MHP’nin Canlı Yayın Performansı

Çarşamba akşamı Aksu Tv'de Erol Öner'in sunduğu "Gündem" programında MHP'yi izledik. Büyükşehir adayı dahil, (iki eksikle) ilçe adaylarının hepsi canlı yayında seçmen karşısındaydı. Programın vrt'sinde "tüm ilçeler" geçmişti ama Elbistan ve Nurhak adayları yoktu. Nurhak adayı için "hasta" dendi hadi! Ama Paksoy'un çıkmamasına bir anlam veremedim doğrusu. Neyse vardır elbet bir sebebi(!!)

Program kısa, katılımcı da fazla olunca daha çok "tanıtım" şeklinde oldu. Adayların genelinde (İl Başkanı da dahil) bir “canlı yayın heyecanı” vardı, bu gözlerden kaçmadı.

***

Şimdi katılımcıların performanslarını bir göz atalım:

İl Başkanı Mustafa Bastırmacı: “Özeleştiri” yaptı. Erol Öner'in sorusuna verdiği cevapta “Terörist Başı Öcalan'ın asılamaması konusunda MHP olarak yetersiz kaldıklarını” belirtti ve bunun cezası olarak halkın kendilerini beş yıl meclis dışında bıraktığını söyledi. (Aslında buna başka nedenler de eklenebilir)

Ayrıca Türkiye'nin değişen koşullarına paralel olarak partilerinin oy oranında düşme gerçekleştiğini söyledi ki bu son derce doğru bir tespit.

Genelde konuşması iyiydi.

***

Büyükşehir-Tahir Akgemci: İki aydır "saha"da olduklarını belirten Tahir Akgemci; 'halk "Tahir Hoca"yı sevdi' dedi. Akgemci’nin ("Gidilmek istenilen, merak edilen, aranan, yaşanmak istenilen şehir marka şehirdir.") "marka şehir" tanımlaması son derece hoş ve anlamlıydı. Yani “Fena değil” diyebiliriz.

Programın mimarının da “Tahir Hoca” olduğunu belirtelim bu arada.

***

Afşin-Adem Yıldız: Kahramanmaraş'ta ilçeler klasmanında en güçlü aday diyebileceğimiz isim. Konuşmasında rakibini (“rakiplerini” de diyebiliriz!) fena hırpaladı açıkçası. İlçesinde Mhp'nin geçmişteki oy seviyesini yakalayacağını söyledi ki; bu oldukça büyük bir iddia. Rakibini televizyonda açık oturuma davet ederek “hodri meydan” demesi İl Başkanı Batırmacı'nın yüzünü güldürdü. Ama açıkçası aynı cesareti Tahir Akgemci ve diğer adaylar gösteremedi!! “Kuzey Yıldızı”, rakipleri için oldukça “zor” bir aday.

***

Andırın-Ali Çatalbaş: Klasik seçim vaatlerinden öte geçmedi konuşması. Mhp-Andırın-Ali Çatalbaş... Ve bu üçlemenin peşine konacak en uygun kelime "İmkansız"!!!

***

Ekinözü-Hidayet Tat: İlçenin geri kalmışlığından bahsetse de pozitif bir ışık veremedi seçmenlerine! Söylemleri klasikten öteye geçmedi. İlk izlenim "eksi" maalesef.

***

Göksun-Mustafa Coşkun Kale: Birikimli ve deneyimli biri olduğu belli. "Göksun'a hizmet ibadet" sloganını şiar edinerek yola çıkmış! Göksun'un işsizlik sıralamasından ve projeleriyle 2500 kişiye iş imkânı sağlayacağından bahsetti. “Tarımsal sanayi” vurgusu öne çıktı. “Rakibi”ni zorlayacak belli ki!

***

Dulkadiroğlu-Neslihan Koca Nergis: Keşke seçim gezilerinde yaptığı gibi saçlarını toplasaydı! Bütün kadınların istisnasız elini sıktığını söyledi. Dulkadiroğlu'nda okul yetersizliğinden ve konteyner okullardan bahsetmesi rakibinin “zayıf noktası” olsa da şehir merkezinde ilk kez işsizlikten bahsetmesi ilginçti. Ayrıca ilçenin diğer ilçelere göre sosyo-ekonomik açıdan oldukça geride olduğu yerinde bir tespit.

Seçimi kazanması hiçte "kolay" görünmüyor.

***

Onikişubat-Yusuf Temizkan: Seçim bölgesinin turizm bölgesi olmasına dikkat çekerek turizm konusunun normal belediyecilikle çözülemeyeceğini ve tabi ki “turizm” denince ilk akla gelen  Ilıca’yı da unutmaması dikkate değerdi. Ayrıca yanlış yatırımlardan söz etmesi önemliydi. Ne diyelim Temizkan'ın işi hiç kolay değil. “Rakibi” yılların politikacısı “yaşlı bir kurt!”

***

Pazarcık-Salman Özdoğan: Allah esirgesin karizmasından hiçbir şey eksilmemiş! “Yılan hikayesi”ne dönen Pazarcık Meslek Yüksek Okulu'nun sorumluları olarak iktidara yüklenmesi ve ilçenin “köy görünümü”nden bir türlü kurtulamaması ve de ilçenin fay hattının tam üzerindeki konumuna dikkat çekerek kentsel dönüşüme vurgu yapması yerindeydi. İşi kolay değil!

***

Çağlayancerit-Ahmet Nazım Engizek: İlçenin göç verme sorununu ve tabi ki yol sorunu dile getirdi. Geçmişte başarılı olmuş bir isim. Yol sorunun ilçenin sosyo-ekonomik yapısına etkisinden bahsetti. Dikkat çekici bir isim doğrusu! Başarılı olma ihtimali yüksek!

***

Türkoğlu-Cafer Güçlü: "Belediyecilik proje işidir" derken haklı. Ama "Hizmet almamız için büyükşehri almamamız şart" gibisinden laf etmesi yanlıştı. Hadi büyükşehri aldı. Bütün ilçeleri nasıl alacak. Bütün ilçeleri aldı, büyükşehri nasıl alacak. Ya da hepsini birden…

Hem şimdiden “bahane” olarak yorumlanabilir. O “herkesin bildiği bir rakibi” var ki medyayı çok iyi kullanan... İşte onun karşısında işi hakikaten “güç” Güçlü'nün!

***

Bir toparlama yapacak olursak; geçmişte başkanlık ve yöneticilik yapanların farkı hemen ortaya çıkıyor. Herkesin ümit kaynağı ve güvencesi “büyükşehir bütçesi”. Bir de kuzey ilçelerinde ortak sorun göç verme olarak ortaya çıktı.

Kentin, her yerden izlenebilen televizyonuna çıkarak kendilerini tanıtmaları ve elbette birlik-beraberlik mesajı vermeleri lehlerine olan bir durum. Yinede Mhp olarak Kahramanmaraş’ta işleri kolay değil. Çünkü hepsi programdayken “rakipleri” oturup onları izlemedi. Ama “imkansız” diye de bir şey yok, kazanmasını bilene!..

İlerleyen günlerde bahsettikleri projelerin açılımlarından söz edecekler.

Takipteyiz, bekleyip göreceğiz.

Sevgiyle kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar