“Şehre Dair”e Dair

 

Aksu Tv’de daha önceki yayınlanan “Şehre Dair” programları biraz “icraatın içinden”, biraz “ulusa sesleniş” ve birazda “belediyenin basın bülteni”ni andırıyordu.

Bu kez öyle olmadı.

Bu kez, üç gazeteci (ve içlerinde “Poyraz’a muhalif” diyebileceğimiz isimler de vardı) sordu, Sayın Poyraz cevapladı. Moderator Sayın Mesut Tuğrul başarılı bir program yönetti.

Gazeteciler; Sayın Fiskeci, Sayın Taş ve Sayın Eskalen ise tecrübeli ve şehrin en az  otuz yılını yakından takip eden isimler.

İzleyicilerin SMS ve Twitter kanalıyla programa katılarak Başkan’a soru yöneltmelerine gazetecilerin zaman zaman itirazları olsa da iyi oldu. Tuğrul, Eskalen’in itirazlarına rağmen mesaj yoluyla gelen soruları Sayın Başkan’a yöneltmeye gayret etti. Bunun da olması gerekirdi zaten. Ya soru alınmamalıydı, ya da gelen sorular iletilmeliydi!

***

Stüdyodaki gazetecilerin sorularının dozajı daha yüksek olabilirdi!

Ama yine de bu formatta ilk olmasına rağmen “fena değildi” diyebiliriz.

Bunun arkası gelir diye düşünüyorum.

Gelmeli üstelik…

Hatta daha farklı görüşlere mensup isimler buluşmalı, sormalı, irdelemeli, tartışmalı…

Bu memleket, pembe gözlüklerle ekrana çıkanların yaptığı programlarla bir yere varamaz.

Böylesi ve bundan daha da cesur programların sayısı arttıkça, bu memlekette sorumluluk sahibi kişiler gazetecilerle birlikte halkın önüne çıkmaya cesaret ettikçe, hesap verdikçe sorunlar ancak çözülür ve aşama kaydedilir.

Bu anlamda, Sayın Poyraz yine bir “ilk”i gerçekleştirdi diyebiliriz. Darısı “diğer siyasiler”in, “yetkili” ve “etkili” kişilerin başına.

***

Biraz da programın içeriğinden bahsedecek olursak:

Program tartışılmaya ve konuşulmaya devam ediyor. Farklı farklı düşünenler olabilir. Bu gayet normal. Ama şurası bir gerçek ki; bir kısım insanlar o gün fırtınalar kopmasını beklediler.

Olmadı, fırtına falan kopmadı. Ama kopması gerekiyorsa elbette kopsun.

İsmine “Adnan Hoca” denilen şehvet düşkünü adamın bol inşallahlı maşallahlı programlarına göndermede bulunanlar oldu/oluyor! 

Çorbaydı, paçaydı, işkembeydi yazılıyor, çiziliyor.

Bunlar ucuz ve basit şeyler.

Bir gazeteci bir belediye başkanıyla paça içse ne olur, kebap yese ne olur?

***

Can alıcı ilk soru Fiskeci den geldi. Fiskeci sorusunda; yapılan anketlerde halkın Poyrazı istemediğini ve her köşe başında bulunan “Poyraz Resimleri”ni sordu.

Hakikaten de Sayın Fiskeci resim konusunda haklı!

Sayın Poyraz’ın her köşe başında bir resmi var. Bu çok fazla ve halkta antipati uyandırıyor. Öte yandan Sayın Poyraz resim konusunda kendisinin “dahli”nin olmadığı belirti.  Buradan şu sonuç çıkıyor: Demek ki her yer “Poyraz’a rağmen Poyraz”!!!!

Bu da olmadığına göre “başkandan çok başkancılar”ın işi!!

Anket sonuçlarına gelince;

Sayın Poyraz iki dönemdir rekor oyla nasıl seçiliyor? Poyraz vatandaşın kafasına silah mı dayayıp alıyor bu oyları Allah aşkına?

Hayır!!

O halde ortada “halk istemiyor” gibi bir durum olmamalı…

Varsa?

Varsa neden oy veriyor kardeşim?

Ya bu vatandaş gerizekalı, (sevmediği bir adam oy verdiği için) ya da, beğeniyor ve istiyor. “Ak Parti ve Tayyip için” demeyin! Çünkü o sakat mantıkla düşünecek olursak (Bahçeli’nin deyimiyle) “İmralı Canisi”nin bile seçilir!!

***

“Orta Hal ve mağdurları” meselesi programda öne çıkan konular arasındaydı. Poyraz daha önce de ortaya bir sürü bilgi belge koymuştu. Yine hazırlıklı gelmişti.

Yine belediyenin haklı olduğunu gösteren imzaları belgeleri koydu ortaya.

Şimdi;

Belediyenin bu konuda “haksız” ve esnafın “mağdur” olduğunu söyleyenler ve ellerinde varsa bu haklılıklarını kanıtlayan belgeleri ortaya koymalı, Mesut Tuğrul’un kapısına dayanmalılar.

Bu konu “seçim malzemesi” yapılmadan çözülmeli “nitekim”!..

 ***

Faturavizyon Kahramanaraşspor- Belediye ilişkisi gündeme geldi. Sayın Poyraz’a, “destek olmuyor” diye fatura çıkarmaya çalışanlar sanırım Sayın Poyraz’dan gerekli cevabı almışlardır.

Daha ne yapsın adam? İşi gücü bırakıp top peşinde mi koşsun? Bir şirketin futbol takımının derdine mi düşsün?

***

Saat 21:00’da başlayıp gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam eden heyecanlı ve dolu dolu bir program izledik.

Ha, programın sponsoru Kahramanmaraş Belediyesi’miydi sahi?

Dekorun her bir yanında “Kahraman Şehre Hizmette 10. Yıl” yazıyordu da…

Sevgi ve muhabbetle kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar