Ahmet Doğan İLBEY

Ahmet Doğan İLBEY

Sütçü İmam’ın Şehrinde İslâm Dünyası Dayanışma Platformu

Kahramamaraş’ta otuz beş sivil toplum kuruluşunun katıldığı “İslâm Dünyası Dayanışma Platformu”  İkindi namazını müteakip Ulu Câmii meydanında Mısır ve Suriye’deki katliamları telin eden basın açıklamasıyla başladı. Platform Sözcüsü Avukat Haki Demir, Platform Beyannamesi’ni okudu ve protestonun gayesini açıkladı:

     “Platform önce ‘Mısır Dayanışma Platformu’ şeklindeydi. Suriye ve Lübnan’daki gelişmeler, platformu Mısır merkezinden çıkardı ve daha geniş bir çerçeveye ulaştırdı. Çerçevesi genişledi ama şimdilik tabii ve zaruri olarak Mısır ve Suriye merkezinde yoğunlaşacak. Platformun basın açıklamamızla başlamış oluyor. Pazar gününe kadar bir hafta boyunca yirmi dört saat kesintisiz devam edecek. Eylem meydanı olarak, K.Maraş’ın en merkezi meydanı olan Ulu Câmii önündeki meydanı seçtik. Bir haftalık eylem programında çok sayıda faaliyet çeşidi var. Sürekli hatim indirilecek, konuşmalar yapılacak, İslâm ülkelerinin tarihleri kısaca anlatılacak, yirminci asırdaki büyük mücadele adamlarının hayatları özetlenecek, Mısır ve Suriye muhalefetinden insanlar davet edilecek, konuşmalar yaptırılacak, Mısır ve Suriye’dekilerle canlı bağlantılar kurulacak ila ahir… Özetle Rabiatü’l Adeviye meydanındaki nöbet bir hafta K. Maraş’ta devam edecek.”
      “Platformumuz kendi amblemini hazırladı, yazının başındaki amblem odur. Güzel bir amblem olduğunu düşünüyoruz, muhtemelen Türkiye’deki benzer platform ve eylemlerin sembolü hâline gelecektir. Amblemimizin manasını şu şekilde izah mümkün; Hilâl, İslam’ı ve İslam dünyasını temsil ediyor, içindeki ‘Rabia’ işareti ise bu gün için Mısır’dan çıkan ve mukavemet ve mücadelenin sembolüdür. Rabia işaretinin Hilal içine alınması, tüm İslam dünyasının özelde Mısır’ı, genelde ise tüm mukavemet ve mücadele eden ülke ve halkları kucakladığı, kuşattığı, muhafazaya aldığı anlamına gelmektedir. Platforma katılan sivil toplum kuruluşları dikkatli ve hassas davranıyorlar, hepsinden Allah razı olsun. Bu platform ve eylem planı, katılımcılar için ‘Saf İslâmî Faaliyet’ cinsindendir, hiçbir kuruluşun, eylemin maksadı dışında bir niyet ve çaba içinde olmadığından eminiz. Allah Azze ve Celle, niyetlerinin samimiyeti, gayretlerinin büyüklüğü nispetinde rahmet ve ihsanda bulunsun. K.Maraş halkına teveccüh göstermesini rica ediyoruz.”

  ŞEHR-İ MARAŞ ZULME KARŞI YÜREĞİNİ YANINA ALIP MEYDANA ÇIKTI 

                                                                                                                                                       Mısır ve Suriye’deki zulmü telin için, katliamları Batı’nın gözüne çakmak için 35 sivil kuruluş mensupları ve yiğit Maraşlılar yüreklerini alıp yanlarına Ulu Câmii önünde toplandılar. Kûr’ân okudular bileylendiler. Ardından dua ettiler ve katliamda ölenlere rahmet dilediler.

      Maraş Ulu Câmii önünde 26 Ağustos ikindisinde yürekler topluca atıyordu Maraşlıların.  Suriye ve Mısır’daki Müslümanlar için öfkelerini İslâmca bir ölçü içinde kelimelere döküp sayha hâline getiriyordu. 

 Maraşlılar, bitsin bu kirli savaşlar artık dediler. Yüreğimiz kan ağlıyor, yüreğimiz artık daha fazla kanlı haber dinlemeye, zulüm sahnelerini seyretmeye dayanamıyor dediler. Öksüz, yetim çocuklar, kızları oğulları savaşta şehit olmuş babalar, analar için gözyaşı döküyoruz dediler.

  Mısır’da, Suriye’de, Doğu Türkistan’da, Cezayir’de, Irak’ta, Tunus’ta, Afganistan’da, Filistin’de erkekleriyle, kadınlarıyla, yaşlılarıyla, gençleriyle, çocuklarıyla vatanları için ölen kardeşlerimiz için ağlaşıyor yüreğimiz kan ağlıyor dediler.

    Fransız kâfirini topraklarından kovdukları gün gibi bileylenerek gelmişlerdi eettiler Ulu Câmii önünde. O gün Ulu Câmii’de heyecan ve vecd vardı . İkindi sonrası yapılan beyanlarından ardından akşam ve gece boyunca sabaha kadar ve bir hafta boyunca zulmü lanet  ve protesto için nöbet tutmaya kavilleştiler. (Habervaktimcom)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum