Özel İdare ve Gökçeler Obası!

Kahramanmaraş İl Özel İdaresi’nin “2012 Yılı Köylere Yönelik Hizmetler Yatırım Programı”nı incelediniz mi? İnceleyen elbette olmuştur. Ama bu programı değerlendiren bir köşe yazısı okuduğumu hatırlamıyorum. Yazılmış, fakat ben görmemiş de olabilirim…

Neyse..

***

Programı incelediğinizde en başta yer alan, “Merkez ilçe köyleri ve yatırımları” listesini göreceksiniz. Daha doğrusu “Merkez İlçe’nin yatırım programına alınan köyleri”ni… (Keza her köye yatırım yok! Hele hele, ağlamasını bilmeyen adam gibi bir muhtarı yoksa… Ve hele hele İl Genel Meclisi’nde torpil yapacak bir üyesi hiç yoksa!!..)

Listenin en altında ise “Kabasakal-Gökçeler  1. Kat asfalt sathi kaplama (4 km.)” ibaresi gözünüze çarpacaktır.

Malum “Kabasakal” bir çizgi film karekteri olmasının  ötesinde Bertiz yöremizin bir köyü. Ve Gökçeler de o köyün 7-8 haneli bir obası. İlk bakışta bu durum çok “normal”miş gibi görünebilir. Hatta “Ne var bunda?.. Ne güzel;  devlet, birkaç evin bulunduğu bir obaya bile asfalt yol yapıyor.” diyebilirsiniz.

De..

“Durum” gerçekten öyle mi acaba!

Keşke o kadar “masum” olsaydı.

Keşke Kahramanmaraş’ın ulaşım sorunları bütünüyle çözülmüş olup da asfalt yapmak, kala kala “bir oba”ya kalsaydı.

Keşke “o” obaya bir “kayırmacılık” ve “torpil geçme” sonucunda değil de, gerçekten hak ettiği için asfalt  yol yapılsaydı. (Sakın “hak etmediği” gibi bir anlam çıkarılmasın; zîra her obamız gibi “orası” da hizmetlerin en güzeline layıktır.)

***

Biraz daha yakından bakalım:

Yukarıda da işaret ettiğim üzere Gökçeler, Kabasakal’ın bir obası ve anayoldan itibaren 4 kilometre içerde.

O köy ve asfalt programına alınan Gökçeler Obası, aynı zamanda Ak Partili Kahramanmaraş İl Genel Meclisi Üyesi Yakup Gökçe’nin de köyü ve obası. İddialara göre “Yakup Gökçe’nin isteği üzerine” asfalt programına alınmış ve bu durum parti içinde de büyük huzursuzluğa yol açmış.

Hatta diğer bir iddiaya göre köylüleri Gökçe’ye “Sen nasıl il genel meclisi üyesisin, bir obana asfalt bile yaptıramıyorsun?” diye mahalle baskısı bile yapmışlar. E, adamda tutmuş aldırıvermiş programa...

Kırsın mı yani hısımlarını!

***

Devam edelim;

Obanın daha ileri tarafında da herhangi bir yerleşim yeri bulunmuyor. Yani, 7-8 hane bulunan bir oba olduğu için, yapılacak olan asfalt sadece oraya yapılmış olacak. Gönül ister ki, bir hane bile olsa, bir kişi bile olsa bu memlekete ihanet etmedikten sonra, herkes hak ettiği hizmeti devletimizden en iyi şekilde alsın.

Buraya kadar sorun yok.

Sorun, Kabasakal’dan geçip Çatmayayla, Baydemirli ve Karamanlı’ya, hatta Ceyhan’ın karşı tarafında bulunan Beşen ve Ilıca’ya kadar uzanan (Hacınınoğlu, Kertmen, Sarıgüzel, Alişar ve tâ Ekinözü’ne kadar uzanan onlarca köyü saymıyorum bile)grup yolu dururken, birkaç evin bulunduğu bir obanın asfalt programına alınmasında.

Sorun,  hemen ilerde bulunan Baydemirli Beldesi’nin yolu bile henüz toprak dururken “bir obaya ayrıcalık tanınması”nda.

Sorun, “2011 yılı programına alınacağı” yönünde söz verildiği halde, Karamanlı grup yolunun ne 2011 programına, ne de 2012 programına alınmayıp “bir obanın nasıl alındığı”nda!

Sorun, Sayın Vali’nin bunu görmemesinde.. Gördüyse (sanmıyorum!!) müdahale etmemesinde.

Sorun, İl genel Meclisi Başkanın “bu durum”a göz yummasında.!

Sorun, sayın üyelerin oturumdaki görüşmeler sırasında ellerini vicdanlarına koymamasında. “Hop n’oluyor arkadaş? Grup yolu dururken, belde yolu dururken, bir obayı asfalt programına almakta neyin nesi?” dememesinde!

***

Hayır yani, madem bu işte Yakup Gökçe’nin bir “dahli” yok, iddiaların hepsi yalan, iftira… Peki, Gökçeler Obası’nın “olağanüstü” bir özelliği mi tespit edildi o halde?

Mesela petrol bulunmuş olabilir mi? Yahut zengin bir altın madeni? Yoksa yatır mı var? Türbe?.. (“Yakup Baba Türbesi”) Antik kent?..

HANGİSİ?

Ya, ne varsa söyleyin de herkes bilsin arkadaş!

Değil mi ama!!??

Sevgi ve muhabbetle kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum