim.

İnşallah başarılı olurlar.

İnşallah bir gün caddelerimizde yabancı işyeri isimlerinin yer almadığı günleri Allah bize gösterir...

**

Başarıları alkışlamamız gerekiyor

KAGİK (Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Kadın Girişimciler Kurulu) şehrimizde ev hanımlarının el ürünlerini KMTSO salonunda sergilediler ve satışa sundular.

Çok arzu etmeme rağmen gidemedim. O gün saat 13.00'e kadar küçük kızımın emrindeyim.

O saatten sonra da işyerinde verdiğim randevular falan olunca kısmet olmadı.

Bu şehirde çalışmayan ev hanımlarını ve onların el emeği göz nuru eserlerini tanıtmak, satışa çıkartmak ve bunu bir sektör haline getirmek, bu yönde bir uğraş vermek, çaba sarf etmek çok güzel bir eylem olarak öne çıkmaktadır.

Ben bunu başaran Başkan Nazlı Ceylan Kurtul hanımefendiyi ve emeği geçenleri yürekten kutluyorum... Alkışlar!....

İnşallah gelecek yıllarda daha fazla katılım ve daha büyük bir organizasyonu hayata geçirirler....

Önceki ve Sonraki Yazılar