Sokağa çıkanı değil halka hizmet edeni istiyoruz

Hani bir deyim var, zaman zaman tekerleme ya da bir olay ile ilinti kurmak istediğimizde ifade ederiz.

“Hatice’ye değil, neticeye bak kardeşim!”

Bu deyim anlatacağım bakış açısı için önemli olsa gerek diye düşünerek konuyu gündemime aldım.

Diyoruz ki; milletvekili sokakta olmalı, sokağa çıkmalı, vatandaşı gezmeli…

Aynen buna katılıyorum ancak bir farkla; Vekil lay lay lom şarkısı eşliğinde sokakta gezerse kime faydası dokunur?

Sokakta vatandaşın dert ve dileklerini ciddi ciddi dinleyip, gerekli notları alarak ilgili kurum ve kuruluşları uyarırsa, vatandaşın yarasına merhem olursa tabii ki bu milletvekiline saygı gösterir, şapka çıkartırız. Bu vekil tanımlamasına uygun isim var mı?

Ağzında sakız çart çart çiğneyerek, konuştuğunuzda başka yeriyle dinleyen, laubali ve gayri ciddi konuşmasıyla malum insanlar sokaktaymış. Olsa ne yazar? Olmasa ne yazar?

Yine konuya Gaziantep takıntımla devam etmek istiyorum. Ak Partinin 7 milletvekili var. Bunlardan 5 tanesi doğrudan sanayi ve üretim sektörü ile ilgisi var. Bu isimleri yazmakta fayda görüyorum. Mehmet Şimşek (Maliye Bakanı), Mehmet Erdoğan, Halil Mazıcıoğlu, Mehmet Sarı ve Fatma Şahin. Yani Gaziantep ilinde milletvekili olan isimler, hem donanımlı ve hem de sanayici.

Peki bizde iki dönemdir vekil olan, Ankara’da bizi temsil eden sayın Milletvekillerimizin günlük yaşamda oynadıkları roller ve makamlarına baktınız mı? TBMM’de ki kendileriyle ilgili bilgi notlarına bakarak, karşılaştırdığınızda bu acı gerçek daha iyi ortaya çıkacaktır.

Değerli dostlar, sevgili hemşehrilerim;

Bizler bu şehirde katma değer oluşturan, farklı fikirleri olan, iz bırakacağına inandığımız bazı isimleri kamuoyuna taşımaya çalıştığımızda, bunlarla ilgili yazı ve haber yaptığımızda, farklı ama daha çok ilkel nitelikli tepkiler alıyoruz.

Haber ya da köşe yazılarımızın altına yapılan birçok yorumu bu niteliklerinden dolayı yayınlamıyoruz.

Adam utanmadan bizi uşaklıkla, yalakalıkla ya da para almakla itham ediyor. Bizim yaptığımız, öne çıkartmaya çalıştığımız insanlar TBMM’ye gittiklerinde, bütün Kahramanmaraşlıya hizmet edecek, çap ve kalitede insanlardır.

Ne yazık ki, Kahramanmaraş’ta birçok insan toplumsal taleplerimize, ihtiyacımıza cevap verebilecek nitelikli adaylar yerine, kendine yakın adayın listeye girmesi için hesap yapıyor. Ve bu nedenden dolayı da hep kaybeden taraf oluyoruz. Bu toplumsal sorunu bertaraf etmenin yolu siyasette kalitenin artmasından geçiyor.

Değerli dostlar,

Yüreği Kahramanmaraş sevgisiyle çarpan dostlarım;

Kahramanmaraş’ımızın gelişmesi için, sokakta gezen değil, Ankara’da çalışan, proje üreten isimlere ihtiyacımız var.

Bu vesileyle, 8 Mart Dünya kadınlar gününü kutlarken, bütün anaların ellerinden öpüyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar