Kammiyad Başkanı Bilal Odunkıran’la Özel Söyleşi

 

Geçtiğimiz aylarda şehrimizde;  “KAMMİYAD KAHRAMANMARAŞ MALİ MÜŞAVİRLER DERNEĞİ” adı altında yeni bir mesleki dernek kuruluşu gerçekleşti.

SMMM Odası varken, neden böyle bir derneğe ihtiyaç duyulduğunu? Amaçlarının ne olduğunu? Yaklaşan SMMM Oda seçimlerinde, dernek olarak aktif rol alıp almayacakları?   Gibi merak edilen hususları, dernek başkanı Bilal ODUNKIRAN’a sordum. Verdiği cevapları aşağıda paylaşmak istedim.  

SORU:  “KAMMİYAD Kahramanmaraş Mali Müşavirler derneği “adında geçtiğimiz aylarda mesleki bir dernek kuruluşu gerçekleştirdiniz. Dernek başkanı olarak olarak  derneğiniz ve şahsınız hakkında kısaca bilgi verir misiniz? 

CEVAP: Derneğimiz 22.06.2012 tarihinde “Kahramanmaraş serbest muhasebeci ve mali müşavirler derneği” kısa adı “KAMMİYAD” olarak kuruldu. Şimdilik adresimiz Trabzon Caddesi müftülük meydanı, Karabekiroğlu apartmanı, kat7 no:18 adresinde faaliyetine devam etmektedir. Derneği ben dahil yedi arkadaşımla birlikte kurduk.

Şahsıma gelince; 1966 Kahramanmaraş doğumluyum. Eğitim dönemim Kahramanmaraş’ta geçti. 1980 yılında mesleğe ilk adımımı attım. 3568 sayılı kanunla birlikte Serbest Muhasebecilik belgesini aldım. Halen mesleğe devam etmekteyim.

AMACIMIZ MESLEĞİMİZİN DEĞERİNE DEĞER KATMAK

SORU: Derneği kurmaktaki amacınız neydi?

CEVAP: Derneğimizi kurmaktaki amacımız mesleğimizin değerine değer katmak, odamızın           yetmediği yerde odamıza destek olmak, çeşitli faaliyetleri yapmak. Kısaca bir sivil toplum kuruluşunun yapması gereken görevleri layıkı ile yerine getirmek.

SORU: Derneğin kuruluşunda kimlerle hareket ettiniz, yol arkadaşlarınız kimlerdi?

CEVAP: Derneğimizin kuruluşunda hareket ettiğimiz arkadaşlarımız şu an yönetimi oluşturan kişiler. Benle beraber 7  Serbest Muhasebeci Mali Müşavir arkadaşımız; Hasan Seyithanoğlu, Atilla Sarıyıldız, Mahmut Nedim Varol, Erdal Bacak, Harun Ahraz ve İsmail Yalçın. Ayrıca meslektaşlarımızın içinden sivil toplumu benimsemiş, mesleğinin gelişmesinde katkı yapacak, her meslek mensubu ile hareket ediyoruz.

İLK ÜYELİK TEKLİFİMİZİ ODA BAŞKANIMIZ ARİF ŞEN’E YAPTIK

SORU:  Sizlerinde Mali Müşavirler olarak mensubu olduğunuz, mevcut SMMMO yönetimi ile ilişkilerinizde bir değişim yaşandı mı? Şu anda oda yönetimi ile ilişkileriniz nasıl?

CEVAP: Mevcut oda yönetimi ile ilişkilerimiz gayet güzel. Güzel olmasa derneğin kuruluş iznini alınca aynı saatte oda başkanımız Arif ŞEN üstadımıza yönetim olarak ilk üyelik teklifimizi ve derneğin tüzüğünü kendisine sunmazdık. Bizlerin oda yönetimine karşı hiçbir dargınlığı ve takıntısı olamaz. Sonuçta seçilmiş insanlardır. Oda yönetimide seçilmişliğin gereğini yapacaktır. Arif ŞEN üstadımız geçmişte siyasi parti yöneticiliği spor klüp yöneticiliği ve sivil toplum kuruluşlarında görev almış tecrübeli bir üstadımız. Odanın yönetimine mutlaka hakim oluyordur. Bizler odanın emrindeyiz. Meslek mensuplarımızı ilgilendiren çalışmaları beraber yapmayıda arzuluyoruz.

ODA OLMAYINCA ŞİKAYETCİ OLMANIN BİR MANTIĞI YOK

SORU: Mevcut oda yönetiminden beklentiniz yada şikayetleriniz varmı?

CEVAP: Oda Yönetiminden şikayetimiz yok sayılır çünkü çalışmaları ortada tüm faaliyetler sms ile telefonumuza gönderiyorlar. Topluluk proğramlarıda; şu zamana dek sadece genel kurullar. Meslektaşımızı ilgilendiren bir durum varsa bu proğramı maddi ve manevi olarak oda organize ediyorsa tüm meslektaşlarımızın bilgi edinmeside gerekir. Eger yapılan bir faaliyet, proğram varsa bu faaliyeti bazı arkadaşlara telefon açılarak bilgi veriliyorsa, bizim gibi bundan  bir çok meslek mensubunun haberi olmuyorsa buna da hiçbir yorum yapamam. faaliyet raporu ile sms leri karşılaştıracağız günü geldiğinde. Programlar yapılırsa eksikliklerle ilgili şikayet olur. Oda olmayınca şikayetci olmanın bir mantığı yoktur.

TÜRMOB “ NE DERNEĞİYMİŞ BU “ DİYEREK TELEFONU YÜZÜME KAPATTI.

SORU: Derneğin kuruluşunda TÜRMOB’a bilgi verdiniz mi?

CEVAP: Kuruluş iznini aldıktan sonra TÜRMOB’u aradım bir konu sormak için kendimi tanıttım sekreteryada biri ile görüşürken ‘’ne derneğimiş bu’’ diyerek telefonu yüzüme kapattı aslında TÜRMOB yönetimi kendi bilinç altı düşüncelerini yansıttılar yoksa bana öyle davranmazlardı kısaca etraflarında gölge istemiyorlar gün geçtikçe türmob etkinliğini yitiriyor bunun da En büyük etkisini bağımsız denetçilik olayında gördük. Konuya tamamen Fransız kaldılar.

KAHRAMANMARAŞ’A VERGİ MAHKEMESİ KURULMASI İÇİN ADALET BAKANLIĞINA DİLEKÇE VERDİK

SORU: Derneğinizin kuruluş  amaçlarından olan mesleki faaliyetle ilgili ilkini yaptınız. Başarılı ve verimli bir Seminer oldu bu seminerleriniz devam edecek mi?

CEVAP: Aslında yaptığımız faaliyet ilk değil meslektaşlarımızın en güzel şekilde mesleğini icra etmeleri için biz KAMMİYAD’a ne düşüyorsa yapacağız ilk faaliyetimiz derneğin kuruluş iznini alır almaz konuyu araştırarak Kahramanmaraş’ta olmamasını bir eksik olarak gördüğümüz ve kısa süre içinde de Kahramanmaraş’a  Vergi Mahkemesi kurulması yönünde Adalet bakanlığına dilekçe vermek oldu. Ayrıca Kahramanmaraş’lı bir çok bürokrata konunun takipçisi olunması yönünde bilgi verdik. Ayrıca bu dilekçe ile ilgili Kahramanmaraş Milletvekillerine dosya şeklinde sunduk durumun takipçisi olunması ve bir an evvel K.Maraş Büyükşehir sütatüsüne kavuşmadan alt yapı olarak Vergi Mahkemesi kurulmasının hızlandırılmasını talep ettik. Tekrar Meclis açıldıktan sonra bir program yaparak Kahramanmaraş’ın tüm vekillerini ziyaret edeceğiz bu konunun takipcisi olacağız.

Geçtiğimiz günlerde KMTSO salonunda yaptığımız seminerimiz çok verimli geçti. Meslektaşlarımızdan teşekkür telefonları almaktayız.

SMMM ODA YÖNETİMİNİN KAMMİYAD’IN FAALİYETLERİNE KATILMALARINI BEKLİYORUZ

SORU: Bu seminerlere devam edecek misiniz?

Cevap: Elbette bu durum ara verilmeden devam edecektir. Aynı Mesleği icra etmekteyiz, Odanın çalışmalarından haberimiz olursa katılır yararlanırız. Oda yönetiminin de KAMMİYAD’ın faaliyetlerine katılmalarını istiyoruz. Mesleğimiz sürekli yenilik isteyen bir iştir, bizler istiyoruz ki bizim faaliyetlerimize top yekün katılınsın biz sadece meslektaşlarımıza bilgi vermeyi amaçladık bunun için kurulduk.

SMMMO YÖNETİMİNE DERNEĞİMİZDEN BİR KİŞİ BİLE YER ALMAYACAK

SORU: Oda seçimleri ile ilgili her hangi bir düşünceniz var mı?

CEVAP: Eğer böyle bir düşüncemiz olsa idi çıkar demokratik hakkımız olan adaylığımızı bu günden ilan ederdik ancak göreceksiniz ileriki tarihlerde Dernek Yönetiminden bir kişi bile listelerde yer almayacaktır, bizim şu anki tek düşüncemiz derneğimizin faaliyetleridir, kaygımız meslek mensuplarını nasıl ve hangi şekilde hangi faaliyetle rahat ettiririz.

İSTİFA EDEN ARKADAŞLAR O GÜN İSTİFA ETMELİLERDİ, OY VERENLERİN TEPKİSİNDEN ÇEKİNDİLER

SORU: Geçtiğimiz aylarda Oda yönetimin de istifalar oldu. Bu istifaları değerlendirir misiniz?

CEVAP: Evet seçimlere 2 liste halinde gidildi,  seçimlerden kısa süre sonra listenin birinden giren arkadaşımız,  görevimi layıkı ile yapamadığımdan dolayı istifa ediyorum dedi ve ayrıldı.  5 kişilik yönetime 3 ve 2 olmak üzere her iki listeden arkadaşlar seçildiler. fakat istifa dengeleri alt üst etti, çünkü yedekten gelen arkadaş diğer listeden seçilmişti, onun yönetime gelmesi demek kimilerine göre yönetim kurulu kararı ile başkan değişecekti, ama sonuçta kimler imzaladı nasıl oldu bilmiyoruz ama oda olağanüstü seçime gitti sonuç değişmedi her 2 listeden 3 ve 2 olmak üzere 5 kişi seçildi.

Oda Yönetim kurulu toplantısında görev dağılımı yapıldı bu görev dağılımında bütün görevleri 2 kişi aldı diğer 3 kişi konu mankeni oldular. Etik miydi ?  değildi tabiî ki .

Unutulmamalıdır di Oda başkanımızda başka listeden girerek oda yönetiminde hizmetler vermiştir. Aslında olması gereken birliktelikti önceki seçimlerde olduğu gibi ama olmadı.

İstifa eden arkadaşlar o gün istifa etmeliydi, gereği o gün yapılmalıydı. Ancak oy verenlerin tepkisini almamak için istifa etmediler.      

Bizim düşüncemiz ayrıştırıcı olmamak. Keşke görev dağılımında etik davranılsa idi bu durumlar olmaz idi.

SORU: İstifa eden arkadaşlarla irtibatınız var mı?

CEVAP: Elbette tüm meslek mensubu arkadaşlarımızla olduğumuz gibi onlarla da var. Bizler aynı vagonda yolculuk yapan kişileriz, ayrımız gayrımız yoktur. Nasıl mutlu günlerde hep birlikte oluyorsak, nasıl acı günlerimizde acılarımızı paylaşıyorsak her zamanda öyle olmamız gerekir.

ODA SEÇİMLERİNDE YER ALMAYACAĞIZ

SORU: Oda seçimlerinde aktif rol alacak mısınız?

CEVAP: Almayacağız. Daha önce söylediğim gibi dernek yönetimindeki arkadaşlarımızdan hiç birinin böyle düşüncesi yoktur. Tek düşüncemiz mesleğimizin kabuk değiştirdiği bu dönemde ve ilerisinde mesleğimize hizmettir. Bizler hizmetlerimizi yapalım yeter bizim için.        

SORU: Derneğin üye sayısı kaçtır?                

CEVAP: Şu an üye sayımız 18 ama gönüllü olarak bize destek olanlar yaklaşık 40 kişi. Aramızda çeşitli sebeplerden dolayı üye olamayanlar var. Sayı önemli değil, bizler 7 kişi çok şeyler başaracağız bu başarıya arkadaşlarımız omuz versinler yeter bize yıl sonunda 100 olmayı  hedefliyoruz.

BÜTÜN İNSANLARIN SİYASET YAPMA HAKKI VARDIR

SORU: Siyasi kimliğiniz var, dernekle siyaset karışıyor mu?

CEVAP: Medeni kanuna göre 18 yaşamış bütün insanların siyaset yapma hakkı vardır. Bu hakla birlikte 1993’den beri aktif olarak siyasetin içindeyim, tıpkı oda 2. başkanının siyasi partide görev aldığı gibi ben de bir siyasi partinin il başkanıyım. Dernek yönetimdeki başka bir arkadaşım bir siyasi partinin yönetim kurulu üyesi diğer arkadaşlarım da benimsedikleri bir siyasi parti vardır. Bu  her insanın en doğal hakkıdır. Siyasetin en güzel tarafı siyasi çevrenden mesleğe yapabildiğin en güzel katkıdır. Mesleğine katkı yapamıyorsan oda siyasetçinin beceriksizliğidir.

SESSİZ KALINMASINI İSTEMİYORUZ

SORU: Son olarak meslektaşlarınıza vereceğiniz mesajınız nedir ?

CEVAP: Meslektaşlarımdan tek isteğim var; konumu, kişiliği ve kim olursa olsun konu meslekse katkı sağlamasını, toplantılara katılmasını ve artık sessiz kalınmamasını istiyorum. İster odamız tarafından yapılsın, isterse KAMMİYAD tarafından yapılsın, isterse başka bir kuruluş tarafından yapılsın her toplantı her program meslektaşlarımız içindir. Bütün meslektaşlarımı saygı ile selamlıyor ALLAH’a emanet ediyorum.

Sorularımıza verdiği samimi cevaplarından dolayı Bilal ODUNKIRAN’a teşekkür ediyoruz. KAMMİYAD derneğinin şehrimize ve meslektaşlarına hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyor, başarılar diliyoruz.   

Önceki ve Sonraki Yazılar