Tahammül Yahut Ahmet Özdemir

Kahramanmaraş’ta basın camiasının ve dahi köşe yazarlarının en muzdarip olduğu konu kuşkusuz, “eleştiri”/“eleştirilme” ve “tahammül” kültürünün yerlerde sürünüyor olmasıdır.

Gerek sivil toplum kuruluşları, gerek iş dünyası, gerek bürokrasi kademesi ve gerekse siyasiler; haklarında yerel basında çıkan eleştirel bir haber ya da yorumu paratoner gibi üzerlerine çekerek (hiç iğneyi kendilerine batırma gereği duymadan) “aleyhte”, hatta “hakaret” olarak değerlendirip gazeteciyi “düşman” ilan ediyorlar.

Öyle ki; “hain” ya da “muhalif” damgası yemek için üst üste eleştirel birkaç köşe yazısı yazmak, yada haber yapmak yeterli bir neden..!!

Son yıllarda bütün bunlara “paralelci” ve “yandaş” yaftaları da eklendi ki, en tehlikelisi de bunlar..!!

Bu durumu kategorik olarak sıraladığımızda ise “şampiyonluk” siyasilerde kalıyor..!

***

Geçen hafta Ak Parti Kahramanmaraş Yeni İl Teşkilatı ve Onikişubat Yeni İlçe Teşkilatları yerel basının karşısına çıktı. Kurmayları ile birlikte ilk kez “il başkanı” olarak basının karşısına çıkan Sayın Ahmet Özdemir’in basın mensuplarına yönelik konuşmasındaki en dikkat çekici cümle sanırım “Bizi eleştirin, biz teşkilat olarak eleştirilere açık olacağız ve basınla her zaman istişare halinde olacağız!” dı.

Yanılıyor olabilirim.  Ama Ak Partili bir siyasetçiden/bir il başkanından ilk kez duyulan cümleler bunlar…!!

Alışılagelmiş Kahramanmaraş şartlarında “Bizi eleştirin” demek her babayiğidin harcı değil..!!

Tebrikler Sayın Başkan…

Bu sözleri diğer “başkanlar”dan ve “vekiller”den de duymak isteriz!!

***

İlk paragraflardan yola çıkacak olursak, bu, doğru; ancak çok iddialı bir söz. O yüzden, bu sözleri Sayın Özdemir’e umarım bir gün hatırlatmak zorunda kalmayız..!! Sayın Özdemir bu sözlerinin arkasında durursa, ki duracaktır, bu; hem kendi siyasi kariyeri açısından “artı” sağlayacak, hem de bu anlamda Kahramanmaraş’ta yeni bir çığır açmış olacaktır. Zira şehrimizin bir türlü kabuğunu kıramamasında, “tahammülsüz” siyasetçilerimizin katkısı çok büyüktür.

E, tabi bunda bir parça da, kalemi ile cüzdanı arasına sıkışmış ve cüzdanı(!!) ağır basmış “padişahım çok yaşacı” bazı(!!) gazetecilerin ve basın kuruluşlarının da payı “yok” değil..!!

***

Siyasetçiler için eleştiriler, gece karanlığında yol alan gemilere mihmandar olan deniz fenerleri gibidir.  Dikkate alırsan ve ona göre yönünü tayin edersen tam yol devam edersin, almazsan karaya toslarsın.

Sayın Özdemir basınla iyi, ancak seviyeli bir ilişki sürdürmek zorundadır. “Eleştirilere açık olmalı” demiyorum. Çünkü bunun sözünü zaten kendisi verdi. Diğer yandan yine aynı konuşmasında, siyasi çıtayı aldığı seviyeden daha yukarılara taşıma sözü de vermiştir. Bu sadece basınla olan ilişkiler açısından değil, her açıdan oldukça zor olacaktır.

***

Çok değil, iki yıl sonra (2018’de) il kongresi yapılacak. İki yıllık süreç içerisinde parti içi siyasi rakipleri açısından, önünde zor mu zor, çetin mi çetin bir yol vardır.

Rakipleri pusuya yatıp en zayıf ânını kollayacaklar!!

Sonrası daha da zor… Kongrede il başkanı seçilecek kişi, partiyi 2019’a taşıyacak. 2019’un bahar aylarında yerel seçimler, Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı seçimi, Kasım ayında ise genel seçimler yapılacak. Belki de aynı anda üç sandık konacak önümüze!

Bir taraftan hedefte 2018’de yeniden seçilmek, diğer yandan “çıta”yı yukarıya taşımak....

Kolay olmayacak!

Allah yar ve yardımcısı olsun.

Hoşçakalın… 

Önceki ve Sonraki Yazılar