Mezarlık Bilmecesi ve Bir Mektup

"Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz" görev süresinin bitmesine kısa bir süre kala, Kılavuzlu Parkı'nın hemen karşısını şehrin yeni mezarlık yeri olarak belirlemiş ve çalışmalara başlamıştı. Tabi bu yapılırken, (üstelik yoğun tepkilere rağmen) epey bir ağaç kesilmişti.

Fakat olayın evveliyatından haberi olmayanlar, birçok ağacın canına kıyılarak açılan "manzaralı mezarlık" yerine "başka yer kalmadı mı" diyerek şaşırıp kalmışlardı.

Oysa kazın ayağı hiçte öyle değildi. Kim bilir, belki de gerçekten başka yer kalmamıştı. Dahası "oraya mezarlık olmazzz" diyenler nereye olacağını hakkında bir fikir yürütmüyorlardı.

***

Daha önce dile getirmiş olsak da bir kez daha hatırlatmakta fayda var:

Sayın Mustafa Poyraz bir çok Bakan'ın katıldığı 2011'in Eylül ayında yapılan "Ortak Akıl Çalıştayı"nda Şeyhadil Mezarlığı'nın bitişiğinde bulunan Karayolları Bölge Müdürlüğü ve DSİ'ye ait adeta(!) atıl durumdaki arazileri mevcut mezarlığa katmak için ilgili bakanlarla görüşerek söz almıştı. Hatta oradaki, ilgili kuruluşlara ait binaları uygun yerlere yeniden yapmayı bile taahhüt etmişti. Fakat "söz" alınmasına rağmen sanki "gizli bir el" bu girişimi engelledi.

Ya da neyse ney...

Buradan "sonuç" alınamayınca bu kez Osmaniye Yolu üzerinde başka bir arazide karar kılınmış, fakat orasının da altı kayalık çıkınca vazgeçilmişti. Yani en nihayi olarak Hasancıklı'nın hemen arkasında çalışmalara başlanmıştı.

***

Başa dönecek olursak; "rahatsızlık" sadece "ağaç katliamı"ndan ibaret değildi. Gerek kesilen ağaçların kerestesini taşıyan kamyonların, gerekse hafriyat çalışması yapan ağır tonajlı iş makinelerinin aylarca Hasancıklı'nın içinden geçmesi ve yolların toprak olması mahalle sakinlerini canından bezdirmişti.

Derken yerel seçimler...

***

Belediyenin el değiştirmesi ve "büyükşehir"e dönüşmesiyle çalışmalar durdu.

İddialar; Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Erkoç'un mevcut şehir mezarlığı bitişiğindeki Karayolları Bölge Müdürlüğü'ne ve DSİ'ye ait arazileri mezarlığa katmak için çalışma yapacağı yönünde...

Fakat her zaman olduğu gibi bu konuda da bir açıklama yok. Açıklama olmaması biz yazıp çizenler için pek sürpriz sayılmasa da, Maraş Kamuoyu ve  Hasancıklı'da yaşayan insanlar konun akıbetini merak ediyorlar haklı olarak.

Bunlardan biri de Hasacıklı Mahallesi'nden Hilmi Yılmaz...

Hilmi Yılmaz meramını dile getirmek mektup yazmış ve bizden "elçilik" istemiş. 

"Elçiye zeval olmaz" dedikten sonra; ne diyor, ne istiyor, derdi-sıkıntısı nedir, en iyisi olduğu gibi kendisinden dinleyelim:

"Veli bey merhabalar,

Ben mahalle demeye bin şahittin lazım olduğu,hasancıklı köyünde(pardon mahallesinde)ikamet etmekteyim.

Sizlerin maraş gündem wep sitesindeki yazınızı okudum ve sizlerin düşüncelerimizi dile getirdiğiniz için size teşekkür ediyorum.

Veli bey sizlerde biliyorsunuz ki Hasancıklı,Kahramanmaraşın Kayseri ile bağlantısı olan,Kahramanmaraşa batı giriş karayolu üzerindedir.Yani şehrin batı giriş kapısıdır.

Bundan önceki Kahramanmaraş belediye yönetiminin AKLA ZARAR mezarlık alanı için güzelim 50-60 yıllık,hem Hasancıklı ve hatta hem Kahramanmaraşın oksijen deposu 1000 lerce çam ağaçlarını kıydılar ölüler için göl manzaralı mezarlık yapmak için..(Bu konuda belediyeye,bimer'e ve hatta cumhurbaşkanlığına mektuplar yazdım) ancak sizi bir duyarlı yurttaş olarak gördüğüm için sizede yazmak istedim.

Bu mezarlık için günlerce ağaç kesimi yapıldı..

Günlerce ağır tonajlı yük kamyonları ve iş makinaları köyün ortasından taş köprü istikametine gidenyoldan gelip-gittiği için gürültü,toz duman,titreşim(lo gittiğinde deprem oluyor sanıyorduk) bunların hepisini bizler yaşadık,yuttuk şimdi bekliyoruz.Ne olucak mezarlık yeri...?

Önceki dönem belde başkanı,mezarlık dedi tutturdu kesti,biçti,talan etti,tozu dumana katıp seçim günü esen şiddetli poyraza kapılıp kayboldu.

Şimdiki belde başkanıda tam altmış günden fazla oldu,hala tebrikleri kabul edip duruyor..

Yöneticilik böyle bir şeyse,ben Sn Başbakanıma söyleyeceğim gelecek dönemde beni aday göstersin,birde ben yapayım yan gel yatı..

Sizlere saygılarımı sunar başarılar dilerim..(YAZACAK ÇOOOOK ŞEY VARDA BAŞINIZI AĞRITMAYAYIM)

Hilmi YILMAZ"

***

Noktası virgülüne böyle... Dedik ya; elçiye zeval olmaz.

Sevgiyle kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.