M.Fatih ERDOĞAN

M.Fatih ERDOĞAN

Miraç Ve Bizlere Gönderilen Üç Hediye

25 Mayıs Pazar gününü Pazartesiye bağlayan akşam Miraç mucizesinin yıl dönümüdür. Üç ayların ilki olan Receb ayının en değerli hatırası hiç şüphesiz Miraç mucizesidir. Miraç, Peygamber Efendimize ikram edilen en büyük mucizelerden birisidir. Bu mucize, Receb ayının 27. gecesinde gerçekleşmiştir. Cenab-ı Hak, Miraç’ın sonunda yeryüzüne dönecek olan Peygamber Efendimize ümmetine yani bizlere ulaştırması için üç kıymetli hediye/müjde verir.
1. Müjde İman; Muhammed ümmetinden Allah'a ortak koşmadan ölen kimselerin affedileceğinin bildirilmesidir.

2. Müjde Namaz; Allah ile kul’un buluşmasına imkân sağlayan ve belirtilen beş vakitte kuldan kılması istenen ve kulun miracı diye müjdelenen namazdır.

 3. Müjde Bakara Suresi'nin son iki ayetidir. “Âmenerrasulü” ile başlayan bu iki ayetin hem Kur'an, hem dua, hem salât /rahmet olduğu bizlere bildirilmiştir. Bu ayetlerin okuyanını cennete götüreceği müjdelenmiştir.

Bu müjdeler ve hediyeler karşısında ne kadar şükretsek elbette az kalacaktır. Bu müjdelere layık olma ve yararlanma adına Cenab- ı Hakk’ın emirlerine ve Peygamber Efendimizin sünneti şeriflerine daha sıkı bağlanmamız gerekmektedir.

Ne diyelim ki; Allah bu gecenin hürmetine bizleri kendisine hakiki birer kul, Peygamberine yaraşır birer ümmet eylesin. Bizlere ve evlatlarımıza “dinini” her türlü riyadan uzak, dosdoğru yaşamayı nasip eylesin…

Yaşananların baştan sona mucize olduğu bilinen bu mübarek gece aile fertlerime, hısım ve akrabalarıma, dost ve arkadaşlarıma ve Maraşlı hemşerilerime rahmet ve bereket ihsan eylesin. 

Bu yüce din ile tanıştığı ve şereflendiği günden beri yaşam gayesi olarak kendisine “ İslam’a hizmeti” seçmiş ve din düşmanlarını Anadolu’dan öte göndermemiş Yüce ve Şerefli Türk Milletine birlik, beraberlik, rahmet ve bereket ve huzur ihsan eylesin. Ve tüm İslam Âleminin Mübarek Miraç Kandili kendilerine aydınlanma nasip etsin. Yaşadıkları bu karanlık Orta Çağdan kurtulmalarına vesile olsun…

Tarihe sahip çıkmak/geçmişin mirasını geleceğe aktarmak

Dün önceki dönem Belediye Başkanımız olan Sayın Mustafa Poyraz’ı ve “Tarihi Mirasımızı Koruma ve Yaşatma Projesine” katkı sağlayanları, emeği geçenleri bir kez daha hayırla yâd ettim. Neden mi?

Birkaç gün önce okulumuzun 2. Sınıf Öğretmenlerinden Zekiye Aytemiz odama gelerek;            - Müdür Bey; “öğrencilerimle beraber Belediyemizin restore ettirerek Şair ve Yazarlarımıza tahsis ettiği ‘Dedeoğlu Konağına’ bir gezi yapmak istiyorum. İşte gezi planım. Onay verirseniz ve geziye sizde katılırsanız çok sevinirim” dedi.  Zekiye Öğretmenime; “elbette onay veririm ve geziye seve seve katılırım” diyerek teşekkür ettim.

Hemen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kültür Bölümünü aradım. Bir gün sonrasına/22 Mayıs 2014 Cuma günü saat 09.30’a Dedeoğlu Konağını gezebileceğimize dair randevu aldım.

Belirlenen gün ve saatte 2/B Sınıfı Öğretmeni Zekiye Aytemiz, İngilizce Öğretmeni Kübra Onat ve hepsi birbirinden sevimli ve zeki 26 öğrencim ile Konağa giriş yaptık. Konaktaki Belediye çalışanı kardeşlerimiz bizleri güler yüzle karşılayarak konağı baştan sona gezdirdiler. Gereken rehberliği layıkıyla yaptılar. Çıkışta da okul kütüphanemize koymamız için bir kucak dolusu kitap hediye ettiler.

Öğrencilerim Konağın ne olduğunu, büyük ailenin ne anlama geldiğini öğrendiler. Konağın her bir odasına ismi verilen Kahramanmaraşlı şair ve yazarlarımızı tanıdılar ve Onlara dualar ettiler.

Hiç şüphe yok ki yapılan son derece hayırlı bir hizmet. Bu hayırlı hizmetlerinden dolayı bir önceki Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Poyraz’ı bir kez daha hayırla yâd ettik. Bu tür hizmetleri devam ettireceğini her fırsatta beyan eden yeni Belediye Başkanımız Sayın Fatih Mehmet Erkoç’a da düşüncelerinden dolayı teşekkür ettik. Kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Herkese Hayırlı Kandiller diliyorum.    

Önceki ve Sonraki Yazılar