Jülide DEMİRTAŞ

Jülide DEMİRTAŞ

Sen kendini övme, seni eller övsün

İnsanoğlu mensup olduğu  bölgeye  göre farklı davranışlar geliştirmiş geliştirdiği bu farklılıklar karekteristik özellik durumuna getirmiştir. Her ülkenin farklı kültür, değerleri olduğu gibi insan yapısı da farklılıklar gösteriyor. Yaşadığımız coğrafya nedeniyle ve insan yapısıyla bizimde diğer ülkelerden farklılıklarımız var. Ünlü Türk bilgini Kaşgarlı Mahmut Divan-ı Lugat-it eserinde  Türkleri şu sözleriyle tanımlamıştır. ”böbürlenme ve övünme huyları olmayan, büyük kahramanlıklar ve fedakarlıklar yaptığı zaman bile , bir olağanüstülük yaptığından habersiz görünen” insanlar olarak tanımlamıştır.

“Türkler size dokunmadıkça siz de onlara dokunmayın.”H.z. Muhammed

“Türklerin ruhu yeniden parlayacak ve silah kullanmak için doğan bu kahraman milletin tarihi eski ışığını bulacaktır.” Feldmareşal  Von  Moltke(Alman Genelkurmay Başkanı)

“Türk , asillerin asilidir, yapma olmayan, gösterişi bulunmayan bu pek yüce asalet ona tabiatın hediyesidir.” Pierre Loti

“Millet Olarak, ırk olarak Türkler yeryüzünün en şerefli insanlarıdır.” La Martine

“Gelibolu da kaldığım süre içinde Türk’lerin herhangi bir çirkin ya da alçakça tutum ve eylemini işitmedim.Oysa daha sonra gittiğim Fransa da deneyimlerim çok farklı oldu.” Avustralyalı 97 yaşında C.j.Hazlitt

“Türkler kahramandır, dostlarına zarar vermezler, fakat kazanç getirirler.” Comenius(çek bilgini)

***

Hani hep deriz ya” sen kendini  övme, seni eller övsün. ”Yabancı eller bizi duydukları, okudukları ve tanıdıkları aracılığı ile  tanımlar. İşte bizi tanımlayan Amerikalı ekonomist Davit C.Korten şu sözleri oldukça dikkat çekici. ”Küresel ekonomiden soyutlanmış, insanı esas alan toplumları yeniden kurmak gerekir. Ne mutlu ki bunun bir yolu vardır. Bu yol Türkiye’nin başkenti Ankara ‘nın fakir gecekondu mahallelerinde görülen sosyal birlikteliğin gücünde mevcuttur. Bu insanlar, olanaksızlıklar içinde ve fakir olmalarına rağmen kuvvetli kültürel kimliklerini , değerlerini ve toplumsal bağlarını sürdürmektedirler. Bireylere karşı işlenen suçlar ve alkolizm çok azdır. Gecekonduların içi tertemiz olup, çocukları okula gitmektedir. “

Başka ülkelere benzemeyen davranışlarımız tutumlarımız kültürümüz örf ve adetlerimiz var. Büyüğe saygı , küçüğe sevgi, sıcakkanlı oluşumuz, geniş bir mutfak zenginliği, aile sevgisi, vatan aşkının  diğer sevgilerden üstün olduğu,  misafirperverliği, yardımseverliği, Türkçe’nin yanında Kürtçe’nin de kullanılmış olması, fedakarlığı…Meziyetlerimiz oldukça fazla fakat yabancı eller bizi nasıl tanıyor diye baktığımızda Osmanlı İmparatorluğu’nu padişahları (özellikle Kanuni Sultan Süleyman),  iyi savaşan askerler, adil olmak, inanç ve ibadette baskı yapmaması gibi özellikler  sıralanabiliyor, tanıyor musunuz dendiğinde.

Ülkemize gelip şaşıranlar yabancılar var. Önyargılı gelen turistler anlıyor ki anlatılanla görülen   çok farklı diyorlar. Fes giymiyorsunuz . Çölünüz yok. Arapça konuşmuyorsunuz. Oryantelde oynamıyorsunuz. Padişahınız da yok. Demek başkentiniz İstanbul değil. Anadolu Yakası ile Avrupa arasında pasaportta yok demek. Çok esmer değilsiniz, sarışınlarda varmış. Hepiniz bıyıklı değilsiniz. Hindi eti de çok meşhur değilmiş. Dört kadınla evlenmediğinizde doğruymuş. Ön yargılarla gelip yerinde gören yabancı insanlar aslında doğru bildiklerinin yanlış olduğunu anlıyor.

Yanlış bildiklerinin doğrusunu öğrendiklerinde anlatılacak çok şeyleri oluyor ülkelerine gidince.

***

Yabancıların ülkemize geldiklerinde en çok merak ettikleri yerler arasında başı çeken İstanbul  da bulunan ve 64 sokağı,4000 dükkanı,25 bin çalışanı ile Kapalı Çarşı gelmektedir. İlk hıristiyan kilisesinin Antakya da olması onlar için yabancılar için şaşırtıcı. Demre de bulunan Noel Baba’nın doğum yeri oluşu ama bizim Noel’i kutlamamamız onlara göre ilginç. Homeros, Ezop ve Aziz Paul gibi tarihi isimlerin Anadolu da doğmuş olması. Paranın bile Anadolu da Lidyalılar tarafından bulunması onlara ilginç gelmekte.  En tuhaflarına giden bir kültürümüz var ki oda Tanrı misafiri kavramı.

***

Yabancı sanatçılar gözüyle ülke ve insanlarımız için söylemlerinden bazıları ülkemiz ve insanlarımız anlamında fikirlerini belirtmişler .

Nick Jonas :Türkler güzel bir geçmişe sahipler.Güzel bir geleceğe de sahip olacaklarına eminim.

Calvin Harris: Türkleri seviyorum(hatta bir klibinde bizim bayrağımız var.)

Connar Maynard : Atatürk’ü sevmeyenleri anlamıyorum.O Hitler gibi olmadı.Dünya’ya adalet ve barışı yaydı.

Logan Lerman: Türkler çok şanslılar. Yaşadığı topraklar mükemmel. Ayrıca Atatürk’e sahipler.

Madonna : Türkleri kıskanıyorum. Onlar mükemmel bir ülkede yaşıyor.

Justin  Bieber : Siz hiç Türk kahvesi içtiniz mi ? Tadı White Chocolate  Mochadan bile güzel. Usher beni vejeteryan yapmaya çalışıyor ama o hiç Türkiye’nin geleneksel etinden yemedi.

Usher : Türk kızları güzel. Çünkü yüzleri makyaj tarafından saldırıya uğramaz, doğaldır.

Rihanna: Türkler çok samimiler. Ne çok fazla yapmacıklar ne de soğuk, insan anlıyor.

Liste uzayıp gidiyor aslında , aradan seçtiklerim bunlar. Aslında biz bize benziyoruz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar