Maraş Kazan Vekiller Kepçe Oldu

 

Sayın Başbakan’ın talimatı olmalı, yoksa vekillerin hepsinin bu kadar Kahramanmaraş’ta kaldıklarını bu güne kadar hiç hatırlamıyorum.

TBMM’nin tatile girmesinin hemen ardından Kahramanmaraş milletvekillerini sahada gördük. CHP Milletvekili Durdu Özbolat ne zaman gelir, ne zaman gider, ondan pek haberimiz olmuyor.

MHP Milletvekili Sevgili arkadaşım Mesut Dedeoğlu Kahramanmaraş’ta, sahada çalışıyor. Ama hani bir söz var; kendi çalıp kendi oynuyor diye. Bu söz tam sevgili Dedeoğlu’nu anlatıyor. Biraz sadete gelmesini isterim. Gittiği yerler ve yediği içtiği kendisinin olsun amma bize haber yapacak da malzeme vermeli.

Gelelim Ak Partili vekillere;

Açık konuşmak gerekirse Kahramanmaraş’ın tozunu attırdılar. Sanıyorum gitmedikleri belde bile kalmadı. Kimi zaman tekerli, kimi zamanda grup olarak Kahramanmaraş’ın her tarafını gezdiler. İnsanların dertlerini dinlediler.

İki ay önce vekillere verilen tepkiden bu gün eser yok. Vatandaş vekilleri yanında görmek istiyorlar. Konuşmak, dertleşmek ve desarj olmak istiyorlar.

Üzülerek ifade edeyim ki, Kahramanmaraş’ta hiçbir vekilin de profesyonel ekibi yok.

Ekip amatör olunca ancak bu kadar görüntü ortaya çıkıyor. Ancak arkadaşlar canla başla çalışıyorlar. Haklarını inkar etmemek gerek. Bir çoğu bana fotoğraf ve bilgi notu desteği veriyorlar. Bizlerde fırsat buldukça bunları haber haline getirerek, kamuoyuna bilgi akışını sağlıyoruz.

**

Siyasi partilerimizin enformasyon noktasında ciddi sıkıntıları var. Enformasyon ve halkla ilişkiler noktasında yönetimlerine bu işi seven, biraz fedakarlık gösterecek arkadaşları alsalar sanırım bu iş düzene biner.

Ancak Başkanlık koltuklarında oturanlar kendi gölgeleriyle savaştıkları için, iş yapacak olanı değil de kendilerine biat edecek insanları yönetime almayı tercih ettiklerinden de bu sorunun üstesinden gelemiyorlar.

Bir gazeteci olarak şu anda hiçbir siyasi partinin Basından sorumlu İl başkan yardımcılarını tanımıyorum. Bu ayıp benim değil, bu göreve getirilen insanlar ile İl Başkanlarınındır.

Şimdi bu kadar enformasyon zafiyeti içinde olan partiler, halkla iletişimi hangi kanallarla yapacaklar?

Genel başkanlarının kamuoyundaki bilinirliği kadar milletten oy alıyorlar.

Yarın bir gün yeni anayasa ve yeni seçim kanunu geldiğinde yerel enformasyon büyük önem taşıyacaktır. Bu süreci şimdiden kendi lehine çeviren isimler ve partiler seçimlerden daha başarılı çıkacaklardır.

Bu açıdan Ak Partili vekillerin yaklaşık bir aydan beri yaptıkları çalışmaları takdir ediyorum.

Ak Parti Grup başkanvekili ünvanı bizde olmasa bu vekillerimizin ziyaret ve gezileri ile ilgili çok az haberin çıkacağının farkında mısınız?

Bunun tek sebebi ise enformasyon eksikliğidir. Çünkü insanın olduğu her yerde haber vardır. Ve vekilin bir yeri ziyareti de bir haberdir. Ama bunu haberleştirecek gazeteci nerede?

Danışmanlar enformasyon alanında, bir konunun haber olabilmesi için nelerin gerektiğini bilir ve ona göre kurgu oluşturabilirler ise haber ortaya çıkar.

Bu kurgulardan uzak gönderilen bir iki kare resim ile de haber çıkmıyor. Haber yapılmıyor.

**

Bu gün yazı yazmak zorunda kendimi hissettiğim için dünkü köşe yazımda dilimin döndüğünce Kadir gecesini ve önemini izah etmeye çalışmıştım.

Aynı duygular içinde bu gecenin yüce Türk milletine ve bütün insanlığa sevgi ve barış getirmesini yüce Mevla’dan niyaz ediyor, sağlık ve esenlikler diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar