Polis Bunu Yaparsa?..

Emniyet Müdürümüz Sayın Metin Aşık Kahramanmaraş’ta göreve başlamasından bu yana, başında bulunduğu kurumun müdürü olarak çalışmalarıyla takdir toplamaya devam ediyor. Şehrimizdeki huzurun bozulmaması ve daha huzurlu bir kent için önemli çalışmalara imza atan Sayın Aşık’ın bu çerçevede devriyelerin sayısını artırdığını biliyoruz.

Devriyelerin sayısının artırılması; toplumsal ve manevi çöküşün hız kazandığı çağımızda (buna bağlı olarak suçlu sayısının hızla arttığını da hesaba katarsak) oldukça önemli!

Diğer yandan teknoloji, kötü niyetli ve suça meyilli insanların işini son derce kolaylaştırıyor. İşte bu yüzden insanların sokakta dolaşırken, polise çok kolay ulaşmaları veya yakınlarda bir polis devriyesinin olduğunu hissetmeleri, toplumun huzur ve güvenliği açısından önemli!

Ama anlaşılan o ki, devriyelerin sayısı gereğinden(!!) fazla artırılmış!

Hem de birkaç devriye aracının trafiği engelleyerek yol ortasında yan yana durup, üstelik onlarca dakika “geyik” yapacağı kadar!

***

Olaya, trafiğin en yoğun olduğu bir zamanda ve yerde şahit oldum: Dokuz yolun kesiştiği Orman Bölge Müdürlüğü Kavşağı… 

Şehir merkezinden Binevler istikametine giden en yakın ve en kestirme yollardan biri bu kavşaktan geçiyor!

Yine güney çevre yolundan ilerleyip Ali Sezal Bulvarı üzerinden Binevler’e giden en kestirme yollardan biri de bu kavşaktan geçiyor!

Şehrin güney batı istikametinden gelenlerin şehir merkezine gitmek için kullandığı yol da yine bu kavşaktan geçiyor!

Bütün bunlara Tekke istikametine ayrılan gelişli gidişli yolu da ekleyin!

İşte o kavşak bütün bu yolların kesiştiği kavşak.

***

23 Ağustos Cuma günü saat 17:00 sıraları: Sait Zarifoğlu Caddesi’nden çarşı yönüne ilerliyorum. Tam sözünü ettiğim kavşağa geldim…

O da ne?

Ne kadar süredir orada olduklarını bilmediğim (sanırım asayişe ait) iki polis otosu...

Birisi sağa yanaşmış, ikincisi trafiği çok ciddi engelleyecek bir şekilde onun hemen solunda öylece duruyorlar. “Galiba bir kaza, ya da olay var” dedim önce. Sonra dikkatli baktım “olağanüstü” bir durum yok.

Kaldı ki, kaza ya da başka bir olay olsa bile, iki aracın yan yana tam göbekte durması ne kadar doğru?

***

Tam arkalarında durup korna çaldım yine aldırış eden yok. Biraz da kızarak ancak tek aracın geçebileceği soldan geçtim, az ileride ATM’ye gitmek için durdum. Aracımdan inince dikkatlice baktım ki polis arkadaşlar araçtan araca koyu bir sohbete kaptırmışlar kendilerini. Arkalarında araç kuyruğu mu oluşmuş, yukarıdan gelen araçlar dönmekte zorlanıyorlarmış, korna çalan mı varmış umurlarında değil.

Geyik bol!

ATM’ye gittim geldim yine aynı!

Vurdumduymazlık devam ediyor.

Sonra bir vatandaşlık görevi olarak bu densizliği fotoğrafladım ve oradan ayrıldım. (Ha, ben ayrılırken “geyik” devam ediyordu!) İstedim ki işinde son derece ciddi olarak bildiğimiz, Emniyet Müdürümüz bunu görsün. Görsün ve bu densizliği yapanların kulaklarını çeksin. Değil sivillerin, hele polisin böyle bir davranışa hiç hakkı yok!

***

Polis teşkilatını seven ve Sayın Metin Aşık’ı “başarılı” bularak takdir eden biriyim. Ama bu durum, deposuna devletin parasıyla yakıt doldurularak, altına yine devletin aracı verilip “Git devriye at” denilen polislerin keyfi yere onlarca dakika trafiği engellemelerini ifşa etmeme bir engel değil.

Olmamalıda…

Bunu gözler önüne sermek istedim, çünkü: Başka zamanlarda başka yerlerde başka polisler aynı şeyi yapmasınlar. Polisin görevi vatandaşın hayatını kolaylaştırmak olmalı, zorlaştırmak değil!

İnsan ister istemez soruyor yani: Polis bunu yaparsa…?

***

Ülkemizin her köşesindeki görevini namusuyla yerine getiren bütün polislerimize selam olsun.

Ülkemizin güvenliği ve vatandaşımızın huzuru için şehit düşmüş bütün şehit polislerimizin ruhları şâd olsun.

Sevgiyle kalın.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar