“Temayül”den kısa kısa..

Ak Parti’nin tabanını küçümseyenlerin, bu seçimde oylarının düşeceğini hayal edenlerin ve kendilerini “dev aynası”nda görüp temayül bile yapamayan bazı partililerin, pazar günü Batıpark’tan geçmelerini isterdim.

Stadın önünden  bile değil..

Söz gelimi Mağralı’dan, Batıpark civarından, veyahut Fatihler girişinin oradan…

Geçtilerse görmüşlerdir. Geçmedilerse iyi olmuş; çünkü fena halde moralleri bozulacaktı!!

Aman yâ Rabbi o ne kalabalıktı öyle yahû?

Gören görmeyende içerde Tayyip var sanır. “Görmemişin bir temayülü olmuş…” desem, Ak Parti’nin zaten her zaman yaptığı şey...(şaka yani :))

İçerisi tıklım tıklım. Dışarısı da öyle..

Saat 10:00 civarlarıydı, ben aracımı huzurevinin giriş kapısına ancak bırakabildim. O saatten sonra gelenleri de siz hesap edin artık.

***

Sanırım “girizgah” bölümü kalabalığı, temayüle olan alakayı ve partinin katlanarak artan gücünü anlatmaya yetti.

Şimdi detaylara inelim:

Bazı aday adayları işi fazlasıyla abarttılar. Aşırı büyüklükte olan pankartlar, hediyeler, özel su şişeleri, üzerlerinde aday resimleri bulunan özel elbiseler, ellerine megafon tutuşturulmuş taraftarlar…

Bu kadar abartmaya hiç gerek yoktu.

Akşamüzeri stadın girişi ve önü, yani merdivenler ve yerler (mübalağasız olarak söylüyorum) el ilanı, broşür ve kartvizitlerin oluşturduğu kalın cafcaflı kağıt tabakasından görünmüyordu.

Peki bütün bunlar deleğenin tercihini etkiledi mi? HAYIR!

***

Organizasyonda önemli hatalar vardı. Bu yüzden başlangıçtan sona kadar salonda düzen bir türlü sağlanamadı. Üstelik sık sık İl Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un mikrofonu alıp uyarılar yapmasına rağmen… Hatta bir ara Mustafa Poyraz’ın bile…

Masa düzenleri ve paravanlar vasattı. Bu çağda, hele hele AK Parti gibi maddi sorunu olmayan bir partiye hiç yakışmadı.

Yakalarına taktıkları “görevli” kartlarıyla gün boyu ortalıkta dolaşan bayanların ne amaçla orada bulunduklarını ben halen çözebilmiş değilim.

***

“Tüm delegelerin iradesi sandığa yansıdı mı?” derseniz, benim cevabım ona da koskoca bir “hayır” maalesef!

Hemen açıklayayım: Bazı delegelerin isimleri yönetim listelerinde olmasına karşın her ne hikmetse sandıklardaki listelerde yoktu. Adam kalkmış ilçeden, beldeden gelmiş oy kullanamamış! Seçme hakkı çok sevdiği partisi tarafından bir şekilde !! elinden alınmış.

“Atma Recep” demeyin, atmıyorum. Bizim Ilıca’dan 8 kişi oy kullanamadı örneğin! Sadece Ilıca da değil. Salon içinde aynı şikayetleri başka; hatta hiç tanımadığım kişilerden de duydum.

Benzer durum “Anayasa referandumu”nda da yaşanmıştı. Bir çok sandıkta parti tarafından görevlendirilen sandık görevlillerinin isimleri yoktu. (YETKİLİLERE duyurulur!)

***

Temayülün sürprizi (şimal taraflarından) Koray Kıraç oldu. Genç işadamı gün boyunca deleğelere “enerji bakanı” diye şırınga edilen değerli bürokrat Hacı Duran Gökkaya’yı bile solladı. Tebrikler..

Sıtkı Hoca sürpriz sayılmaz. Mahmut Arıkan da öyle..

Millet Mustafa Aydoğar’ı unutmamış anlaşılan.

***

Bayanlarda 20 aday adayı arasından birinci çıkmayı başaran Ayşe Kazlı bana göre sürpriz oldu.  Vallahi tebrikler..

Umarım Başbakan gözardı etmez ve umarım Ayşe Hanım bu başarının karşılığını Kahramanmaraş’tan listeye giren bayan vekil adayı olarak görür.

***

Tüm aday adaylarına “milletin vekilliği” gibi çok çok önemli ve bir o kadar da kutsal olan görevlerinde başarılare dilerim. Şehrimiz ve ülkemiz için hangisi hayırlı ise Allah (cc) o kişiye vekillik nasip etsin.

Sevgiyle kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar