Korona Gevşemiyor

Korona ülkemiz dahil dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor. İnsanlığın virüsle tanışmasının üzerinden tam 105 gün geçmesine rağmen yayılma hızında bir düşüş görülmüyor. Virüs, Asya’dan sonra Avrupa’yı da teslim aldı. Bizimde virüsle olan imtihanımız ne yazık ki her geçen gün daha da ciddileşerek devam ediyor.

Sağlık Bakanımızın Başkanlığını yaptığı Bilim Kurulu salgının ciddiyeti ile orantılı olarak birtakım tedbirler alarak uygulamaya koyuyor. Bu tedbirlere harfiyen ve ciddiyetle uyulması gerekiyor. Alınan tedbirlerin ‘felaketi nasıl olurda daha az hasarla atlatırız’ düşüncesiyle alındığını asla unutmamalıyız.

Yaşımız kaç olursa olsun gereksiz yere asla sokağa çıkmamalıyız. Yürüyüş yapmak, bağda-parkta-bahçede oturmak, alışveriş yapmak gibi nedenlerle guruplar-kalabalıklar oluşturarak alınan kararların aksi davranışlarda bulunmamalıyız. Yoksa toplum olarak yaşayacağımız felaketin ve ödeyeceğimiz ağır bedellerin müsebbibi biz oluruz.     

Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin KOCA ve Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK toplumun genelinin beğenisini kazanan iki değerli devlet adamı. Kendilerine ve mesai arkadaşlarına(tüm SAĞLIK ve MEB çalışanlarına) gönülden teşekkür ediyorum. ‘Allah kendilerinden razı olsun’ diye dualar ediyorum…

Korona virüsü nedeniyle öğrenciler 16 Mart'ta bir haftalık tatile çıkmıştı. Tatil sonrası yüz binlerce öğrenci uzaktan eğitim almaya başlayacaktı. Pazartesi günü tatil sona erdi ve yüz yüze eğitime verilen bir haftalık aranın ardından ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için TRT-EBA TV ile Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden yapılacak ‘uzaktan eğitim’, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un verdiği ilk dersle başladı. Bakan Selçuk, velilere seslenerek, dünyanın ilginç ve zorlu bir sürecin içerisinden geçtiğini, herkesin sağlığı ve güzel günlere erişebilmesi için alınan kararla okulların bir süreliğine kapatıldığını ve uzaktan eğitime geçildiğini hatırlattı.

İlk birkaç gün zorlanılsa da sonrasında sürecin hep birlikte sağlıkla yönetileceğine emin olduğunu ifade eden Selçuk, ‘Ben Milli Eğitim Bakanı olmaktan önce bir eğitim bilimciyim, öğretmenim; ben de babayım, hatta büyük babayım. Çocuk nasıl öğrenir, koşullar, imkanlar nasıl olmalıdır, hepsini biliyorum, tecrübeli bilim insanlarıyla çalışıyoruz. Bu süreci yönetirken her türlü senaryoyu dikkate alıyor ve hepsi için çözümler üretiyoruz. Mevcut ve olabilecek her tabloya alternatif çözümlerimiz var’ dedi ve velilere söyle seslendi:

 ‘Bu süreçte çocuklarımızın derslerini düzenli takip etmesi, verilen ödevleri yapması ve bizlerle iletişim içinde kalması için en büyük destekçimiz siz olacaksınız. Çocuklarımız, derslere başlamadan önce mutlaka kahvaltılarını yapmış olsun. Evde küçük kardeş varsa lütfen ders dinleyecek olan çocuğunuzun evin başka bir odasında olmasına özen gösterin. Çocuğunuzun uzaktan eğitimdeyken temizlik yapmak, müzik dinlemek, başka bir televizyonu açmak gibi dikkatini dağıtacak şeylerden uzak durun. O dersini dinlerken meyve, süt gibi ikramlardan kaçının lütfen. Bunlar için zaten vakitleri var. Uzaktan eğitimde dersler elbette ki okuldakiler kadar uzun olmayacak. Bizler bu açığı en iyi çocuklarımızın daha fazla kitap okumasını sağlayarak kapatabiliriz.’

Araştırmaların kitap okuyan çocukların sınavlarda ve hayatta çok daha başarılı olduğunu ortaya koyduğuna dikkati çeken Selçuk, o yüzden çocukların okumaya teşvik edilmesi ve  ebeveynlerin de onlara örnek olması gerektiğini dile getirdi.‘Bunlar uzaktan eğitimle ilgili söyleyebileceklerim. Bir de tabii içinde bulunduğumuz korona süreci var.’ ifadesini kullanan Bakan Selçuk, şöyle devam etti:

‘Çocuklarımız geçen hafta tatil duygusundaydılar. Ancak bu tatilin diğer yaşadıkları tatillere benzemediğini fark ettiler. Dolayısıyla elbette canları sıkılacak ve sizi zorlayacaklar. Bir eğitimci olarak gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, can sıkıntısı bir yandan da çocuğun merakını, üretkenliğini, hayal gücünü destekler ve onu kendi yapabileceklerini keşfetmeye sevk eder.’ Bu süreçte çocukların mutlak surette güvende olduklarını hissetmeye ihtiyaçları bulunduğunun altını çizen Selçuk, korona virüs konusunun çocuklarda bir travmaya dönüşmeyecek şekilde gündeme alınmasını istedi.

Ziya Selçuk, ‘Sizler anne-baba olarak sakin olun ve çocuğunuza sürecin devletimizin kontrolünde olduğunu, bizlerin gerekli hijyeni sağlayıp virüsten korunma kurallarını yerine getirdiğimiz sürece güvende olduğumuzu belirtin. Bazen çocuklar kulaktan dolma bilgilerle, büyük korkular geliştirebilirler. Lütfen çocuklarınızı dinleyin, düşüncelerini yargılamayın ve duygularını ifade etmelerine olanak tanıyın.’ şeklinde konuştu.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.