Şimdi Değilse Ne Zaman?

Ak Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal düzenli olarak yaptığı Kahramanmaraş ziyaretlerinden birini daha gerçekleştirdi.

O, Kahramanmaraş kamuoyunun şehir adına kendisinden “çok şey” beklediği bir isim.

Bir Umut!!..

Öyle ya; Başbakan’ın en yakınındaki isimlerden biri...

Başbakan da, koskoca “Grup Başkanvekili”nin hatırını kıracak değil elbet!! Hele hele partisine en çok oyu veren bir şehrin milletvekili olarak!

O yüzden, vatandaş haklı olarak Kahramanmaraş’ı her ziyaretinde Sayın Ünal’ın ağzına bakıyor; “bizim için, bu şehir için ne söyleyecek?” diye.

Yine öyle oldu.

***

Ayağının tozuyla, 4 işçinin can verdiği Şirikçiler’e ait fabrikayı inceledi, ilçeleri dolaştı, vatandaşın arasına karışıp sorunlarını dinledi.

Fakat basına yansıyan demeçlerinde gördük ki, değindiği konular “yerel”den daha çok, ülkenin genel sorunları, muhalefetin tutumu, yeni anayasa çalışmaları ve dış politika ile alakalı.

Yani hemen hemen Ak Partili her milletvekilinin, il başkanının ilçe başkanının kürsüye çıktığında yaptığı gibi... Daha doğrusu “buradakiler”in söylediklerinin biraz daha detaylısı ve “güncel”i…

Vatandaşın “şehir adına” beklentilerini karşılayacak bir kelime, bir cümle ne yazık ki yok.

Sadece Afşin’de, Afşinliler’in gönlünü almak için; “Afşin için pozitif ayrımcılıktan yanayım” dediği bir cümleyi duyabildik.

Oysa Sayın Ünal konuşmalarıyla, vatandaşın kafasındaki “ Yoksa Kahramanmaraş bu dönemde mi hayal kırıklığı yaşayacak?” türünden oluşan soru işaretlerini minimize etmesi gerekir.

Bu O’nun yükümlülüğü!

Ama maalesef bu tür kaygıları giderici somut ve daha kapsamlı bir cümle duyamadık.

***

Elbette Ankara’da ne oluyor, ne bitiyor, ülke nereye gidiyor, bunları da anlatmalı ve bilmek vatandaşın hakkı. Ama vatandaşın duymak istediklerinin “bunlar” olduğunu sanmıyorum.

Kahramanmaraşlı için önemli olan şehrin gündemi.

Verilen sözler, beklentiler, çalıştayların sonuçları, büyükşehir hakkındaki çalışmalar, ulaşım, sağlık, yeni organize sanayi bölgesi, teşviğin yansımaları vs. vs…

Bütün bunların aksine bildik, tanıdık, basmakalıp cümleler…

En basmakalıbı ise ''Sayın Başbakanımızın ilimize karşı özel bir muhabbeti var. İnşallah bunun ne kadar büyük getirileri olduğunu bir süre sonra fark edeceksiniz.” sözlerindeki ilk cümleydi.

***

Evet, belki Sayın Ünal’ın bundan haberi yok, ama Kahramanmaraş’ta on yıldır meydanlarda, salonlarda eline mikrofonu alan her Ak Partili kişi aynı teraneyi okuyor. Ama ne hikmetse Sayın Mahir Ünal’ın ifade ettiği “getirileri” on yıldır bir türlü göremedik.

Bu ne yaman bir özel muhabbetmiş arkadaş?!!

Dilerim o “getirileri” görmek için bu şehir birkaç on yıl daha beklemez.

Bekletilmez!!

Bir de;

“Bu aziz milleti ayağa kaldırmak için yola çıktık” diyor.

N’olur artık bu aziz şehri de ayağa kaldırın!

Lütfen…

On yıldır iktidarda olan bir partiye “her şeyini” teslim etmiş bir şehir olarak değişsin artık bu memleketin de kaderi!

Hem de hemen şimdi..

Şimdi değilse ne zaman?

Sevgi ve muhabbetle kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar